Вагітність після аборту: можливі наслідки

Всім відомо, що аборт шкідливий, але не кожна жінка чітко уявляє собі, в чому ж полягає ця шкідливість. Таке розпливчасте уявлення про шкоду абортів призводить до того, що кількість їх не зменшується, тоді як сучасна жінка розпорядженні достатній арсенал протизаплідних засобів.

Що таке аборт

Аборт — це штучне переривання вагітності на терміні до 12 тижнів. Іноді аборти роблять і на більш пізніх термінах, але вони проводяться тільки за медичними показаннями (якщо вагітність загрожує життю жінки). Аборти бувають інструментальними (порожнину матки вискоблюється спеціальним гострим інструментом), вакуумними (міні-аборти — зародок відсмоктується з порожнини матки за допомогою негативного тиску), таблетованими (за допомогою гормональних таблеток).

Будь аборт, як би легко він не протікав, припускає відрив плодового яйця від стінки матки, який завжди супроводжується більш або менш вираженою кровотечею, порушенням стану слизової оболонки матки і різкою зміною гормонального фону. Крім того, в процесі аборту може бути травмована шийка матки і внесена до кровоточить матку інфекція.

До чого може призвести порушення стану стінки матки

Під час аборту слизова оболонка матки травмується: її можуть місцями занадто сильно вискобліть, просто травмувати інструментом і так далі. При наступних вагітностях зародок, прикріплюючись до стінки матки, буде вибирати найменш травмовані місця, які найчастіше розташовуються в нижній частині матки. Як відомо, в місці прикріплення зародка до стінки матки поступово, протягом перших 12 тижнів формується плацента. І якщо зародок прикріплений низько, то плацента повністю або частково закриває вихід з матки, тобто внутрішній отвір шийки матки. Такий стан називається передлежанням плаценти. Воно загрожує кровотечами і найчастіше така жінка не може народжувати самостійно — доводиться вдаватися до кесаревого розтину.

Іншою небезпекою є те, що при прикріпленні плодового яйця в області зміненої слизової оболонки порожнини матки можуть виникнути різні порушення будови плаценти — органу, який утворюється спеціально для того, щоб координувати роботу організму матері і дитини. Саме через плаценту до плоду йдуть кровоносні судини з поживними речовинами і киснем і якщо ці кровоносні судини звужені, то дитина хронічно недоотримує живлення і найголовніше — кисню. Такий стан називається фетоплацентарної недостатністю і може викликати відставання плода в зростанні і розвитку. Особливо небезпечно це для головного мозку, який не може розвиватися в умовах дефіциту кисню.

Нарешті, під час аборту може травмуватися не тільки слизова оболонка порожнини матки, але в деяких випадках можливе повне порушення цілісності її стінки (перфорація). У таких випадках наступна вагітність стає небезпечною, так як можливий розрив матки. Стінка матки може також стоншена, якщо абортів у жінки було багато — це також може призвести до її розриву.

До чого призведе травма шийки матки

При травмуванні під час аборту шийки матки вона найчастіше вже не може якісно виконувати свої функції по повного закриття виходу з порожнини матки. Такий стан називається істміко-цервікальної недостатністю. А це значить, що коли плід підросте і почне натискати на шийку матки, вона не зможе його утримати і розкриється, тобто відбудеться мимовільний викидень. Такі стани бувають і після пологів, але погодьтеся, прикро мати такий дефект після аборту, ще жодного разу не народивши дитину. Добре, якщо лікар вчасно помітить істміко-цервікальної недостатність і накладе на шийку матки шви, але так буває не завжди.

До чого призведе різка зміна гормонального фону

Під час вагітності виробляється велика кількість жіночого статевого гормону прогестерону, який підтримує вагітність і пригнічує скоротливу активність мускулатури матки. Як тільки вагітність переривається, прогестерон припиняє вироблятися. А так як вся діяльність ендокринної системи відбувається під впливом центральної нервової системи, її робота порушується. Таке порушення може тривати недовго і швидко зникнути, але найчастіше «спогад» про нього залишається надовго, іноді — назавжди. При наступних вагітностях у таких жінок виявляється недолік прогестерону, який часто призводить до невиношування вагітності. Тому жінки після абортів повинні особливо ретельно спостерігатися в жіночій консультації і виконувати всі призначення акушера-гінеколога, в тому числі приймати бракуючі гормони.

Аборт — це завжди ризик, як негайний у вигляді кровотеч і інфекції, так і віддалений — у вигляді порушення репродуктивної функції.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.