Вагітність і захворювання щитовидної залози: про що потрібно знати

За вироблення щитовидною залозою тиреоїдного гормону відповідає тиреоїд-стимулюючий гормон (ТТГ). Його виробляє гіпофіз. Захворювання щитовидної залози — це порушення, при яких щитовидка виробляє більше або менше гормону, ніж потрібно організму. Надлишок тиреоїдного гормону називається гіпертиреоз, він прискорює багато процесів в організмі. Недолік тиреоїдит — гіпотиреоз, при ньому процеси сповільнюються.

Що таке щитовидна залоза

Маленька заліза у формі метелика в передній частині шиї, нижче гортані — це і є щитовидка. Вона виробляє гормони двох видів: трийодтиронін (Т3) і тироксин (Т4). Тиреоїдні гормони впливають на обмін речовин, розвиток мозку, дихання, функції серця і нервової системи, кровотворну функцію, температуру тіла, м’язову силу, здоров’я кісток, сухість шкіри, менструальні цикли, вага і рівень холестерину.

Як вагітність зазвичай впливає на функцію щитовидної залози

Два пов’язаних з вагітністю гормону — хоріонічний гонадотропін (ХГ) і естроген — викликають підвищення рівня тиреоїдного гормону в крові. Схожий з тиреоїд-стимулюючим гормоном ХГ виробляється плацентою і м’яко стимулює щитовидну залозу, спонукаючи її виробляти більше тіреодних гормонів. Через високий рівень естрогену збільшується вироблення глобуліну, білка, який транспортує тиреоїдний гормон в крові. Це звичайні гормональні зміни при вагітності.

тіреодних гормонів критично важливий для нормального розвитку мозку та нервової системи дитини. Протягом першого триместру плід розвивається за рахунок тиреоїдного гормону, який він отримує з плаценти. На десятій-дванадцятому тижні у дитини починає функціонувати його власна щитовидна залоза. Харчування матері забезпечує дитину необхідним для виробництва гормонів йодом.

Тому під час вагітності необхідно більше йоду, ніж зазвичай — близько 250 мікрограмів на день. Використання йодованої солі і харчових добавок допоможе отримати цей важливий елемент в достатній кількості.

У здорових жінок щитовидна залоза трохи збільшується під час вагітності, але не настільки, щоб це можна було відчути на дотик або при візуальному огляді. Помітно збільшилася заліза може бути ознакою захворювання щитовидної залози і це можна залишати без уваги. Підвищений рівень тиреоїдного гормону в крові, збільшена щитовидка і інші симптоми, звичайні і для вагітності, і для захворювань щитовидної залози — наприклад, швидке стомлення — можуть утруднити діагностику під час вагітності.

Гіпертиреоз

Що викликає гіпертиреоз у вагітних

Причиною гіпертиреозу зазвичай є Базедова хвороба, вона зустрічається один раз на 500 вагітностей. Базедова хвороба — це аутоімунне розлад: імунна система виробляє антитіла, які шкодять здоровим клітинам і тканинам організму, тобто організм атакує сам себе. При базедовій хвороби імунна система виробляє тиреоїд-стимулюючий імуноглобулін, який іноді називають антитілом до рецептора ТТГ. Він імітує ТТГ, змушуючи щитовидну залозу виробляти надто багато тиреоїдного гормону.

Базедова хвороба може вперше проявитися під час вагітності, а жінки, у яких вона була раніше, можливо, відчують полегшення симптомів у другому чи третьому триместрі. На пізніх термінах через звичайного при вагітності загального пригнічення імунної системи може наступити ремісія. Зазвичай хвороба ускладнюється протягом перших кількох місяців після пологів.

У рідкісних випадках причиною гіпертиреозу при вагітності буває гіперемезіс — постійна нудота і блювота, яка може призвести до різкого зниження ваги і обезводнення. Вважається, що такий стан провокує високий рівень ХГ, він же може викликати тимчасовий гіпертиреоз, які зазвичай проходить в другій половині вагітності.

Як гіпертиреоз впливає на матір і дитину

Можливі наслідки запущеного гіпертиреозу:

 • Застійна серцева недостатність
 • Прееклампсія — небезпечне підвищення кров’яного тиску на пізніх термінах вагітності
 • Тиреоїдний криз — раптове сильне погіршення симптомів
 • Викидень
 • Передчасні пологи
 • Низький вага при народженні
 • Якщо у жінки Базедова хвороба або вона проходила курс лікування від неї, тиреоїд-стимулюючі антитіла можуть через плаценту потрапити в кров дитини і стимулювати щитовидну залозу плоду. Якщо лікування проходило за допомогою антитиреоїдних препаратів, розвиток гіпертиреозу у дитини малоймовірно, тому що медикаменти також потрапляють в кров плода. Якщо ж її лікували хірургічним шляхом або радіоактивним йодом, в її крові все ще можуть залишатися антитіла, навіть якщо рівень тіреодіного гормону в нормі. В обох випадках слід повідомити лікаря про пройдений лікуванні, щоб на пізніх термінах вагітності встановити наявність можливих проблем з щитовидною залозою у дитини.

  Гіпертиреоз у новонародженого може викликати прискорене серцебиття, а воно може стати причиною серцевої недостатності, дратівливості, і, в деяких випадках, збільшення щитовидної залози — вона затискає трахею і не дає нормально дихати. Жінки, які страждають базедовій хворобою і їх новонароджені діти повинні пройти ретельне медичне обстеження.

  Як діагностується

  Діагноз «гіпертиреоз» ставлять після ретельного вивчення симптомів і проведення аналізів на ТТГ, Т3 і Т4.

  Деякі симптоми гіпертиреозу схожі на звичайні ознаки нормальної вагітності — прискорений пульс, непереносимість тепла, швидка стомлюваність. Інші симптоми більш специфічні для гіпертиреозу: прискорений і нерівномірний пульс, дрібний тремор, безпричинне зниження ваги або відсутність нормального при вагітності набору ваги, сильні нудота і блювання, спричинені гіперемезісом.

  Якщо симптоми вказують на гіперемезіс, ймовірно, знадобиться надчутливий аналіз на ТТГ. Він виявляє ТТГ навіть у дуже маленьких кількостях і на сьогоднішній день є найбільш точним інструментом для оцінки функції щитовидної залози. Зазвичай показники ТТГ нижче норми вказують на гіпертиреоз. Однак низький рівень ТТГ може бути і при нормальній вагітності, особливо в першому триместрі. Якщо виявлений низький рівень ТТГ, проводять інші аналізи, вимірюють рівні Т3 і Т4.

  Низький рівень Т4 підтверджує діагноз. У рідкісних випадках при гіпертиреозі фіксується нормальний рівень Т4, в той час як рівень Т3 підвищений. Через змін, пов’язаних з вагітністю, інтерпретувати результати аналізів потрібно з обережністю.

  Лікар повинен перевіряти кров на вміст тиреоїд-стимулюючих антитіл у жінок з базедовій хворобою чи у лікувалися від неї раніше.

  Як лікується

  Легка форма гіпертиреозу, при низькому рівні ТТГ і нормальному Т4, не потребує лікування. У більш серйозних випадках призначається лікування пропілтіоурацилом або, іноді, метімазол, препаратами, які скорочують вироблення тиреоїдного гормону. Антитиреоїдну препарати в невеликих кількостях проникають крізь плаценту і знижують вироблення тиреоїдного гормону у плода. Щоб уникнути гіпертиреозу у дитини, потрібно використовувати якомога меншу дозу медикаменту. У рідкісних випадках жінкам з непереносимістю цих препаратів потрібно хірургічне втручання, щоб видалити всю щитовидну залозу або її частину. Радіоактивний йод не підходить для лікування вагітних, так як він може пошкодити щитовидну залозу плоду.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.