Вагітність і набряки — небезпечні вони?

Всім відомо, що при вагітності можуть бути набряки і тому деякі жінки ставляться до їхньої появи трохи легковажно. Тим не менш, набряки набряків ворожнечу. Вони можуть бути одним з варіантів норми (рідко), а можуть говорити про будь захворюванні серця або нирок. Нарешті, у другій половині вагітності набряки можуть бути ознакою важкого ускладнення — гестозу.

Що таке набряки і чому вони з’являються у вагітних жінок

Набряки — це надмірне накопичення рідини в тканинах і порожнинах тіла людини, що виявляється збільшенням обсягу тканин, зміною фізичних властивостей (пружності, еластичності) і розладом функції набряклою тканини. Рідина при набряках скупчується в міжклітинному просторі, при цьому порушується водно-сольовий баланс і в клітинах.

Причиною виходу рідини в міжклітинний простір є затримка ниркам натрію, який має особливість притягати до себе воду. Натрій накопичується в організмі за підвищеної секреції альдостерону (гормону кори надниркових залоз, що сприяє накопиченню іонів натрію), яка виникає на фоні зниження серцевого викиду (серце не справляється зі своєю навантаженням) та об’єму циркулюючої крові.

Отечная тканину легко інфікується, що створює додаткові складності в перебігу вагітності. Загальний набряк стає видним при затримці більше 2-4 літрів рідини, а це значить, що існує прихована фаза набряку.

В основі всіх порушень при набряках вагітних лежить спазм дрібних кровоносних судин, зменшення об’єму циркулюючої крові, зміна згортання і плинності крові. Це призводить до зменшення кровопостачання тканин, які не можуть нормально функціонувати. Найбільш чутливі до нестачі кровопостачання головний мозок і нирки. Плацента також зазнає змін, що викликає затримку внутрішньоутробного розвитку плода.

Ознаки появи набряків у вагітної жінки

Набряки у вагітних спочатку бувають прихованими і проявляються у вигляді надбавки у вазі. Якщо вагітна регулярно відвідує свого лікаря, то він своєчасно зверне на це увагу і прийме відповідні заходи. Якщо не звертати увагу, то скоро набряки стають явними, починають утворюватися в області кісточок, а потім поширюються вгору на поясницю, статеві органи, передню черевну стінку, руки, їх добре помітно при зміні положення тіла, так як вони зміщуються.

Набрякла шкіра сухувата, м’яка, бліда, іноді (при виражених набряках) блискуча. Загальний стан і самопочуття вагітних при цьому найчастіше залишається хорошим, задишки немає, але об’єм циркулюючої крові знижений.

Вагітна жінка сама помічає набряки: взуття та кільця стають тісними, риси обличчя розпливаються, набрякають повіки. Вранці набряки не так помітні, адже вночі рідина рівномірно поширюється по всьому тілу. Вдень же особливо помітними стають набряки на ногах: при натисканні пальцем на поверхні утворюється ямка, яка тримається ще досить довго.

Якщо вчасно не виявити і не перелічити набряки, то до них приєднаються інші ознаки гестозу — підвищений артеріальний тиск, білок у сечі, порушення з боку центральної нервової системи. Цей стан дуже небезпечно, як для матері, так і для плоду.

Як можна виявити приховані набряки?

Найчастіше це вдається виявити за допомогою щотижневого зважування, надбавка у вазі більше 300 г на тиждень говорить про те, що організмі початку накопичуватися рідина. Якщо немає явної надбавки у вазі, а підозра на набряки зберігається, то проводять підрахунок випитої і виділеної за добу рідини. У нормі добова кількість виділеної рідини повинна становити не менше 0,75 від загальної кількості випитої рідини.

Про затримку води в організмі може свідчити і швидке збільшення обсягу гомілковостопного суглоба.

У діагностичних цілях іноді в область внутрішньої поверхні передпліччя внутрішньошкірно вводиться невелика кількість фізрозчину, який утворює в місці введення невеликої пухир. У здорових людей пухир розсмоктується протягом години, при набряках тримається значно довше (волдирная проба).

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.