Вагітність і цистит — зіткнення неминуче

Цистит — дуже поширене захворювання, з яким по меншій мірі один раз в житті стикається майже половина жінок. Інфекція не завжди має помітні симптоми, однак її можна виявити за допомогою аналізу сечі. Вагітні жінки особливо схильні циститу, крім того, в одному з трьох випадків відбувається рецидив, тоді як у невагітних жінок це трапляється значно рідше. Що ж таке цистит і як його лікувати?

Цистит — бактеріальна інфекція сечовивідних шляхів, захворювання запального характеру, нерідко спостерігається під час вагітності, коли імунітет ослаблений. Особливо часто симптоми циститу спостерігаються на ранніх термінах вагітності — починаючи від шостого тижня вагітності і закінчуючи двадцять четвертої тижнем.

Частота виникнення циститу під час вагітності пояснюється, в першу чергу, природними змінами, через які проходить організм жінки. З поступовим розвитком плоду розмір матки збільшується, і, відповідно, збільшується тиск на сечовий міхур — що, в остаточному підсумку, є основним чинником, що підвищує ризик циститу.

Види циститу

Найпоширеніший тип циститу — це інфекція сечового міхура, що супроводжується запальним процесом. Він зустрічається у жінок і у чоловіків, але найчастіше у жінок, так як через особливості будови свого тіла вони найбільш схильні до цього захворювання. Бактерії, що викликають цистит, можуть проникнути в уретру, а потім в сечовий міхур, з кишечника, якщо не дотримуються правил гігієни, а також при статевому акті. Крім того, паління при сечовипусканні може бути викликано парфумована милом і іншими косметичними засобами.

Нерідко при попаданні в сечовий міхур бактерії не викликають ніяких симптомів і незабаром гинуть.

Вагітні жінки частіше за інших відчувають симптоми циститу, тому що їхня імунна система ослаблена. З точки зору імунітету дитина може виявитися чужорідним організмом (іноді такими ж «чужорідними» виявляються щитовидна залоза та інші органи, і розвиваються аутоімунні захворювання). Оскільки все чужорідне імунна система прагне атакувати і вигнати з організму, щоб знизити ймовірність викидня, гормони під час вагітності послаблюють її, захищаючи, таким чином, дитини і роблячи організм жінки більш вразливим до різних захворювань. Саме тому під час вагітності вірогідність розвитку циститу зростає, як і ймовірність рецидивів цього захворювання.

Симптоми циститу при вагітності

Розвиток циститу може супроводжуватися одним або кількома характерними симптомами, в числі яких:

 • Біль або дискомфорт при сечовипусканні
 • Частішання позовів до сечовипускання
 • Кров або слиз у сечі
 • Болі спазматичного характеру внизу живота
 • Біль під час статевого акту
 • Озноб або лихоманка, підвищене потовиділення, нетримання сечі
 • Зміна кількості сечі
 • Поява неприємного, різкого запаху сечі, зміна кольору сечі
 • Біль, підвищена чутливість або відчуття тиску в ділянці сечового міхура
 • У рідкісних випадках, коли бактеріальна інфекція, яка спровокувала симптоми циститу, поширюється на нирки, можуть спостерігатися такі симптоми, як біль у нижньому відділі спини, озноб, нудота і блювота.
 • Чи небезпечний цистит при вагітності?

  Відсутність належного лікування може призвести до швидкого поширення бактеріальної інфекції, що спровокувала цистит, на інші органи — найчастіше сечовий міхур і нирки. Інфекції нирок під час вагітності дуже небезпечні, оскільки збільшують ризик передчасних пологів і недоношеності дитини. Якщо ж цистит лікувати вчасно і правильно, ніякої небезпеки для дитини це захворювання не несе.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.