Вагінальний дисбактеріоз — коли антибіотики шкідливі

загрузка...

Наше тіло населяє величезна кількість мікроорганізмів, деякі з яких наносять нашому організму шкоди, але є і корисні, які допомагають, наприклад, перетравлювати їжу в кишечнику або створюють певне середовище в піхві, яка попереджає виникнення інфекцій. Якщо число таких корисних мікроорганізмів скорочується, то розвивається стан, який називається дисбактеріозом.

Що таке вагінальний дисбактеріоз

Вагінальний дисбактеріоз (бактеріальний вагіноз) — це порушення співвідношення між корисною та умовно-патогенної (при певних умовах здатної викликати захворювання) мікрофлорою піхви без розвитку запальних явищ. Корисна мікрофлора піхви представлена в основному лактобактеріями, які виділяють молочну кислоту і створюють кисле середовище, що вбиває патогенну і умовно-патогенну мікрофлору. Позитивний вплив на корисну мікрофлору піхви надають жіночі статеві гормони. Саме тому у дорослих жінок рідко виникає запалення зовнішніх статевих органів, в той час як у дітей і літніх жінок це захворювання зустрічається досить часто.

Але в деяких випадках кількість корисних лактобактерій різко скорочується, кисле середовище піхви стає лужною, що сприяє поширенню умовно-патогенної мікрофлори, наприклад, таких мікроорганізмів, як гарднерели. Саме гарднерели найчастіше і є «винуватцями» вагінального дисбактеріозу.

Причини розвитку вагінального дисбактеріозу

Причини розвитку вагінального дисбактеріозу можуть бути самими різними. Умовно їх можна розділити на зовнішні і внутрішні.

Зовнішні причини розвитку вагінального дисбактеріозу:

 • постійне використання антисептичних засобів для спринцювань піхви;
 • часте використання антибактеріальних вагінальних таблеток і свічок;
 • регулярне використання зовнішніх протизаплідних засобів, що містять антисептики;
 • регулярне застосування засобів бар’єрної захисту з антибактеріальними властивостями (наприклад, презервативів зі сперміцидним змащенням);
 • часте застосування антибіотиків для лікування будь-яких захворювань;
 • використання різних методів лікування, які порушують нормальну мікрофлору піхви (протипухлинні, гормональні, протигрибкові засоби, променева терапія);
 • постійне використання піхвових тампонів;
 • тривале застосування внутрішньоматкових спіралей;
 • безладне статеве життя з багатьма партнерами.
 • Внутрішні причини розвитку вагінального дисбактеріозу:

 • гормональні порушення, в першу чергу, порушення секреції і співвідношення жіночих статевих гормонів;
 • порушення захисних сил організму (імунітету);
 • дисбактеріоз кишечника — умовно-патогенна мікрофлора потрапляє з кишечнику в піхву.
 • Як проявляється вагінальний дисбактеріоз

  Найбільш яскравою ознакою вагінального дисбактеріозу є поява піхвових виділень з неприємним «рибно-сирним» запахом. Як правило, інших ознак дисбактеріозу не буває. Але іноді деякі жінки відчувають невелике печіння і сверблячка в області зовнішніх статевих органів. При цьому зовнішніх змін звичайно не буває і тільки при лабораторному дослідженні можна виявити явища дисбактеріозу піхви.

  Наскільки небезпечний вагінальний дисбактеріоз? Перш за все, він у будь-який момент може перейти в запальний процес, а це вже зовсім інше лікування та наслідки для організму. Особливо небезпечно це під час вагітності. Дисбактеріоз також сприяє зниженню місцевого імунітету піхви, така жінка стає особливо беззахисною перед будь-якими статевими інфекціями. Порушується і процес зачаття, так як лужна середу пропускає все, сперматозоїди, навіть ті, які мають якийсь дефект.

  Крім того, умовно-патогенна мікрофлора може викликати запальний процес у статевого партнера жінки (наприклад, уретрит).

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.