УЗД при вагітності — контролює процес розвитку плоду

Ультразвукове дослідження під час вагітності — дуже важлива діагностична процедура, що дозволяє не тільки проконтролювати процес внутрішньоутробного розвитку плода, але й вчасно зафіксувати будь-які відхилення протягом вагітності, які можуть загрожувати здоров’ю майбутнього малюка або матері. На жаль, в дев’яти з десяти випадків патологічний перебіг вагітності не супроводжується якими суб’єктивними відчуттями або зовнішніми клінічними симптомами.

У минулому ця обставина було однією з причин пізньої діагностики внутрішньоутробних патологій, що нерідко призводило до викиднів, мертвонародження, серйозним вроджених захворювань. Найбільш інформативними методами до середини минулого століття залишалися рентгенодіагностика і певні лабораторні дослідження. Однак піддавати вагітну жінку частому рентгенівському опроміненню було небезпечно як для неї самої, так і для дитини, що розвивається, оскільки рентгенівські промені самі могли бути причиною уроджених каліцтв. А лабораторні дослідження були не тільки хворобливими, але і часто малоінформативними. Ось чому розвиток ультразвукових методів в медицині взагалі і в гінекологічній практиці зокрема сприяло своєчасної терапевтичної корекції при вагітності і значного збільшення народжуваності здорових малюків. Крім того, ультразвукове дослідження проводиться дуже швидко, абсолютно безболісно і дозволяє бачити справжню, живу картину, як би «пряму трансляцію» з місця розвитку «подій». Завдяки цьому лікар може відразу ж, без багатоденної обробки результатів досліджень, поставити діагноз, намітити схему лікування і видати рекомендації.

Що ж може показати УЗД під час вагітності? Перш за все, ультразвукове дослідження дає можливість упевнитися, що вагітність протікає там, де й призначено самою природою, тобто в матці. В іншому випадку можна говорити про позаматкової вагітності. Переконатися в нормальному місцезнаходження плодового яйця можна вже на 17 — 20-й день від моменту зачаття.

Про нормальному розвитку ембріона свідчить серцебиття і поява перших кровоносних судин. Ці ознаки стають помітними на УЗД, починаючи з другого місяця. Однак навіть у цей період серцево-судинна система може ще не проявитися. Не потрібно бити тривогу, повторіть обстеження через пару тижнів. Одночасно можна буде побачити, що в організмі жінки розвивається не одна дитина, а більше (точна кількість близнюків можна визначити через ще два — три тижні). Ультразвукова діагностика при ранніх термінах вагітності дозволяє з високою точністю визначити, скільки часу пройшло з дня зачаття.

Кінець першого — початок другого триместру являє собою найбільш оптимальний час для раннього визначення патології у розвитку плоду. Саме в цей період можна виявити підозру на таку поширену і широко відому генетичну аномалію, як синдром Дауна. Ось чому в цих термінах строго рекомендується пройти ультразвукове дослідження. Наступне обов’язкове УЗД має бути проведено приблизно на 19 — 21-й тиждень вагітності. У цей строк розвивається дитини «оглядають» на ймовірність наявності аномалій в серцево-судинній системі. Так, у дитинки вже добре розвинені камери серця, тому можна оцінити їх стан. Саме в цей період може бути виявлений такий серйозний порок системи кровообігу, як дефектність вентрикулярної перегородки (стінки, що розділяє правий і лівий шлуночки серця). Вади розвитку серця у плоду добре помітні аж до шести акушерських місяців, після чого починають формуватися ребра, які значно ускладнюють діагностику. Приблизно в ці ж терміни можна побачити і оцінити розташування плаценти.

Третє УЗД, яке входить в програму обов’язкових досліджень, призначається в проміжку від 30-ї до 34-го тижня. Лікар визначає розташування малюка в матці, вивчає особливості плацентарного кровообігу щоб уникнути гіпоксичних проявів у дитини, оглядає малюка на наявність аномалій, які не були виявлені раніше. Рекомендується також провести УЗД безпосередньо перед пологами для остаточної оцінки стану плода, стану пуповини (не оповита чи вона навколо шиї малюка) і ін

Останнім часом майбутні батьки використовують ультразвукові дослідження для фотографування та відеозапису цих унікальних життєвих моментів. Що ж, через кілька років у вузькому сімейному колі буде що згадати і на що подивитися …

Жигулі Андрій

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.