УЗД під час вагітності — допоможе або зашкодить?

З часу її впровадження в кінці 1950 — х років ультрасонографія стала дуже корисним інструментом діагностики в акушерстві. Використовувані в даний час пристрої відомі як сканери реального часу, з їх допомогою на екрані монітора можна побачити рух плоду. Зазвичай для цього застосовуються звукові хвилі дуже високої частоти — між 3,5 до 7,0 мегагерц.

Ці звукові хвилі випромінює перетворювач, який переміщують по животу матері; під час такої процедури можна побачити все, що знаходиться в матці. Відбиття променів надходять на той же перетворювач.

Інформація, отримана з різних віддзеркалень, складає зображення на екрані монітора. За допомогою такого дослідження можна визначити частоту серцевих скорочень плода, побачити дефекти розвитку. УЗД під час вагітності є найважливішою процедурою для оцінки гестаційного віку, розміру та темпів росту плода.

На ранніх термінах вагітності УЗД часто рекомендується робити повним сечовим міхуром, хоча тиск на сечовий міхур може викликати деякий дискомфорт. Гель, який використовують під час УЗД, не залишає плям. Ультразвукові хвилі не викликають абсолютно ніяких відчуттів.

Для чого використовується УЗД під час вагітності

В даний час УЗД вважається безпечним, неінвазивним, точним і відносно недорогим методом дослідження плоду. Зараз УЗД стало незамінним інструментом гінекологів, і грає важливу роль в догляді за кожною вагітною жінкою.

Основні області застосування УЗД:

 • Діагностика та підтвердження ранньої вагітності
 • Плодове яйце можна побачити вже на п’ятому тижні вагітності. На шостому тижні вже можна побачити ембріон і визначити його розмір. УЗД також дозволяє визначити розташування вагітності в порожнині матки.

 • Вагінальна кровотеча на ранніх термінах вагітності
 • При вагінальному кровотечі на ранніх термінах вагітності УЗД може допомогти встановити життєздатність плода. Серцебиття визначається вже на 6-7 тижні; якщо воно виявлено, то, навіть незважаючи на вагінальна кровотеча, ймовірність продовження вагітності буде більше 95%. Крім того, УЗД дозволяє встановити смерть плоду навіть на ранніх термінах.

  Частота серцевих скорочень плода на ранніх термінах вагітності часто змінюється. Нормальним серцевим ритмом на шостому тижні вважається 90-110 ударів на хвилину, а на дев’ятому тижні — 140-170 ударів на хвилину. Брадикардія на 5-8 тижні (ЧСС менше 90 ударів на хвилину) пов’язана з високим ризиком викидня.

 • Визначення гестаційного віку і розміру плоду
 • Розмір тіла плода дозволяє зробити висновки про гестаційному віці плода. Це особливо вірно на початку вагітності. Якщо не можна точно встановити дату останніх (до вагітності) місячних, УЗД на ранніх термінах дозволить дуже точно визначити термін вагітності. Визначення розміру тіла плода на пізніх термінах дозволяє встановити, чи нормально проходить його розвиток.

 • Діагностика вад розвитку плода
 • Багато структурні аномалії плоду можуть бути виявлені за допомогою УЗД; зазвичай їх вдається діагностувати ще до 20 тижня вагітності. Серед можливих аномалій у плода: гідроцефалія, аненцефалія, карликовість, розщеплення хребта, гастрошизис, атрезія дванадцятипалої кишки, водянка. Найсучасніше обладнання дозволяє на відносно ранніх термінах вагітності виявити такі порушення, як вовча паща (розщеплювання неба) і вроджений порок серця.

  Крім того, УЗД може бути використано для виявлення синдрому Дауна, а також в пренатальній діагностиці багатьох інших порушень.

 • Локалізація плаценти
 • Ультрасонографія дозволяє визначити розташування плаценти і, таким чином, діагностувати або виключити передлежання плаценти.

 • Багатоплідна вагітність
 • УЗД незамінне для визначення кількості плодів, а також оцінки їх розвитку і виявлення різних аномалій.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.