Утрожестан — протипоказання: призначається не кожному

загрузка...

Діючою речовиною Утрожестану є жіночий статевий гормон прогестерон, який може чинити на організм, як позитивне, так і негативний вплив. Тому утрожестан показаний не всім жінкам — цей препарат має досить серйозні протипоказання.

Побічні ефекти Утрожестану

В основному побічні ефекти проявляються при прийомі капсул всередину. Досить часто зустрічаються побічні ефекти з боку центральної нервової системи, це млявість, сонливість, запаморочення, яке виникає в той час, коли концентрація Утрожестан в крові досягає максимуму (через один-три години після прийому капсули). Найчастіше ці побічні ефекти пов’язані з передозуванням препарату, і після коректування дози проходять.

Побічні ефекти з боку статевої сфери можуть виникати як при прийомі капсул всередину, так і при інтравагінальному введенні. До таких побічних ефектів належать: зменшення тривалості менструального циклу, міжменструальні кровотечі і кровомазання. Але ці побічні ефекти в більшості випадків також пов’язані з неправильним застосуванням препарату. У відповідності з існуючими стандартними схемами лікування утрожестан при порушеннях менструального циклу на тлі недостатньої вироблення прогестерону повинен призначатися з 15-16 дня циклу.

Так як прогестерон пригнічує рухову активність гладкої мускулатури внутрішніх органів черевної порожнини і малого тазу, можливо придушення рухової активності і в жовчовивідних шляхах, що призводить до застою жовчі і може викликати жовтяницю. Можливі при застосуванні утрожестан і алергічні реакції.

Протипоказання для призначення Утрожестану з боку печінки

Утрожестан протипоказаний при захворюваннях печінки, що супроводжуються різким порушенням її функції. Його не можна в даному випадку приймати, так як прогестерон розкладається на нейтральні метаболіти (продукти обміну) саме в печінці і при порушенні її функції може скупчуватися в організмі, викликаючи передозування. Крім того, утрожестан пригнічує рухову активність жовчовивідних шляхів, що може привести до застою жовчі і ще більшого зниження функції печінки.

При незначних порушеннях функції печінки утрожестан призначають, але з обережністю. При застосуванні Утрожестану інтравагінально (капсули вводяться в піхву) захворювання печінки не є протипоказанням.

Протипоказаний утрожестан і при такому спадковому обмінному захворюванні печінки, як порфірія, при якому порушується утворення гемоглобіну.

Протипоказання для призначення Утрожестану з боку крові

Застосування Утрожестану протипоказано при підвищеній згортання крові і схильності до тромбозів. Такі стани особливо характерні для варикозного розширення вен, яке часто зустрічається у жінок під час вагітності. Утрожестан збільшує схильність до тромбозів і тромбоемболій (відриву тромбу з подальшим його рухом по кровоносній системі та закупорці віддалених кровоносних судин).

Через схильності до тромбоутворення утрожестан з обережністю призначають при деяких захворюваннях серцево-судинної системи, зокрема, при високому артеріальному тиску.

Протипоказання при кровотечах із статевих органів неясного походження

Утрожестан призначають при дисфункціональних маткових кровотечах, які розвиваються на тлі дефіциту прогестерону. Але таке призначення можливе тільки після з’ясування причин, що викликали кровотечі та виключення протипоказання для застосування утрожестан.

Необхідно це в першу чергу для того, щоб виключити злоякісні пухлини жіночої статевої сфери та молочних залоз, ріст яких прогестерон може стимулювати.

Якщо кровотеча викликано мимовільним абортом, то на його початку утрожестан призначають для того, щоб зберегти плід. Але якщо аборт вже розпочався і плід майже видалений, утрожестан призначати ні в якому разі не можна, так як він пригнічує скорочення м’язів матки і частину плода або плодових оболонок може залишитися в матці і викликати запальні процеси і кровотечі.

Інші протипоказання для застосування

Утрожестан протипоказаний при індивідуальній непереносимості компонентів препарату.

З обережністю його призначають при тяжких захворюваннях нирок з вираженим порушенням їх функції, так як продукти обміну прогестерону виводяться через нирки. З обережністю та в спеціально підібраною дозуванні його призначають при цукровому діабеті, бронхіальній астмі, епілепсії, мігрені, депресії, порушення жирового обміну і під час годування дитини грудьми.

Утрожестан — це ефективний лікарський препарат, який має протипоказання і побічні ефекти.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.