Утрожестан — інструкція: основні властивості препарату

загрузка...

Утрожестан — це лікарський препарат, активним діючою речовиною якого є жіночий статевий гормон прогестерон. Особливістю препарату є те, що він випускається в капсулах, тоді як прогестерон традиційно випускається тільки у вигляді масляного розчину для ін’єкцій.

Механізм дії Утрожестану

Утрожестан (активна діюча речовина — прогестерон) випускається групою фармацевтичних компаній Безен Хелска в капсулах по 100 і 200 мг. Капсули можна як приймати всередину, так і вводити в піхву замість свічок.

Вхідний до складу Утрожестану прогестерон є натуральним мікронізірованним препаратом, який добре всмоктується в шлунково-кишковому тракті і в піхву. При прийомі капсул всередину вже через один-три години в крові досягається достатня лікувальна концентрація прогестерону, дія зберігається не менше восьми годин. При введенні капсул у піхву всмоктування в кров з досягненням максимальної концентрації відбувається протягом двох-шести годин, при введенні двічі на день він діє 24 години.

Прогестерон виробляється в жовтому тілі яєчника (на місці лопнув фолікула, з якого виходить яйцеклітина) у другій половині менструального циклу після овуляції. У першій половині менструального циклу основними гормонами були естрогени, під їх впливом слизова оболонка порожнини матки розросталася, готуючись прийняти запліднену яйцеклітину. У другій половині циклу виробляється гормон прогестерон, під впливом якого слизова оболонка порожнини матки припиняє збільшуватися в об’ємі і починає виділяти секрет, необхідний для розвитку вагітності.

Якщо вагітність наступає, то прогестерон сприяє переходу матки в стан, необхідний для розвитку заплідненої яйцеклітини. При цьому він активно пригнічує рухову активність мускулатури матки, забезпечуючи тим самим доношування вагітності. Одночасно прогестерон готує до функціонування молочні залози, стимулюючи розростання кінцевих елементів проток молочної залози і лактацію.

Під дією прогестерону змінюється обмін речовин, організм накопичує корисні речовини, які будуть йому потрібні для продовження вагітності. Це запаси жиру, які відкладаються в області стегон і живота, захищаючи плід від травмування, глікоген (речовина, з якої у разі потреби легко можна одержати глюкозу — необхідний енергетичний матеріал), інсулін (він сприяє засвоєнню глюкози клітинами). Прогестерон також сприяє зменшенню вмісту в крові токсичних азотистих продуктів обміну, збільшує виведення азоту з сечею.

Показання для призначення

Показаннями для призначення Утрожестану є захворювання і стани, викликані недоліком прогестерону в організмі жінки. Прийом капсул Утрожестану всередину призначається:

 • при безплідді, спричиненому недоліком прогестерону;
 • при передменструальному синдромі, викликаному надлишком естрогенів і недоліком прогестерону;
 • при ановулторном менструальному циклі (він не супроводжується виходом яйцеклітини з яєчника або овуляцією);
 • при мастопатії — гормональному порушенні роботи молочних залоз, пов’язаному з підвищеним вмістом в крові естрогенів, що сприяють розростання тканини молочних залоз; прогестерон пригнічує розростання тканини;
 • при стані перед менепаузой і менопаузі — в якості замісної терапії разом з естрогенами.
 • Введення капсул Утрожестану у піхву (вагінально) призначають:

 • в якості замісної терапії при нестачі прогестерону, наприклад, якщо у жінки видалені яєчники, при рано настала менопаузі;
 • для підтримки лютеїнової фази менструального циклу (другої половини циклу) в процесі підготовки до екстракорпорального запліднення;
 • при безплідді, розвиненому на тлі нестачі прогестерону;
 • для підтримки лютеїнової фази менструального циклу при нестачі прогестерону в спонтанному (природному) або індукованому (наприклад, на тлі прийому гормональних контрацептивів) менструальному циклі;
 • під час вагітності для придушення скорочувальної здатності мускулатури матки і попередження викидня;
 • для профілактики гормональних захворювань, викликаних підвищеним вмістом в крові естрогенів — ендометріозу та міоми матки.
 • Протипоказання

  прийом Утрожестану протипоказаний при підвищеної згортання крові (він сприяє утворенню тромбів), кровотечах неясного походження з статевих шляхів, неповному аборті (коли плід зберегти вже не можна), порфірії (порушенні обміну речовин, яке проявляється світлобоязню), гормонозалежних пухлинах молочних залоз і жіночих статевих органів, тяжких захворюваннях печінки з порушенням її функції, індивідуальній непереносимості компонентів препарату.

  З обережністю утрожестан призначають при серцево-судинних захворюваннях, важких захворюваннях нирок з порушенням їх функції, цукровому діабеті, бронхіальній астмі, епілепсії, мігрені, депресії, порушення жирового обміну, в період годування дитини грудьми.

  Побічна дія Утрожестану з’являється при прийомі його внутрішньо у вигляді млявості, сонливості, запаморочень (це перешкоджає заняттям потенційно небезпечними видами діяльності), скорочення тривалості менструального циклу, кровотеч, жовтяниці на тлі застою жовчі, свербежу, алергічних реакцій.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.