Утрожестан і годування грудьми несумісні

Утрожестан — це лікарський препарат, активною дійовою речовиною якого є жіночий статевий гормон прогестерон. Особливістю ж прогестерону є те, що він частково пригнічує секрецію гормону гіпофіза окситоцину, який регулює секрецію жіночого молока.

Як діє прогестерон

Прогестерон сприяє утворенню нормальної слизової оболонки порожнини матки у жінок і переходу її з фази проліферації (посиленого ділення клітин і розростання) в фазу виділення секрету, необхідного для впровадження і розвитку заплідненої яйцеклітини. Якщо прогестерону виделется недостатньо, може відбутися порушення менструального циклу і безпліддя.

Прогестерон є також основним діючим гормоном вагітності та при його недостатній секреції вагітність може перерватися. Відбувається це тому, що прогестерон пригнічує скоротливу активність мускулатури матки. Якщо під час вагітності створюється загроза викидня, то призначають препарати, що містять прогестерон, наприклад, утрожестан.

Взаємодія прогестерону і окситоцину

Прогестерон пригнічує виділення гормону задньої долі гіпофіза окситоцину, який стимулює відділення молока функціонуючої молочною залозою. Механізм дії окситоцину полягає в стимуляції скорочення гладких м’язових волокон молочної залози і матки. Всю вагітність в організмі «царює» прогестерон, під його вплив молочна залоза готується до лактації.

Але безпосередньо перед пологами кількість прогестерону різко знижується, зате збільшується секреція окситоцину, який стимулює спочатку скорочення гладкої мускулатури матки (відбуваються пологи), а потім молочної залози — вона починає виділяти молоко. В результаті скорочення гладкої мускулатури, навколишнього альвеоли (залізисту тканина молочної залози, що виробляє молоко) молоко з альвеол видавлюється в молочні протоки і починається лактація.

Відразу після пологів жінці рекомендується частіше прикладати дитину до грудей — скорочення гладкої мускулатури молочних проток викликає содружественное скорочення мускулатури матки, матка скорочується і швидше зменшується в об’ємі. Безпосереднім стимулом для секреції окситоцину є механічне подразнення нервових закінчень в сосках молочної залози, яке викликає рефлекторне відділення окситоцину гіпофізом.

В організмі окситоцин руйнується досить швидко. У крові вагітних жінок присутній фермент оксітоціназа, яка інактивує окситоцин шляхом розщеплення молекул. Через 10-14 днів після пологів цей фермент у крові жінки зникає і окситоцин інактивується за допомогою іншого ферменту.

Порушення секреції окситоцину призводить до порушення перебігу пологів та порушення діяльності молочних залоз в період лактації.

Як утрожестан діє на лактацію

У період лактації утрожестан зазвичай не призначають — в цьому немає необхідності. Якщо відбулися якісь порушення менструального циклу після пологів, то виявляється це не відразу і жінка цілком може продовжувати годувати дитину.

Утрожестан лікар може призначити для попередження розростання ділянок ендометріозу або міоми матки. У цьому випадку лактація, безумовно, зменшиться, оскільки блокується секреція окситоцину. Тому доведеться вибирати, що на даний момент важливіше: лікування матері або годування дитини грудьми.

Препарати окситоцину, що стимулюють лактацію

До таких препаратів відноситься демоксітоцін, який деякими фармацевтичними фірмами випускається під назвою сандопарт. Це синтетичний аналог окситоцину, що стимулює родову діяльність і лактацію. Механізм дії цього препарату заснований на тому, що він підвищує тонус і скоротливу здатність гладкої мускулатури матки і скорочення гладком’язових клітин, що оточують альвеоли молочних залоз.

Випускається сандопарт в таблетках, які закладаються за щоку або під язик і тримаються там до повного розсмоктування. Доза препарату призначається лікарем індивідуально, але зазвичай дл стимуляції лактації він застосовується за п’ять хвилин до годування дитини по половині або по цілій таблетці під язик.

Побічна дія сандопарта може проявлятися у вигляді нудоти, блювання, порушення пологової діяльності, передчасного відшарування плаценти, порушень серцевого ритму, внутрішньоутробної гіпоксії плода (нестачі кисню через здавлювання м’язами кровоносних судин), індивідуальній непереносимості компонентів препарату.

Протипоказаннями для прийому сандопарта є підвищена чутливість до препарату та стани, при яких природні пологи не можуть відбутися (наприклад, невідповідність вузького тазу і розмірів плода).

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.