Утиск сідничного нерва: чому це трапляється

Від утиску сідничного нерва ніхто не застрахований. Це може статися як у літньому віці за рахунок старіння тканин, так і в молодому, при підвищених фізичних навантаженнях. І в тому, і в іншому випадку пацієнту потрібно повне обстеження і правильне адекватне лікування.

Чому може ущемити сідничний нерв

Причини можуть бути різними, а результат один: утиск сідничного нерва завжди викликає його запалення і набряк. При невеликому обмеженні цей процес зачіпає тільки оболонку нерва і при правильному своєчасному лікуванні досить швидко минає. Запальний процес в оболонці сідничного нерва називається невралгією сідничного нерва або ішіалгії. Ішіалгія проявляється болями і невеликими порушеннями чутливості.

Якщо процес прогресує, то він захоплює весь нерв і такий процес називається вже невритом (запаленням) сідничного нерва або ішіасом. У такому випадку захворювання проявляється не тільки болями і порушенням чутливості, але ще і випаданням функції іннервіруемих даними нервом м’язів.

ущемляє сідничний нерв в літньому віці може на тлі остеохондрозу або грижі міжхребцевого диска. І в тому, і з одним разі обмеження відбувається в місці виходу спинномозкових нервів зі спинного мозку. Гілочки спинномозкових нервів, які відходять від останнього поперекового і перших крижових хребців, утворюють надалі сідничний нерв, тому болю віддають по його ходу.

Іноді нерв ущемляється, якщо суглоби окремих хребців зміщуються відносно один одного. Таке захворювання називається спондилолистезом і частіше буває двостороннім. Утиск сідничного нерва в цьому випадку також може бути двостороннім.

У спортсменів, особливо, що займаються силовими видами спорту, причиною утиску сідничного нерва може бути збільшення грушоподібної м’язи, під якою сідничний нерв проходить в області сідниці.

І ще одна можлива причина ущемлення сідничного нерва — це пухлина, яка може бути як доброякісної, так і злоякісної і виходити з власної тканини сідничного нерва або з оточуючих його тканин. У цьому випадку болі відрізняються сталістю.

Ознаки утиску

Першим ознакою обмеження сідничного нерва є біль. Зазвичай болі з’являються у вигляді нападів, вони гострі, колючі, ріжучі, пекучі. Спочатку вони зазвичай з’являються в попереково-крижовій області, а потім поширюються по ходу сідничного нерва на сідницю, задню поверхню стегна, гомілку і стопу. Але так буває не завжди, оскільки болі виникають спочатку в місці утиску, а потім вже поширюються по ходу нерва.

викликає такі болі можуть різкими рухами, поворотами тулуба, підйомом навіть невеликих тягарів, сміхом, кашлем, чханням, емоційними навантаженнями. Напад болю частіше проходить самостійно. З часом хворі пристосовуються знімати такі напади зміною положення тіла. Болі можуть носити і постійний характер, посилюючись під впливом провокуючих факторів.

В результаті болів з’являється захисна напруга м’язів на боці ураження, що ще більше посилює біль. Для того щоб зменшити біль, хворий нахиляє тулуб в протилежну сторону і при ходьбі намагається спиратися в основному на здорову ногу. Це може призвести до викривлення хребта. Хода у хворих з утиском сідничного нерва також дуже своєрідна: вони спираються на здорову ногу, підгинаючи хвору.

Порушення чутливості з’являються в основному у вигляді її зниження або посилення.

Що робити, якщо виникла підозра на утиск сідничного нерва

Якщо з’явилися постійні болі в спині і нозі або регулярні напади таких болів, то слід якомога раніше звернутися до невролога, поки процес не захопив нерв цілком. Невролог припустить діагноз вже на підставі одного огляду. Тим не менш, для уточнення діагнозу доведеться пройти обстеження. Будь кісткові зміни будуть видні на рентгенограмі хребта.

Але якщо таких змін немає, то це ще не означає, що все в порядку: зміни в міжхребцевих дисках і пухлини можна виявити тільки за допомогою комп’ютерної або магнітно-резонансної томографії (КТ або МРТ). Деякі види пухлин можна побачити тільки при радіоізотопному дослідженні — сцинтиграфії хребта.

Лікування

Спочатку лікар зробить все, щоб зняти біль. Знеболюючі препарати і процедури призначаються ще до отримання результатів обстеження. Призначають знеболюючі і протизапальні засоби у вигляді ін’єкцій, таблеток для прийому всередину, ректальних свічок або зовнішніх засобів. Місцево при сильних болях дозволяється прикладати холод — він викликає спазм кровоносних судин, усуває набряк і біль. Після отримання даних діагностичного обстеження можна проводити теплові та фізіотерапевтичні процедури (їх можна робити при пухлини).

Якщо консервативне лікування не допомагає, то вдаються до хірургічного лікування — усувають причину ущемлення сідничного нерва за допомогою операції.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.