Ускладнення інсулінотерапії — які найбільш небезпечні?

загрузка...

Інсулін — важливе ліки, щодня рятує мільйони життів. Інсулін приймається протягом усього життя, тому дуже важливо правильно підібрати схему терапії, виконувати всі рекомендації лікаря і вести правильний спосіб життя, так як в противному випадку можуть розвинутися неприємні і небезпечні ускладнення. Потрібно відзначити, що з появою все більш досконалих препаратів для зниження рівня глюкози в крові, число ускладнень прогресивно знижується, однак пацієнт повинен знати про можливі загрози терапії інсуліном і запобігати їх.

Гіпоглікемія

Гіпоглікемія розвивається при завищенні розрахункової дози інсуліну і недостатньому прийомі вуглеводів. По закінченні двох — трьох годин після введення простого інсуліну різко падає рівень глюкози в крові, що викликає важкий стан, аж до коматозного. Такий стан може розвинутися і після введення пролонгованої інсуліну в години його максимального дії. Іноді доза інсуліну буває розрахована правильно, однак пацієнт випробував стрес, або виконав велику фізичну роботу, не прийнявши додатково ніяких вуглеводів. Стан пацієнта тим гірше, чим швидше знижувалася концентрація глюкози.

Проявляється гіпоглікемія сильним почуттям голоду, серцебиттям, пітливістю, тотальної тремтінням. У цей час потрібно дати пацієнтові близько ста грамів білої булки, чотири шматочки цукру або склянку солодкого чаю. Якщо не вжити заходів, людина стає неадекватною, можуть розвиватися судоми і втрата свідомості.

Необхідно надати екстрену допомогу: негайно ввести шістьдесят мілілітрів сорокавідсотковою глюкози внутрішньовенно і за відсутності ефекту через десять хвилин — повторити введення в тій же дозі. Швидко допомагає підшкірне введення одного мілілітра глюкагону.

Гіпоглікемії дуже небезпечні, тому що можуть швидко призвести до смерті пацієнта. Якщо напади повторюються досить часто, то навіть при своєчасній медичній допомозі розвиваються порушення пам’яті, психіки, різко посилюється ретинопатія.

Алергічна реакція

Алергічні реакції можуть проявлятися у місцевій та генералізованої формі.

Місцеві ускладнення розвиваються в місцях ін’єкцій інсуліну у вигляді затвердінь, сверблячих і гарячих на дотик.

Генералізовані форми проявляються кропив’янкою, тотальним сверблячкою, блювотою, болями в животі, гіпертермією з ознобом. Генералізовані прояви алергічних реакцій часто бувають дуже небезпечними для людини, так як розвиваються вони досить швидко, різко погіршуючи самопочуття людини. Без надання адекватної швидкої допомоги вони можуть призвести до летального результату, тому потрібно відразу звернутися за медичною допомогою. Після купірування симптомів алергічних реакцій, необхідно замінити обраний інсулін іншим.

инсулинрезистентность

Цукровий діабет може супроводжуватися станами, що характеризуються зниженням чутливості тканин до інсуліну. Ці стани можуть розвинутися у зв’язку з різними причинами:

 • зменшення чутливих до інсуліну рецепторів,
 • вироблення антитіл до рецепторів або самому інсуліну,
 • руйнування інсуліну протеолітичними ферментами,
 • зв’язування інсуліну циркулюючими імунними комплексами.
 • Перш за все, потрібно з’ясувати причину резистентності до інсуліну. Потім необхідно змінити інсулін і санувати всі вогнища хронічної інфекції. В якості швидкої допомоги допомагає застосування преднізолону в стандартній дозі протягом п’яти — десяти днів з поступовою відміною. Зараз існує можливість переведення пацієнта на сульфатованих інсулін, тільки потрібно скорегувати його дозування.

  ліподистрофії

  ліподистрофії розвиваються в місцях ін’єкцій інсуліну, як наслідок тривалої постійної травматизації дрібних нервових закінчень і являють собою дефекти шкіри та підшкірної клітковини, до декількох сантиметрів у діаметрі. Провокуючими факторами розвитку ліподистрофії є недостатнє масування після ін’єкції, введення холодного інсуліну, часті уколи в одні і ті ж місця.

  профілактувати розвиток ліподистрофії можна ретельним, педантичним дотриманням всіх правил введення інсуліну: підігрівати інсулін перед введенням, ретельно масажувати місце ін’єкції після введення інсуліну, змінювати місця ін’єкцій по розробленими схемами.

  Світлана Шимкович

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.