Урсосан: застосування за призначенням лікаря

загрузка...

урсосан застосовується при різних захворюваннях жовчовивідних шляхів, печінки і інших органів травлення, які супроводжуються застоєм жовчі з тенденцією освіти холестеринових каменів. Крім того, урсосан має гепатопротекторну властивостями, тобто позитивно впливає на функцію печінки.

Як діє урсосан

урсосан є гепатопротектором, він оберігає клітини печінки від токсичного впливу. Він надає також жовчогінну дію, зменшує в’язкість і застій жовчі в жовчовивідних шляхах і в жовчному міхурі, попереджає утворення холестеринових каменів.

Вже сформувалися холестеринові камені він здатний повністю або частково розсмоктувати. Крім того, він володіє деякими імуномодулюючими властивостями, підвищуючи активність лейкоцитів.

урсосан при захворюваннях жовчовивідних шляхів

Порушення рухової активності жовчовивідних шляхів (дискінезія жовчовивідних шляхів) з одночасним порушенням обмінних процесів призводять до того, що в жовчовивідних шляхах застоюється жовч, вона стає в’язкою, при великій кількості в ній холестерину утворюються холестеринові камені. Це може викликати запальні процеси в жовчовивідних шляхах і напади ниркової коліки.

При таких станах призначають урсосан у вигляді тривалих курсів лікування — декількох місяців або років, залежно від діагнозу і стану хворого. Урсосан приймають по капсулі два-п’ять разів на день під час їди, запиваючи достатньою кількістю рідини.

У деяких випадках хворому неможливо провести хірургічне видалення каменів з жовчного міхура, наприклад, якщо у нього є важкі захворювання внутрішніх органів, які є протипоказанням для такої операції. Якщо урсосан призначають з метою розчинення холестеринових каменів, то всю добову дозу дають один раз в день перед сном. Препарат дається до повного зникнення каменів і потім ще три місяці для профілактики нового каменеутворення.

Не можна призначати урсосан при гострих запальних процесах в області жовчного міхура і жовчовивідних шляхів та при порушенні їх прохідності.

урсосан при захворюваннях печінки

При гострих і хронічних захворюваннях печінки має велике значення своєчасне виведення жовчі: будь застійні процеси підсилюють токсичний вплив на печінку. Урсосан в даному випадку здатний з одного боку попередити застій жовчі, а з іншого — захистити клітини печінки від токсичного впливу будь-яких факторів.

При захворюваннях печінки урсосан призначають по таблетці три-чотири рази на день під час їжі. Тривалість курсу лікування визначається лікарем.

При цирозі печінки (заміни клітин печінки клітинами сполучної тканини з поступовим зниженням її функції) і деяких інших захворюваннях урсосан призначають по одній-дві таблетки три рази на день на термін від півроку до кількох років.

урсосан при інших захворюваннях органів травлення

Іноді при гастритах і гастродуоденітах (запальних процесах в дванадцятипалій кишці і шлунку) відбувається закид вмісту дванадцятипалої кишки з жовчю в шлунок. Це підтримує запальний процес у шлунку. Таке захворювання називається біліарним рефлюкс-гастритом. Найчастіше ці захворювання пов’язані з порушенням рухової активності жовчовивідних шляхів (дискінезією). З часом у процес втягується і підшлункова залоза, протоки якої проходять поруч з жовчними протоками й нерідко здавлюються.

Такий же зворотний занедбаність вмісту шлунку можливий в стравохід. Кислий вміст подразнює стінки стравоходу, викликаючи його запалення — рефлюкс-езофагіт.

При біліарному рефлюкс-гастриті і рефлюкс-езофагіті урсосан призначають по одній капсулі на добу, на ніч протягом від двох тижнів до півроку, але в деяких випадках його призначають і на більш тривалий термін.

Кому не можна призначати

урсосан не можна застосовувати при таких захворюваннях і станах:

 • якщо жовчні камені містять велику кількість кальцію (розчинити їх буде важко);
 • якщо жовчний міхур не здатний скорочуватися;
 • якщо в організмі хворого є жовчно-шлунково-кишкові свищі (канали, що з’єднують ці органи);
 • при гострих запальних процесах в області жовчного міхура та жовчних проток (гострих холециститах і холангітах);
 • при цирозах печінки в стадії декомпенсації і при недостатності функції печінки (тобто коли печінка не справляється зі своїми функціями);
 • при важких захворюваннях нирок з порушенням їх функції;
 • при порушеннях прохідності жовчовивідних шляхів;
 • при годуванні дитини грудьми;
 • при підвищеній чутливості до компонентів препарату.
 • З обережністю і тільки у разі крайньої необхідності застосовують урсосан при лікуванні вагітних жінок. Для лікування дітей його застосовувати можна, але тільки у віці після чотирьох років, коли дитина може проковтнути капсулу.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.