Урсосан — інструкція: про властивості препарату

загрузка...

урсосан — це лікарський препарат, який позитивно впливає на функцію печінки, сприяє зменшенню застійних явищ в жовчовивідних шляхах і розчиненню холестеринових жовчних каменів. Він має жовчогінні, імуномодулюючими властивостями, знижує рівень холестерину і токсичних речовин у крові, а також розростання в печінці сполучної тканини.

Механізм дії урсосан

урсосан (активна діюча речовина — урсодеоксіхолевая кислота) належить до групи лікарських препаратів — гепатопротекторів (позитивно впливають на функцію печінки) з жовчогінним і холелітолітична (розчинюючим холестеринові камені) дією. Виробляє цей препарат чеська фармацевтична компанія ПРО.МЕД.ЦС в капсулах по 250 мг. Іншими фармацевтичними компаніями урсодеоксіхолевая кислота випускається під назвами урдокса, урзофальк, урсофальк, урсо 100.

Механізм дії урсосан заснований на тому, що, володіючи високими полярними властивостями, урсосан утворює нетоксичні змішані нитки з токсичними жовчними кислотами, що не володіють полярністю. Урсосан здатний попереджати старіння і загибель клітин печінки і жовчовивідних шляхів шляхом позитивного впливу на їх мембрани. Він також попереджає пошкодження клітинних мембран при закиданні жовчі в шлунок (біліарному рефлюкс-гастриті) і шлункового вмісту в стравохід (рефлюкс-езофагіті).

урсосан також стимулює процес розчинення холестерину в жовчі, зменшує схильність жовчі до каменеутворення, сприяє розчиненню вже існуючих холестеринових жовчних каменів і запобігає утворенню нових. Знімає застій жовчі у внутрішньопечінкових протоках і гальмує процес розростання сполучної тканини в печінці при цирозах і деяких інших захворюваннях. Повільне формування цирозу знімає ризик швидкого розвитку варикозного розширення вен стравоходу.

урсосан має також легким імуномодулюючою дією, підсилюючи активність лейкоцитів.

Показання та протипоказання

Основними показаннями для застосування урсосан є жовчнокам’яна хвороба і застій жовчі в жовчовивідних шляхах. Цей препарат застосовують для розчинення холестеринових жовчних каменів у жовчному міхурі в тому випадку, якщо їх неможливо видалити хірургічним способом через наявність протипоказань у хворого. Призначають урсосан також для попередження утворення каменів у жовчних протоках після операції видалення жовчного міхура.

Крім того, урсосан застосовують при будь-яких захворюваннях печінки (гострих гепатитах, загостренні хронічних гепатитів, токсичних ураженнях печінки різного походження, цирозах печінки і так далі) як гепатотротектор для зменшення токсичного впливу на клітини печінки, для попередження розростання сполучної тканини (формування цирозу ). Застосовують його для попередження захворювань печінки при тривалому застосуванні гормональних контрацептивів і цитостатиків (ліків для лікування онкологічних захворювань).

Призначають урсосан також для попередження застійних явищ і утворення каменів при дискінезіях (порушеннях рухової активності) жовчовивідних шляхів, закиданні жовчі з дванадцятипалої кишки в шлунок (біліарних рефлюкс-гастритах) і з шлунку в стравохід (рефлюкс-езофагіту).

Протипоказаннями для призначення урсосан є тверді (їх видно на рентгенограмах) жовчні камені з великим вмістом кальцію, значні порушення функції жовчного міхура, гострі запальні захворювання жовчного міхура та жовчовивідних шляхів (гострий холецистит, гострий холангіт), цироз печінки з тяжкими ускладненнями, порушення функції печінки і нирок, порушення прохідності жовчовивідних шляхів, період лактації, підвищена чутливість до урсосану.

Незважаючи на те, що урсосан можна призначати дітям у будь-якому віці, його лікарська форма (капсули) не дозволяє застосовувати його у віці до чотирьох років. Призначати урсосан при вагітності можна тільки у тому випадку, коли передбачувана користь для матері перевищує потенційний ризик для плоду.

Побічні ефекти і можливість передозування

урсосан добре переноситься, але можливі і побічні ефекти, їх небагато:

 • з боку шлунково-кишкового тракту — нудота, блювання, пронос або запор;

 • з боку печінки — минущі порушення функції печінки, кальцинування жовчних каменів;

 • крім того, можуть виникати болі в спині, випадання волосся, загострення псоріазу, алергічні реакції.

 • Випадків передозування урсосан не зустрічалося.

 • урсосан — це ефективний і досить безпечний лікарський препарат.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.