Урсосан для новонароджених — краще замінити аналогом

загрузка...

У новонароджених часто розвивається жовтяниця, яка називається фізіологічною і не потребує лікування. Але іноді фізіологічна жовтяниця протікає тривало і в такому випадку новонародженому призначається лікування. Існують і інші види жовтяниць у новонароджених, які підлягають лікуванню.

Фізіологічна жовтяниця новонароджених

Фізіологічна жовтяниця розвивається в результаті підвищення в крові білірубіну, при цьому відбувається забарвлення шкіри і слизових оболонок в жовтий колір. Білірубін — це речовина, яка утворюється при розпаді гемоглобіну, що міститься в еритроцитах. Відразу після народження гемоглобін, який виконував роль переносника кисню у внутрішньоутробному періоді (фетальний гемоглобін), руйнується і замість нього утворюється гемоглобін дорослих. При руйнуванні великої кількості фетального гемоглобіну виділяється багато білірубіну, який називається непрямим або непов’язаним, він не розчиняється у воді і тому не виводиться з сечею. Надалі непрямий білірубін поступає в печінку, де зв’язується з глюкуроновою кислотою і втрачає свою токсичність — такий білірубін називається прямим або пов’язаним, він легко виводиться з організму з сечею.

Але проблема в тому, що в печінці новонародженого ще немає достатньо ферментів для перетворення непрямого білірубіну в прямий, тому й розвивається жовтяниця. Ця жовтяниця може починатися на 2-3 добу після народження і тривати протягом двох тижнів. Більш тривалий перебіг жовтяниці небезпечно, так як можливо токсичну дію непрямого білірубіну на клітини головного мозку з ураженням його підкіркових ядер. Тривало протікає жовтяниця з ураженням головного мозку називається ядерної, вона може мати самі несприятливі наслідки для дитини.

Тому за жовтяницею новонародженого ретельно стежать, кілька разів беруть кров на дослідження і в разі затяжної жовтяниці призначають необхідне лікування. Лікування фізіологічної жовтяниці новонароджених має бути комплексним. До складу такого лікування неонатологи сьогодні зазвичай включають лікарський препарати, діючою речовиною в яких є урсодезоксихолевая кислота.

Дія препаратів на основі урсодезоксихолевої кислоти на новонароджених з фізіологічною жовтяницею

До препаратів, активним діючою речовиною яких є урсодезоксихолева кислота, відносяться урсосан і урсофальк. Урсосан випускається чеської фармацевтичної фірмою ПРО.МЕД.ЦС в капсулах по 250 мг, а урсофальк — німецької фармацевтичною фірмою ДОКТОР Фальк Фарма в капсулах по 250 мг і у вигляді суспензії для прийому всередину у флаконах по 250 мл з мірною ложкою на 5 мл (в 5 мл міститься 5 мг діючої речовини). Для новонароджених, безумовно, лікарська форма препарату у вигляді суспензії переважніше — її легше дозувати і давати дитині.

урсодезоксихолевої кислоти є гепатопротектором (речовиною, що робить благотворний вплив на функцію печінки) з вираженою жовчогінною дією. Під дією лікарських препаратів, що містять урсодезоксихолеву кислоту, клітини печінки новонародженої дитини швидше дозрівають і починають виробляти потрібну кількість ферментів для перекладу непрямого білірубіну в прямий, тобто відбувається зниження токсичного впливу білірубіну на організм. Особливо велике значення це має для головного мозку — це попереджає можливе розвиток ядерної жовтяниці.

Одночасно під дією урсосан (або урсофалька) відбувається поліпшення відтоку жовчі по жовчовивідних шляхах і зняття застою жовчі, що ще більше покращує функцію печінки.

Призначати препарати на основі урсодезоксихолевої кислоти новонародженим (як і будь-які інші лікарські препарати) може тільки лікар, він же визначає дозування і тривалість прийому препарату, підставою для яких служать дані лабораторних досліджень (кров на білірубін) і стан дитини. Добову дозу препарату зазвичай дають дитині один раз.

Протипоказання для призначення препаратів на основі урсодезоксихолевої кислоти і їх побічні ефекти

Препарати на основі урсодезоксіхоліевой кислоти не призначають новонародженим дітям за наявності у них порушень функції печінки і нирок, а також при підвищеній чутливості організму дитини до компонентів препарату.

Ці препарати зазвичай дуже добре переносяться новонародженими, але в деяких випадках можливі побічні ефекти:

 • з боку шлунково-кишкового тракту — у дитини можуть з’являтися постійні зригування і навіть блювота, він стає неспокійним;
 • з боку печінки — можуть з’явитися минущі порушення її функції;
 • можливі також алергічні реакції.
 • Препарати на основі урсодезоксіхоліевой кислоти сьогодні широко застосовуються для лікування жовтяниць у новонароджених.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.