Уреаплазма при вагітності: лікувати або не лікувати

Нерідко в період вагітності виявляється уреаплазма. Що ж робити, лікувати або не лікувати? Безперечно, при лікуванні уреаплазмоза призначаються антибіотики, які негативно впливають на плід. Але і нелікований уреаплазмоз загрожує ускладненнями вагітності та негативним впливом на плід. Тому позитивний результат на уреаплазму під час вагітності вимагає обов’язкового лікування захворювання.

Уреаплазма і уреаплазмоз

Уреаплазма — це мікроорганізм, що займає проміжне положення між вірусами і бактеріями. У будові уреаплазми немає ДНК і відсутня клітинна оболонка, тому вони проникають в клітини господаря, де живуть і розмножуються. Назва уреаплазми відбулося від їх здатності розщеплювати сечовину (уреоліз). Переважно уреаплазми живуть в сечостатевому тракті, де присутня сечовина. Основний шлях передачі уреаплазмоза — це статевий, але не виключається внутрішньоутробне зараження під час пологів.

Уреаплазмоз — це захворювання, яке викликається уреаплазмою. Поширення уреаплазмоза достатньо широке і захворювання є однією з найбільш частих інфекцій, що передаються статевим шляхом. У групу ризику по уреаплазмозу відносяться дівчата, що почали раннє статеве життя або ведуть безладне статеве життя і жінки, які перенесли гінекологічні захворювання або захворювання, що передаються статевим шляхом.

Клініка уреаплазмоза

Уреаплазмоз відноситься до прихованих інфекцій і часто протікає безсимптомно. Але при певних факторах (вживання алкоголю, зниження імунітету) відбувається загострення захворювання. Особливо часто уреаплазмоз проявляється під час вагітності. Цьому сприяє імуносупресія у період вагітності і дію у великих кількостях естрогенів.

Характерним симптомом уреаплазмоза є рясні слизові виділення з піхви. Нерідко відзначається часте і хворобливе сечовипускання, свербіж і печіння в області вульви. При тривалому перебігу захворювання хворі відзначають помірні тягнуть болі внизу живота і незначне підвищення температури. Особливо небезпечно безсимптомний перебіг процесу при якому можливо гнійне ураження маткових труб з розвитком вираженого спайкового процесу і, як наслідок, безпліддя. Крім того, уреаплазма здатна вражати сечовивідні шляхи та нирки і викликати каменеутворення в них.

Уреаплазмоз під час вагітності

Як вже було зазначено вище, уреаплазма в період вагітності навіть в невеликих кількостях може активізуватися і завдати непоправної шкоди, як матері, так і плоду. За деякими даними вважається, що уреаплазма не здатна викликати вроджені вади розвитку плода. Основним її дією під час вагітності є її переривання. У ранніх термінах вагітності уреаплазмоз викликає викидні та завмерлі вагітності, в пізні строки призводить до передчасних пологів. Крім того, уреаплазмоз сприяє розвитку фетоплацентарної недостатності, що проявляється порушенням матково-плацентарного кровоплину, гіпоксією і внутрішньоутробною затримкою розвитку плода. Зараження дитини в пологах відбувається приблизно в п’ятдесяти відсотках випадків. Уреаплазма вражає носоглотку і статеві органи новонароджених. У післяпологовому періоді уреаплазмоз є причиною розвитку гнійно-септичних ускладнень (ендометриту).

Лікування уреаплазмозу при вагітності

З метою запобігання передчасних пологів і розвитку фетоплацентарної недостатності, уреаплазмоз в обов’язковому порядку повинен бути проліковано під час вагітності. Основними лікарськими засобами при лікуванні уреаплазмоза є антибіотики. У період вагітності заборонено використання тетрациклінів і фторхінолонів. Призначаються антибіотики з групи макролідів (ровамицин, Вільпрафену, еритроміцин). Антибіотикотерапія проводиться не раніше Двадцять другий тиждень вагітності. Також призначаються імуностимулятори і вітаміни.

Ганна Созінова

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.