Ультразвукова діагностика захворювань щитовидної залози: швидка процедура

загрузка...

Ультразвукова діагностика (ультразвукове сканування або ультразвукова сканограмма) — процедура, передбачає вплив на ділянку тіла високочастотних звукових хвиль з наступним отриманням зображення внутрішніх органів. Ультразвукова діагностика, на відміну від рентгена, не припускає іонізуючого випромінювання. Оскільки зображення, отримане за допомогою ультразвуку, відображається в реальному часі, така діагностика дозволяє визначити структуру і руху внутрішніх органів і крові, що надходить у кровоносні судини.

Ультразвукова діагностика щитовидної залози дозволяє визначити розташування і стан щитовидної залози — однієї з дев’яти ендокринних залоз, що виробляють необхідні для нормальної роботи систем організму гормони.

Ультразвукова діагностика щитовидної залози зазвичай застосовується для визначення новоутворень в тканини щитовидної залози або ж для визначення порушення функцій щитовидної залози. Оскільки такий вид діагностики дозволяє отримати зображення в режимі реального часу, ультразвукове сканування часто використовується в поєднанні з тонкоголкової аспіраційної біопсією для забору зразків тканин точно з аномального утворення. Крім того, ця процедура збільшує точність введення катетера або пристрою дренажу для зовнішнього дренування кісти щитовидної залози.

Апаратура для ультразвукової діагностики — комп’ютер, електронне обладнання, екран, на який виводиться зображення, і чутливий датчик для сканування тіла і кровоносних судин. Датчик являє собою невеликий пристрій, що нагадує мікрофон, яке з’єднане зі сканером шнуром — він посилає високочастотні звукові хвилі, аналізуючи відображення їх від тканин тіла. Принцип дії пристрою схожий з принципом дії ехолокатора.

Зображення, отримане ультразвуковим датчиком, передається на екран, який виглядає в точності як дисплей комп’ютера або екран телевізора. Зображення будується на показниках амплітуди, частоти та часу повернення звукового сигналу.

Принцип дії ультразвукової діагностики

В основі ультразвукової діагностики — той же принцип, за яким працюють ехолокатори: звукова хвиля відбивається від об’єкта, а вимір таких відбитих хвиль дозволяє визначити, наскільки далеко знаходиться об’єкт і які її розміри, форма і щільність. У медицині ультразвукове дослідження використовується для визначення змін внутрішніх органів, тканин і кровоносних судин, а також для виявлення аномальних утворень — наприклад, пухлин.

Датчик, що використовується при ультразвуковій діагностиці, посилає звукові хвилі — високочастотні сигнали, не помітні людським вухом, — і записує дані про відбитих хвилях. Ці показники миттєво вимірюються й аналізуються комп’ютером, який, у свою чергу, виводить на монітор повноцінне зображення в режимі реального часу.

Як виконується

Ультразвукова діагностика виконується в горизонтальному положенні, обличчям вгору, під шию підкладається подушка — таке положення людини максимально полегшує процес сканування області розташування щитовидної залози. Дотримання максимально зручної пози особливо важливо для маленької дитини.

На ділянку шкіри, з яким буде взаємодіяти ультразвуковий датчик, наноситься прозорий гель на водній основі, що забезпечує максимальне зіткнення поверхні пристрою зі шкірою. Датчик щільно притискають до шкіри, вивчаючи цікавить лікаря ділянку.

Після завершення процедури може знадобитися якийсь час для вивчення отриманих за допомогою ультразвукової діагностики зображень, хоча в більшості випадків аналіз отриманих даних проводиться відразу ж. Вся процедура займає близько тридцяти хвилин.

Ультразвукова діагностика — швидка, легка і абсолютно безболісна процедура. Рухомий датчик в більшості випадків не викликає ніякого дискомфорту під час огляду (якщо шкіра дуже чутлива або запалена, можна почувстововать тиск або незначний біль при контакті датчика з тілом).

Аналізувати отримані за допомогою ультразвукової діагностики зображення щитовидної залози буде лікар-рентгенолог або лікар, що володіє необхідною кваліфікацією для аналізу результатів подібних сканувань. Остаточні висновки про стан щитовидної залози та необхідності лікування робить лікуючий лікар.

Переваги та ризики

Переваги

 • Ультразвукова діагностика — неінвазивна та безболісна процедура.
 • Такий вид діагностики вважається найбільш поширеним і менш дорогим, ніж інші види сканування.
 • Ультразвукова діагностика не передбачає іонізуючого радіаційного випромінювання.
 • На відміну від звичайного рентгена, ультразвукове сканування дозволяє отримати чітку картину стану м’яких тканин.
 • Ультразвукове дослідження дозволяє отримати зображення в режимі реального часу, що робить таку процедуру зручним доповненням інвазивних методів — наприклад, аспіраційної біопсії.
 • Потенційні ризики

 • Стандартна процедура ультразвукової діагностики не пов’язана з якими ризиками або побічними ефектами для людського здоров’я.
 • У ультразвукової діагностики є кілька досить значущих обмежень. По-перше, за допомогою ультразвукового сканування неможливо відрізнити нешкідливі тиреоїдні вузли від злоякісних утворень в тканинах щитовидної залози — для цього в більшості випадків потрібна тонкоголкова аспіраційна біопсія та аналіз зразків тканин під мікроскопом. Крім того, ультразвукова діагностика не дозволяє визначити стан щитовидної залози — підвищену або знижену активність залози. Для діагностики функції щитовидної залози необхідні спеціальні аналізи крові.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.