Ультрафіолетова терапія: ефективне лікування шкірних захворювань

Ультрафіолетова терапія — це лікування псоріазу та інших шкірних захворювань за допомогою ультрафіолету. Вона може бути використана сама по собі або в поєднанні з препаратами для зовнішнього або перорального застосування.

Як правило, ультрафіолетова терапія призначається при важких формах псоріазу, проти яких не допомагають інші засоби лікування, а також у тих випадках, коли хвороба вражає великі ділянки шкіри. Пацієнти проходять по три-п’ять сеансів лікування в тиждень, протягом місяця або більше.

Дія ультрафіолету викликає передчасне старіння шкіри і пов’язане з підвищеним ризиком розвитку раку. Перед початком лікування необхідно зважити всі можливі ризики та переваги цього виду терапії. Деяким пацієнтам дають речовини, що підвищують чутливість до ультрафіолету. Ці речовини називаються псораленов, вони необхідні, щоб посилити дію терапії. Пацієнтам, які приймають псоралени, необхідно уникати дії сонячних променів.

Процедура лікування

В ультрафіолетовій терапії можуть бути використані альфа-або бета-ультрафіолефіолетовие промені.

 • Лікування бета-ультрафіолетом
 • Ця терапія найбільш часто використовується для лікування псоріазу. Механізм цього методу лікування не цілком ясний, але передбачається, що бета-ультрафіолет вбиває аномальні клітини шкіри або змінює реакції імунної системи в шкірі. Більшості пацієнтів потрібно від 18 до 30 процедур, перш ніж буде помітно істотне поліпшення; іноді після такої кількості процедур симптоми зникають повністю.

  Інтенсивність ультрафіолетового випромінювання, яке використовується під час лікування, залежить від типу шкіри пацієнта. Якщо у пацієнта світла шкіра, лікування починають з низьких доз ультрафіолету; для пацієнтів з темною шкірою є безпечними більш високі дози.

  Спочатку впливу ультрафіолету піддається невелику ділянку шкіри, щоб лікарі могли визначити мінімальну кількість випромінювання, що викликає почервоніння шкіри протягом 24 годин після впливу.

  Перші процедури тривають відносно недовго; поступово їх тривалість збільшується. Одночасно з ультрафіолетовою терапією із застосуванням бета-ультрафіолету пацієнти зазвичай приймають лікарські препарати, наприклад, метотрексат, використовуваний для лікування важких форм псоріазу, а також ретиноїди.

 • Лікування альфа-ультрафіолетом і псораленов
 • псорален — це речовини рослинного походження. Вони були відомі ще в Давньому Єгипті, але синтезувати їх людина змогла лише в 1970-х роках. Псоралени дозволяють використовувати в ультрафіолетовій терапії відносно низькі дози альфа-ультрафіолету. Точна доза, як і при лікуванні бета-ультрафіолетом, залежить від типу шкіри пацієнта.

  Під час сеансу ультрафіолетової терапії, незалежно від використовуваного методу, прикриваються частини тіла, шкіра яких особливо чутлива до ультрафіолету — обличчя, пахова область, плечі. Нерідко прикриваються всі ділянки тіла, не порушені псоріаз. Пацієнтам також необхідно надягати спеціальні окуляри, які захищають очі.

  Після процедури спеціального догляду за шкірою не потрібно. Однак пацієнти повинні ретельно уникати додаткового впливу на шкіру ультрафіолетового випромінювання. Крім того, як під час лікування, так і в подальшому, пацієнти повинні уважно стежити за станом своєї шкіри і при будь-яких ознаках ракових або передракових новоутворень звертатися до лікаря.

  Очікувані результати

  Помітне поліпшення настає, як правило, через місяць після початку ультрафіолетової терапії. Терапія із застосуванням альфа-ультрафіолетових променів і псораленов може діяти дещо повільніше, зате вона вважається найбільш безпечним видом ультрафіолетової терапії.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Краса й особиста гігієна. Додайте в закладки постійне посилання.