Тягнучі болі внизу живота при вагітності — результат перебудови організму

Тягнучі болі внизу живота можуть виникати як на початку, так і наприкінці вагітності. Як правило, це не небезпечні болі, викликані фізіологічними змінами в організмі жінки. Тим не менше, краще все ж порадитися з акушером-гінекологом жіночої консультації — можливо, за такими болями ховається і щось серйозне.

Безпечні тягнуть болі внизу живота

Тягнучі болі внизу живота можуть з’явитися вже з перших тижнів вагітності. У більшості випадків вони пов’язані з гормональною перебудовою організму, під впливом якої змінюється робота майже всіх органів і тканин. Змінюється і ставлення жінки до свого тіла, вона постійно прислухається до того, що відбувається всередині. І якщо раніше невеликі болі в животі могли пройти непомітно, то під час вагітності їм деколи надається занадто велике значення. У цьому немає нічого поганого — за своїми відчуттями потрібно стежити і про все радитися з лікарем, от тільки не варто впадати в паніку.

Отже, тягнучі болі внизу живота можуть з’явитися через те, що під впливом гормонів починають поступово змінюватися зв’язки і м’язи, що підтримують живіт: організм готується до підвищених навантажень. На початку вагітності вони розм’якшуються, а в другій половині вагітності поступово, у міру зростання живота, розтягуються — це і викликає тягнуть болі. Зростаюча матка також може надавати деякий вплив на навколишні органи і тканини — це теж може викликати неприємні відчуття, вони частіше виникають у жінок, які страждають дисменореєю (хворобливими менструаціями).

Іншою причиною тягнуть болів внизу живота можуть бути застійні явища в кишечнику, які з’являються також на тлі гормональної перебудови. Справа в тому, що головний гормон вагітності прогестерон пригнічує рухову активність м’язів матки — так організм захищає плід від викидня. Побічним ефектом такої дії є пригнічення моторики гладкої мускулатури кишечника, так як вегетативні волокна, що іннервують мускулатуру матки і кишечника, відходять від єдиних нервових стовбурів. У результаті в кишечнику можуть утворюватися ділянки скупчення калу, які і викликають тягнучі болі в животі в тій стороні, де утворився такий «затор».

Як впоратися з болями, що тягнуть внизу живота?

Перш за все, порадитися з акушером-гінекологом жіночої консультації і якщо він не знайде серйозних причин для занепокоєння, то просто налагодити правильне харчування і спосіб життя.

Потрібно приготуватися до того, що запори будуть постійними, протягом всієї вагітності. Справлятися з ними потрібно за допомогою правильного харчування. На допомогу повинні прийти кисломолочні продукти (наприклад, прекрасно проносить свіжий кефір, але вже на третій день він може закріплювати), овочі (їх можна вживати як свіжими у вигляді салатів, так і тушкованими), фрукти. У овочеві салати можна додавати рослинне масло, воно має послаблюючу ефектом.

Ні в якому разі не можна самостійно застосовувати проносних лікарських препаратів. У разі потреби їх може виписати тільки лікар. Вагітним жінкам можна застосовувати тільки лікарські препарати, які не посилюють рухову активність кишечника, застосування інших, в тому числі рослинних препаратів, може призвести до невиношування вагітності.

Невеликі болі, пов’язані з розтяганням м’язів і тиском матки на навколишні тканини можна просто потерпіти — вони не дуже сильні. Правильний спосіб життя — чергування відпочинку і невеликих фізичних навантажень зазвичай призводить до того, що болі зменшуються. Іноді допомагає носіння бандажа для вагітних (його надягають тільки в положенні лежачи!), Навіть у тому випадку, коли живіт ще непомітний — це зменшує розтягнення м’язів живота.

Тягнучі болі внизу живота — коли вони повинні насторожити

Тягнучі болі внизу живота можуть виникати і при напрузі м’язів матки. Такий стан називається гіпертонусом матки і загрожує закінчитися невиношуванням вагітності. Але в більшості випадків цей стан не небезпечно, так як піддається лікуванню. Потрібно просто вчасно звернутися до лікаря. На початку вагітності гіпертонус матки найчастіше виникає через недостатнє утворення в організмі прогестерону. Призначення його синтетичних аналогів (Утрожестану, дюфастона) зазвичай відновлює нормальний стан матки. Не звертати уваги на гіпертонс матки не можна, його обов’язково потрібно лікувати, адже м’язовий спазм здавлює плодове яйце і страждає плід.

Ще більш небезпечний стан, коли до тягнучим болів внизу живота приєднуються кров’янисті виділення. Це говорить про те, що організм намагається позбутися плоду. У цьому випадку потрібно негайно викликати швидку допомогу. Якщо таку жінку вчасно доставлять в стаціонар, то на самому початку самовільного аборту його ще можна запобігти.

Уважне, але без зайвої нервозності, ставлення до своїх відчуттів в більшості випадків дозволяє вагітній жінці вчасно помітити небезпеку і звернутися за медичною допомогою.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.