Тягнучі болі в серці — а що у вас болить насправді?

Болі в серці — явище дуже часте. Особливістю цих болів є те, що вони можуть виникати при абсолютно здоровому серці. У такому разі хворого обстежують для виключення захворювань інших органів, розташованих поруч із серцем. Найчастіше за серцеві болі приймаються болі в шлунку або в грудному відділі хребта.

З чим можна сплутати серцевий біль

Якщо болі виникають в тій стороні грудей, де розташоване серце, то зазвичай вважається, що вони мають серцеве походження. Але це не так, за сердечний біль можна прийняти болю в шлунку, кишечнику, болі, пов’язані із захворюванням хребта, міжреберної невралгії, хворобливість в області лівого плече-лопаткового суглоба, грудних м’язів, болі, що виникають при захворюваннях дихальних шляхів і так далі.

Біль в області будь-якого органу, розташованого в грудній або черевній порожнині, може локалізуватися в області серця, так як більшість цих органів іннервуються від одних і тих же корінців спинного мозку, у складі яких до них відходять гілочки вегетативної нервової системи. Відрізнити, що саме болить, буває важко навіть лікарю, тому застосовуються різні методи додаткового дослідження.

Тягнучі болі в серці серцевого походження

Болі в серці можуть виникати і в самому серці, пов’язані вони в основному із захворюваннями серцевого м’яза. На відміну від болів, що виникають при спазмі коронарних судин (стенокардії), болі, пов’язані із захворюваннями серцевого м’яза (міокарда) можуть носити тягнучий, ниючий, не дуже інтенсивний характер.

У серцевому м’язі можуть виникати вогнища запалення (міокардити) або порушення обмінних процесів (міокардіодистрофії), які викликають такі болі. Болі можуть бути тривалими, постійними або з’являтися тільки на тлі фізичного навантаження. Від нітрогліцерину і заспокійливих засобів такі болі зазвичай не проходять, але хворому стає легше в стані спокою.

Болі в серці можуть виникати при порушенні діяльності вегетативної нервової системи, иннервирующей кровоносні судини і серцевий м’яз, таке захворювання називається кардіоневроз. Виникає воно, як правило, на тлі неврозів — функціональних розладів центральної нервової системи. Болі можуть носити самий різний характер, бути як тривалими, так і короткими. Вони можуть бути гострими, схожими на болі при стенокардії і тупими, що тягнуть, нагадують болю при ураженні серцевого м’яза. Болі при кардіоневрозі проходять від заспокійливих засобів, наприклад, від корвалолу або валідолу.

У будь-якому випадку з такими болями потрібно звернутися до лікаря і провести повне обстеження.

Тягнучі болі в серці при захворюваннях кістково-м’язової системи

Болі в області серця часто виникають при захворюваннях хребта, плече-лопаточного суглоба і грудних м’язів.

Основною причиною болів в хребті, які проявляються в області серця, є остеохондроз, при якому в хребті виникають обмінні порушення, в тому числі в області суглобів, при цьому руйнуються особливі пружні прокладки між окремими хребцями (міжхребетні диски), хрящова та кісткова тканину. В результаті ущемляються виходять зі спинного мозку корінці спинномозкових нервів.

При остеохондрозі болі ниючого або тягне характеру можуть виникати в області спини або грудей. Майже такий же характер болю виникає при запаленні лівого плече-лопаткового суглоба, але вони відрізняються тим, що болі посилюються при русі лівої руки.

Болі в області грудних м’язів також часто носять тягне характер, вони найчастіше виникають після важких фізичних (в тому числі спортивних) навантажень. Всі болі, що виникають при захворюваннях кістково-м’язової системи, проходять при прийомі протизапальних засобів.

Тягнучі болі в серці при захворюваннях органів травлення

Тягнучі болі, що локалізуються в області серця, часто бувають наслідком захворювання шлунка, кишечника або підшлункової залози. Такі болі періодично виникають при хронічних захворюваннях цих органів — хронічних гастритах, виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки, ентероколітах, колітах і панкреатитах. У деяких випадках болі в серці можуть бути пов’язані із запальними процесами або каменями в жовчовивідних шляхах.

Болі часто локалізуються тільки в області серця і хворий впевнений, що болить насправді серце і навіть ображається на лікаря, якщо той припускає захворювання шлунково-кишкового тракту.

Відмінною особливістю болів з боку органів травлення є те, що вони знімаються за допомогою спазмолітичних лікарських препаратів, що викликають розслаблення гладкої мускулатури шлунково-кишкового тракту. Найпопулярнішими спазмолітиками є но-шпа і папаверин.

Тягнучі болі в серці можуть мати різні причини, але при цьому вони часто дуже схожі, тому поставити правильний діагноз і призначити адекватне лікування зможе тільки лікар.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.