Тупий біль у грудях — потрібне додаткове обстеження

Тупа постійна або періодично з’являється біль в грудях характерна для деяких серцевих захворювань, таких як ревматизм, при якому уражаються всі оболонки серця, міокардит неревматичного походження і деяких інших. Виникають такі болі і при кардіоневрозі.

Чому розвивається ревматизм

Ревматизм — це системне запальне захворювання сполучної тканини з ураженням серця і судин, що розвивається на тлі інфекції бета-гемолітичним стрептококом групи А.

Розвитку ревматизму зазвичай передує ангіна або будь-яке захворювання носоглотки, викликане бета-гемолітичним стрептококом групи А. Однією з умов виникнення ревматизму є тяжкість стрептококової інфекції, тривале носійство збудника інфекції та неадекватне лікування ангіни.

При ревматизмі відбувається токсико-інфекційне ураження сполучної тканини в поєднанні з імунологічної перебудовою організму (у відповідь на стрептококове вплив організм виробляє антитіла, які з’єднуючись зі збудником інфекції або антигеном, надають шкідливу дію на тканині).

Що таке ревмокардит і як він проявляється

Ревмокардит проявляється послідовним або одночасним запальним процесом у всіх оболонках серця: внутрішньої (ендокардит), середньої (міокарді) і зовнішньої (перикарді). Так як відокремити прояви запального процесу в окремих оболонках часом неможливо, для ревматичних уражень серця використовується узагальнений термін «ревмокардит». Симптоми ревмокардита визначаються переважним ураженням тієї чи іншої оболонки серця.

Прояви ревматичного міокардиту

Найчастіше основним (а часом і єдиним) ознакою захворювання є ревматичний міокардит. Проявляється міокардит загальним нездужанням, слабкістю, порушенням працездатності, невеликим підйомом температури, задишкою, серцебиттям. Одним з основних симптомів захворювання є болі в серці, які часто носять тупий ниючий характер. На тлі тупих болів можуть виникати гострі болі, схожі на болі при стенокардії (болі при стенокардії виникають при спазмах артерій, що живлять серцевий м’яз). Але при стенокардії напад болів знімається нітрогліцерином, тоді як при ревматичному міокардиті біль нітрогліцерином не знімається.

Симптоми ревматичного ендокардиту

Поразка внутрішньої оболонки серця (ревматичний ендокардит) зустрічається також дуже часто і проявляється змінами в області клапанів серця. У більшості випадків при правильному лікуванні це носить тимчасовий характер, але може стати і постійним — в такому випадку говорять про формування придбаного пороку серця. Проявляються вади серця різними порушеннями кровообігу.

Прояви ревматичного перикардиту

Ревматичний перикардит (ураження зовнішньої оболонки серця, яка являє собою два листки, між якими розташована порожнину перикарда) може бути сухим і ексудативним.

Ознаками сухого перикардиту зазвичай є тупі одноманітні болі в області серця. Найчастіше такі болі бувають помірними, але іноді нагадують болю при стенокардії. Але так як перикардит дуже часто поєднується з міокардитом, важко сказати, за рахунок чого виникають сильні болі. Характерною особливістю тупих болів при перикардиті є їх залежність від дихальних рухів (на висоті вдиху болі посилюються) і зміни положення.

Рідше виникає випотной або ексудативний перикардит, при якому в порожнині перикарда накопичується запальна рідина. При цьому стан хворого погіршується, з’являються задишка, болі посилюються і набувають загрудинний характер (при цьому вони можуть залишатися тупими і давлять, але можуть бути і гострими). З’являється виражена тахікардія. Всі симптоми захворювання наростають в горизонтальному положенні.

Діагностика та лікування ревмокардита

Чіткі клінічні ознаки ревмокардита підтверджуються лабораторними дослідженнями (виявлення активності запального процесу), ЕКГ (різні порушення серцевого ритму), рентгенографією серця (розширення меж серця за рахунок лівої половини, ознаки перикардиту) та іншими діагностичними дослідженнями.

Крім того, діагноз ревмокардита підтверджується поліпшенням стану хворого на тлі активного протиревматичні лікування. Лікування активної фази захворювання проводиться в стаціонарі, а продовження лікування в амбулаторних умовах. Призначаються антибіотики пеніцилінового ряду, протизапальна і десенсибілізуюча (зменшуюча алергічний настрій) терапія. Лікування тривале, часто його продовжують у санаторно-курортних умовах.

Якщо з’явилися тупий біль у серці, то в першу чергу потрібно виключати ревматизм.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.