Тупі болі внизу живота при вагітності — чи варто їх боятися?

Тупі болі внизу живота можуть мати різне походження . Визначити, що саме їх викликало, може тільки акушер-гінеколог після попереднього ультразвукового обстеження. Тому про появу навіть незначних болів слід повідомити лікаря жіночої консультації.

Чому можуть виникати тупі болі в животі

Причини таких болів можуть бути дуже різними. Саме тому вагітну жінку повинен регулярно спостерігати акушер-гінеколог жіночої консультації — це не формальність, а життєва необхідність. Якщо після огляду лікаря і необхідних обстежень з’ясується, що болі не становлять загрози для вагітності, то акушер-гінеколог заспокоїть жінку, пояснивши походження болів. Але ж відомо, як багато при вагітності залежить від стану нервової системи. Під дією постійного стресу (а раптом щось трапиться?) Може відбутися і самовільний викидень, тоді як початкові болю, що викликали стрес, були безпечними.

Якщо ж у жінки почалося якесь ускладнення вагітності, то і його лікар вчасно виявить. Є незначні ускладнення, які можна лікувати в амбулаторних умовах і лікар призначить таке лікування. В інших же випадках для попередження важких ускладнень вагітності краще полікуватися в спеціалізованому відділенні пологового будинку.

До нестрашним, фізіологічним тупим болів у животі відносяться болю, пов’язані з розтяганням м’язів і зв’язок, болі по ходу кишечника при запорах. До ускладнень вагітності, що викликає тупі болі внизу живота, відноситься, наприклад, хронічне багатоводдя.

Тупі болі внизу живота можуть сигналізувати і про початок таких важких ускладнень вагітності, як мимовільний викидень або передчасне відшарування нормально розташованої плаценти. Це потім вони перейдуть в гострі болі, а початок цілком може бути непомітним. Тому так важливо знати про всі ці ускладненнях вагітності, щоб своєчасно звернутися за медичною допомогою.

Багатоводдя — чому воно виникає і чим загрожує

Дитина в порожнині матки з усіх боків оточений рідким середовищем — навколоплідними водами. Навколоплідні води захищають дитину від травмування, дають можливість постійно рухатися, сприяють формуванню його правильного положення в порожнині матки. Одночасно в ранні терміни вагітності навколоплідні води є джерелом живлення для дитини, через них виводяться також продукти його обміну. В різні терміни вагітності кількість навколоплідних вод повинно бути різним, визначити об’єм навколоплідних вод можна під час ультразвукового дослідження.

Збільшення об’єму навколоплідних вод називається многоводием. Найчастіше багатоводдя розвивається у вагітних з хронічною інфекцією (запальні процеси жіночих статевих органів, хламідіоз, мікоплазмоз, уреаплазмоз, пієлонефрит, гостра респіраторна вірусна інфекція). Часто багатоводдя також виникає при цукровому діабеті та резус-конфлікті у вагітної жінки, при багатоплідності, аномаліях розвитку плоду.

Основними скаргами при багатоводді якраз є тупі болі внизу живота, так як при великому обсязі матки значно розтягуються зв’язки, які її підтримують. Крім того, висока навантаження і на хребет — тупий біль з області попереку і крижів можуть віддавати в низ живота і пахову область. При багатоводді з’являється також загальна слабкість, нездужання, задишка. У жінки пропадає апетит.

Найчастішим ускладненням багатоводдя є невиношування вагітності у вигляді мимовільних викиднів в першій половині вагітності і передчасних пологів у другій половині. Може також статися передчасний розрив плодових оболонок при високому тиску усередині матки, що може призвести до розвитку внутрішньоутробної інфекції у плода та передчасному відшаруванні нормально розташованої плаценти. При багатоводді страждає і плід, так як високий тиск в матці сприяє здавленню кровоносних судин плаценти — плід страждає від нестачі поживних речовин і кисню.

Як виявляється і лікується багатоводдя — чи можна в цьому випадку допомогти вагітній жінці?

Вже при зовнішньому огляді вагітної жінки акушер-гінеколог може запідозрити багатоводдя, уточнюється же діагноз за допомогою ультразвукового обстеження. При цьому велике значення надається виявленню причин розвитку багатоводдя, так як від цього буде залежати лікування.

Обстеження та лікування вагітної жінки з многоводием проводиться в стаціонарі. Лікування багатоводдя залежить від того, чому воно виникло. Так, при виявленні аномалій розвитку плоду, несумісних з життям, у жінки викликають передчасні пологи, при виявленні інфекції проводять антибактеріальну терапію, при встановленні несумісності крові матері та плоду лікування здійснюється відповідно до методичних рекомендацій по цьому захворюванню. Обов’язково призначаються також лікарські препарати, що поліпшують кровообіг у системі мати — плацента — плід.

Тупі болі внизу живота — це різні болі, розібратися в яких може тільки лікар.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.