Туберкульоз нирок — лікування буде тривалим

Туберкульоз — це інфекційне захворювання з хронічним перебігом, яке викликається мікобактерією Коха. В залежності від того, які органи уражаються, туберкульоз ділять на легеневу та позалегеневу форми. Туберкульоз нирок — найбільш часто зустрічається варіант позалегеневої форми захворювання.

Як розвивається туберкульоз нирок

У більшості випадків туберкульоз сечостатевої системи є вторинним. Це означає, що людина раннє був заражений мікобактерією і переніс первинний туберкульоз. Паличка Коха зберігається в невеликій кількості в легенях або лімфатичних вузлах. Потім бактерії з током крові надходять в судини обох нирок, а саме в їх клубочковий апарат. Останній розташовується в кірковій (зовнішньому) шарі нирок, і в ньому починається утворення сечі.

Інфікування нирок розвивається в середньому через вісім років після появи ознак первинного туберкульозу. У кірковій речовині утворюються туберкульозні вогнища. Патологічний процес активніше розвивається в тій нирці, де порушений відтік сечі з якихось причин. До сприяючих чинників розвитку туберкульозу нирок відносяться:

 • Пієлонефрит;
 • Нефроптоз;
 • Вроджені аномалії сечостатевих органів;
 • Гінекологічні захворювання;
 • Вагітність.
 • В іншій нирці інфекція знаходиться в неактивному (латентному) стані. Іноді туберкульозні вогнища навіть можуть самостійно зникнути.

  Якщо у людини знижений імунітет, то туберкульозний процес поширюється на мозкову речовину нирки. Розвивається запалення ниркових сосочків, такий стан називається туберкульозним папіллітом. При прогресуванні захворювання сосочки виразкуватись, і тканину нирки руйнується ще більше. В органі формується порожнина (каверна), тобто розвивається кавернозний туберкульоз нирки.

  Навколо каверни з’являються множинні вогнища інфекції і утворюються нові порожнини, які пізніше з’єднуються один з одним. У них накопичується багато гною, так відбувається формування туберкульозного піонефрозу. На більш пізніх стадіях захворювання інфекція поширюється на сечоводи і сечовий міхур.

  Ознаки

  Часто туберкульоз нирок протікає без яких-небудь симптомів. Якщо інфекційні зміни зачіпають тільки корковий шар, то хворих турбують нездужання, загальна слабкість і тупі болі попереку. Іноді відзначається підвищення температури тіла. В загальному аналізі сечі змін може не бути, але іноді виявляються білок, еритроцити і лейкоцити. У деяких випадках в сечі можна виявити палички Коха.

  При папілом ознаки інтоксикації більш виражені. Якщо відбувається закупорка сечоводу згустком крові або гною, то виникають дуже сильні болі в попереку (ниркова колька).

  При кавернозному туберкульозі температура тіла підвищується до 38? C і вище. Озноби, постійні тупі болі в поперековій області і часті напади ниркової коліки — характерні ознаки цієї форми захворювання. Якщо запалення переходить на сечоводи і сечовий міхур, то сечовипускання частішає і стає болючим.

  Діагностика

  Виявлення в сечі мікобактерій — найголовніший критерій для постановки діагнозу. Важливо, щоб пацієнт не приймав ніяких препаратів для лікування туберкульозу протягом трьох діб перед проведенням дослідження. Хворий повинен здавати ранкову порцію сечі три дні поспіль. В лабораторії роблять посів цієї біологічної рідини і визначають, чи є ріст бактерій на живильних середовищах.

  У деяких випадках, коли складно встановити правильний діагноз, проводять спеціальні проби. Для цього хворому підшкірно вводять туберкулін — препарат, який допомагає визначити, чи є в організмі людини антитіла до мікобактерій. Якщо на тлі цієї проби загальний стан людини погіршується, а ознаки ураження нирок стають більш вираженими, це свідчить на користь туберкульозного процесу в сечовидільної системи. Після введення туберкуліну обов’язково повторюють дослідження сечі для виявлення в ній лейкоцитів, циліндрів, еритроцитів, білка і паличок Коха.

  Рентгенологічне дослідження нирок допомагає виявити патологічний процес і отримати інформацію про його поширеності. Ультразвукове дослідження також дозволяє оцінити стан нирок та виявити каверни і вогнища звапніння, але цей метод діагностики є допоміжним. Комп’ютерна та магнітно-резонансна томографія проводяться для того, щоб дізнатися, наскільки уражена тканина нирок. Ця інформація буде необхідною при проведенні оперативного лікування.

  Лікування

  Лікування пацієнтів з туберкульозом нирок повинно проводитися в протитуберкульозному диспансері. Воно буває консервативним і оперативним (хірургічним).

  Консервативне лікування буде ефективним тільки на ранніх стадіях захворювання. Воно включає в себе одночасне застосування різних протитуберкульозних препаратів. Зазвичай при туберкульозі нирок призначаються:

 • Ізоніазид;
 • Рифампіцин;
 • Етамбутол;
 • Протіонамід;
 • Піразинамід.
 • Щоб лікування було більш ефективним, разом з перерахованими ліками часто призначають препарати з групи фторхінолонів (офлоксацин, ципрофлоксацин), стрептоміцин і тубазид. Тривалість прийому всіх цих коштів повинна становити не менше дев’яти місяців. Для того щоб визначити, наскільки успішно проходить лікування, регулярно виконують аналізи сечі, ультразвукове та рентгенологічне дослідження.

  На пізніх стадіях туберкульозу нирок хворим необхідно провести хірургічне лікування. В залежності від поширеності туберкульозного процесу виконуються наступні операції:

 • Резекція нирки — видалення ураженої частини органу;
 • кавернотомія — розтин патологічної порожнини в нирці і видалення її вмісту;
 • Кавернектомія — розтин каверни і висічення її стінок;
 • Нефректомія — видалення нирки. Ця операція проводиться при пошкодженні туберкульозним процесом всього органу.
 • Після хірургічного втручання протягом декількох років проводиться лікування протитуберкульозними засобами. Це дозволяє знищити залишилися мікобактерії в організмі пацієнта.

  Профілактика туберкульозу нирок полягає в попередженні розвитку туберкульозу легенів, кісток та інших органів і ранньому його виявленні. Лікування захворювань сечовидільної системи та зміцнення імунного захисту зменшують імовірність ураження нирок мікобактеріями.

  Олександра Чернова

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.