Трофічна виразка — чи можна з нею впоратися?

Трофічна (від грецького trophe — «харчування») виразка — незагойна пошкодження шкіри та розташованих під нею тканин, викликане недостатнім харчуванням тканин і характеризується тривалим перебігом і підвищеною вірогідністю рецидиву.

Причини

Найбільш поширеною причиною утворення трофічних виразок є порушення кровотоку в кровоносних судинах ніг, їх закупорка (тромбофлебіт). Виразка з’являється, коли тканини не отримують достатньо поживних речовин і кисню. Зазвичай це відбувається при захворюваннях кровоносних судин нижніх кінцівок: варикозному розширенні вен, облітеруючому ендартеріїті.

Трофічні виразки виникають у хворих на цукровий діабет. Це пов’язано з тим, що у хворих на діабет приплив крові до тканин достатній, але надходять з кров’ю живильні речовини погано засвоюються тканинами. Причиною виразок можуть стати пошкодження нервів і опіки чи обмороження нижніх кінцівок. У більшості випадків виразки розташовані в нижній частині гомілки. Справа в тому, що на цій ділянці найменше м’язів, тому при ударі або розтягуванні шкірні покриви легко пошкоджуються. Крім того, на цій ділянці сприятливі умови для застою крові.

Прояви

Розмір і форма виразки можуть бути дуже різними. Краї виразки, як правило, неакуратні, подритие, що підносяться над рівнем шкіри; шкірний покрив в місці пошкодження блідий із синюшним відтінком і сіруватим нальотом, дно гладке. У більшості випадків з виразки сочатся кров’янисті або гнійні виділення, найчастіше мізерні, рідше — рясні, з неприємним гнильним запахом. Шкіра навколо виразки запалюється і в кінцевому підсумку набуває коричневого відтінку. У зв’язку з порушенням кровообігу, хворий відчуває холод в ногах, ступня стає синюшною і опухає.

Діагностика

Діагностувати трофічну виразку може лікар-терапевт при огляді. Для дослідження судин кінцівки (поверхневих і глибоких вен, артерій) застосовуються функціональні (реовазографія, реоплетізмографія), ультразвукові (доплерографія) методиісследованія, а також інфрачервона термографія та ангіографії. Крім цього, визначають вміст цукру крові, проводять тест на реакцію Вассермана, а також цитологічне і бактеріологічне дослідження.

Лікування і профілактика

Лікування трофічних виразок займає тривалий час і вимагає великого терпіння як з боку пацієнта, так і з боку лікаря. Особливу увагу слід приділити харчуванню: воно повинне включати багато фруктів і овочів, а споживання вуглеводів, солодощів і кондитерських виробів слід обмежити або повністю виключити. Також потрібно виключити з раціону гірчицю, кетчуп, перець, оцет і різні спеції.

Під час загострення захворювання пацієнтові потрібно постільний режим, але в повній нерухомості немає необхідності. Рекомендується спеціальна гімнастика: протягом дня слід згинати й розгинати ноги в колінному суглобі, піднімати і опускати ноги у випрямленому положенні, робити обертальні рухи стегон. Така лікувальна гімнастика сприяє обміну речовин і кровообігу в тканинах нижніх кінцівок.

Якщо виразка розташована на стопі, потрібно носити ортопедичне взуття, щоб зменшити навантаження на пошкоджені тканини і добитися швидкого загоєння виразки.

Зверніть увагу

Для боротьби з мікробною флорою трофічних виразок беруть матеріал з декількох ділянок для біопсії. Це дозволяє визначити, які антибіотики будуть мати найбільш ефективну дію. Після встановленого періоду перевіряють ефективність використовуваних препаратів, так як з часом чутливість до них мікробів зменшується, і в виразку можуть потрапити інші мікроби.

Фахівці встановили зв’язок між освітою трофічних виразок і дефіцитом в організмі рибонуклеїнової кислоти (РНК), тому препарати РНК повинні бути включені в комплексне лікування. При трофічних виразках через порушення венозного кровообігу необхідно носити спеціальні панчохи та гольфи, а також здавлюють пов’язки.

Методи лікування трофічних виразок може вибирати тільки лікар. Не займайтеся самолікуванням, тому що те, що корисно одному, може принести тільки шкоду іншому. Більш того, засоби, місяць тому сприяли поліпшенню, можуть викликати загострення хвороби.

У випадках, коли досягти стабільності за допомогою лікарських або інших засобів не вдалося, застосовується хірургічне втручання. Для запобігання рецидивам трофічної виразки необхідно пам’ятати, що найменша садно може перетворитися на виразку, яка укладе вас у постіль на кілька тижнів, а то й місяців.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.