Трихопол і алкоголь — чи можна поєднувати?

Трихопол володіє особливими властивостями — при суміщенні з алкоголем він викликає дисульфірамоподібні реакції — важкі стану хворого, викликаючи одночасно відразу до спиртного. Тому трихопол застосовується для лікування хворих, що страждають на хронічний алкоголізм.

Що відбувається в організмі при одночасному прийомі трихопола і алкоголю

Трихопол — це препарат, який має протипротозойний та антибактеріальну активність. Але одночасно його використовують як засіб для лікування хронічного алкоголізму.

У звичайних умовах алкоголь, потрапляючи в організм, досить швидко розкладається на нетоксичні продукти обміну (метаболіти). При прийомі деяких лікарських препаратів розкладання алкоголю порушується. Класичним препаратом цього ряду є дисульфірам (тетурам, антабус, еспераль), тому і реакції при одночасному прийомі цього препарату і алкоголю називають дисульфірам-алкогольними, а в разі, якщо замість дисульфіраму застосовується інший препарат, — дисульфірамоподібної.

Саме таку реакцію при прийомі алкоголю викликає і трихопол. Поява цієї реакції зумовлено накопиченням в організмі одного з продуктів обміну алкоголю ацетальдегіду, що володіє високою токсичністю. У звичайних умовах ацетальдегід швидко інактивується під впливом ферментів (альдегіддегідрогенази та деяких інших). Але трихопол пригнічує дію цих ферментів і токсичний ацетальдегід накопичується в організмі, викликаючи ряд характерних симптомів.

Крім того, трихопол та продукти його обміну пригнічують дію ще деяких ферментів, в результаті чого в центральній нервовій системі знижується рівень норадреналіну і співвідношення між норадреналіном і дофаміном, що ще більше посилює симптоми дисульфірамоподібної реакції.

Така дія трихопола зберігається і після курсу його лікування, тому алкоголь можна приймати не тільки одночасно з трихополом, але і деякий час після курсу лікування. Такі властивості дозволяють використовувати трихопол для лікування хворих на хронічний алкоголізм: якщо хворий хоча б раз переніс дисульфірамоподібної реакції, то у нього виробляється достатньо стійка відраза до алкоголю.

Симптоми дисульфірамоподібної реакції

дисульфірамоподібна реакція проявляється при одночасному прийомі трихопола і алкоголю у вигляді почервоніння і відчуття жару в області обличчя та верхньої частини тулуба. Одночасно з’являється почуття сорому у грудях, утруднення дихання, шум у голові, зниження артеріального тиску, посилене серцебиття, почуття страху, відчуття «наближення смерті», нудота, блювання

Тривалість та інтенсивність прояву дисульфірамоподібної реакції залежить від дози трихопола і кількості прийнятого алкоголю. Зі збільшенням прийнятого алкоголю зростає тривалість і тяжкість її основних проявів, аж до розвитку колапсу — різкого зниження артеріального тиску з втратою свідомості.

Лікування хворих на хронічний алкоголізм за допомогою препаратів, здатних викликати дисульфірамоподібні реакції

Історія застосування дисульфіраму для лікування хворих на хронічний алкоголізм почалася з того, що було відмічено зниження вживання спиртних напоїв робітниками, зайнятими у виробництві гуми. При дослідженні було встановлено, що «винуватцем» цього є дисульфірам, який застосовується при виробничих процесах в гумової промисловості.

Це відкриття привело до того, що дисульфірам став використовуватися для лікування хворих на хронічний алкоголізм. Пізніше з’ясувалося, що таку ж реакцію можуть викликати і деякі лікарські препарати, наприклад, трихопол і фурозолідон.

При хронічному алкоголізмі трихопол призначають курсами для того, щоб запобігти загостренню захворювання — вживання алкоголю. Це допомагає хворим впоратися з бажанням випити при різних стресах і важких життєвих ситуаціях, які в звичайних умовах є причиною зривів.

Трихопол призначають курсами по десять днів по одній таблетці (250 мг) два рази на добу. Такі курси лікування можна проводити два рази на рік. Але іноді трихопол призначається і більш тривалими курсами, на кілька місяців. Безумовно, трихопол застосовується не самостійно, він входить до складу комплексного лікування хворих на хронічний алкоголізм.

Чому не можна застосовувати трихопол одночасно з дисульфірамом

При одночасному прийомі трихопола і дисульфіраму можливий розвиток різкого зниження артеріального тиску на фоні зменшення кількості норадреналіну в центральній нервовій системі. Можливо також розвиток порушень свідомості та гострих психозів.

Трихопол — це препарат, який ні в якому разі не можна поєднувати з прийомом алкоголю.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.