Тринадцятий тиждень вагітності: вже другий триместр

Акушери-гінекологи ділять весь період вагітності на три частини або триместру: перший триместр — від зачаття до 12-го тижня вагітності включно, другий триместр — 13-24 тиждень, третій триместр — 25-40 тиждень. Таким чином, тринадцята тиждень вагітності — це вже другий триместр, тобто новий стан і для матері, і для дитини.

Які зміни наступають в організмі жінки у другому триместрі вагітності

Найголовніша зміна полягає в тому, що тимчасова залоза внутрішньої секреції — жовте тіло, яка утворилася в свій час на місці вийшла з яєчника яйцеклітини, припиняє своє існування. Тепер все навантаження по забезпеченню вагітності гормонами бере на себе повністю дозріла плацента.

Плацента — це тимчасовий орган, що утворюється в період вагітності і здійснює зв’язок організмів плоду і матері. Вона являє собою диск, обмежений двома пластинами, одна з яких вростає в стінку матки, а від іншої відходить пуповина до плоду. Між пластинами знаходиться безліч кровоносних судин.

Функції плаценти:

 • здійснення обміну речовин і газообміну між матір’ю і плодом; через кровоносні судини плаценти в кров дитини від матері надходять поживні речовини і кисень, а виводяться продукти обміну і вуглекислий газ; будову плаценти непостійно: воно змінюється, підлаштовуючись під розвиток плоду;
 • повне забезпечення організму матері і дитини гормонами, необхідними для розвитку вагітності;
 • захисна функція — через плаценту з організму матері в організм дитини надходять готові антитіла до різних захворювань, що захищає дитину від інфекції.
 • У зв’язку з тим, що з початком функціонування плаценти організм матері краще очищається від шкідливих продуктів обміну речовин, стан її значно поліпшується. Більшість жінок на тринадцятому тижні вагітності більше не відчувають виснажливої нудоти, блювоти і інших ознак раннього токсикозу. З’являється апетит, поліпшується і стан нервової системи: жінка вже не так дратівлива, її менше турбує зміна настрою.

  Тринадцятий тиждень — це чудове для жінки час спокою й усвідомлення своєї вагітності. Ще немає важкості і втоми, так як живіт невеликий і не доставляє неприємних відчуттів, з’являється нова енергія і прагнення якнайкраще використати час для поліпшення сімейних відносин і побуту, для занять самою собою.

  Жінка починає розквітати. У неї з’являється приємна округлість форм, вона стає все більш сексуальною. Це при тому, що живіт ще майже не видно. Багато жінок турбуються, чи не завдасть шкоди дитині секс. Це не так, при вагітності секс не протипоказаний, навпаки, він сприяє поліпшенню стану, як матері, так і дитини, звичайно, якщо секс супроводжується позитивними емоціями. Дитина в цей час вже вловлює емоційний стан матері, він щасливий, коли щаслива вона і вловлює її поганий настрій, особливо стан стресу. Тому жінці варто більше займатися собою, в тому числі дозволити собі розваги та улюблені заняття. З малюком вже цілком можна розмовляти. Звичайно, він ще не розуміє слів, але ласкаві і спокійні інтонації голосу мами йому дуже подобаються.

  Який він, малюк, на тринадцятому тижні вагітності?

  Малюк продовжує рости і розвиватися, зростання його досягає 10 см і більше, а вага — 25 г. Якщо ще тиждень тому серед його хрящиків з’явилися поодинокі осередки окостеніння, то сьогодні цей процес іде найактивнішим чином. Успішно формуються і молочні зуби в глибині ясен.

  Розвивається м’язова система, що дозволяє дитині робити досить складні і різноманітні рухи: він рухає кінцівками, згинаючи і розгинаючи їх, засовує ручки в рот і так далі. Рухливість забезпечує плоду подальше правильне розвиток м’язової системи.

  Працюють всі органи: травна система перетравлює їжу (білки і жири навколоплідних вод), печінка виробляє жовч, а підшлункова залоза травні ферменти та інсулін, чотирикамерне серце забезпечує роботу кровоносної системи, розвиваються бронхи і легені.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.