Трійчастий нерв і його поразка: що відбувається в організмі?

Всі, у кого, хоч колись виникали болі по ходу трійчастого нерва, знають, що це найсильніші болі, зняти які дуже проблематично. Такі болі говорять про поразку чутливих волокон трійчастого нерва. Але в складі трійчастого нерва є і рухові волокна, які також можуть дивуватися.

Як влаштований трійчастий нерв

У складі трійчастого нерва є як чутливі, так і рухові нервові волокна. Він бере початок в головному мозку, де розташовані три його чутливих ядра і одне рухове. Ядра — це скупчення нервових клітин. Відростки рухового ядра складають руховий корінець, який доставляє інформацію від головного мозку до м’язів.

Великим скупченням нервових клітин є великою трійчастий вузол, розташований в області чутливого корінця. Від нього нервові волокна йдуть з одного боку до центру, до чутливих ядер головного мозку, а з іншого — до периферії у складі трьох основних гілок трійчастого нерва: очноямкову, верхньощелепного і нижньощелепного нервів. Руховий корінець трійчастого нерва проходить під трійчастим вузлом і вплітається в третю, нижню гілку.

Очний нерв є верхньою гілкою трійчастого нерва. Він покидає порожнину черепа через очну ямку і ділиться на три нерва:

 • лобовий нерв — іннервує шкіру верхньої частини обличчя;
 • слізний нерв — іннервує слізну залозу і частково очей;
 • носореснічний нерв — іннервує частина порожнини носа, і частину ока.
 • верхньощелепної нерв (середня гілка) виходить з черепа і називається вже надочноямковим нервом, він розділяється на безліч гілок, іннервують шкіру нижньої повіки, бічної стінки носа і верхньої губи. Від цього нерва відходять виличної нерв до шкіри і скроневої області, а також нерви до верхніх зубів і ясен.

  нижньощелепний нерв (нижня гілка) — це змішаний нерв, у ньому є як чутливі, так і рухові нерви. Рухові гілки цього нерва іннервують м’язи нижньої щелепи, а чутливі — всю нижню третину особи. Крім того чутливі гілки проводять відчуття смаку, дотику, болю і температурної чутливості.

  Трійчастий нерв — порушення чутливості

  Характер порушення чутливості при різних захворюваннях і травмах трійчастого нерва безпосередньо залежить від того, на якому рівні відбулося його поразку. Якщо поразка відбулося на рівні трійчастого вузла і чутливих нервів, то такий тип поразки називається периферичним, якщо на рівні чутливих ядер, розташованих в головному мозку, то центральним або сегментарним.

  Периферичний тип ураження трійчастого нерва проявляється у вигляді сильних болів і порушення чутливості по ходу ураженої гілки трійчастого нерва. При центральному типі з’являється випадання чутливості на різних ділянках обличчя.

  Біль по ходу трійчастого нерва називається трігемінальной невралгією або больовим тиком. Вона може бути виключно сильною і виникати у вигляді раптово виникаючих приступів гострої, схожою на удар струму болю в ділянці іннервації однієї або кількох гілок трійчастого нерва.

  Трійчастий нерв — рухові порушення

  Порушення рухової функції трійчастого нерва можуть виникати при патологічних процесах в області ядра трійчастого нерва, розташованого в головному мозку або його рухових гілок.

  Поразка в області рухових гілок трійчастого нерва призводить до порушення іннервації жувальних м’язів, зменшенню їх в обсязі і зміни контурів особи на стороні поразки (якщо поразка одностороннє). Зовні це виглядає як западіння в області скроні і кута нижньої щелепи. Коли такий хворий відкриває рот або намагається рухати нижньою щелепою, остання зсувається в бік паралічу — результат нормальної функції м’язів на здоровій стороні. Якщо рухові гілки трійчастого нерва уражаються з двох сторін, то хворому стає неможливо жувати, нижня щелепа стає нерухомою і відвисає під власною вагою.

  При ураженні з двох сторін рухових ядер, розташованих в головному мозку, відбувається центральний параліч жувальних м’язів, що не супроводжується зменшенням м’язів в об’ємі. Якщо рухові ядра трійчастого нерва уражаються з одного боку, то робота жувальних м’язів не порушується, так як функцію на себе беруть здорові ядра, розташовані в іншій півкулі.

  При деяких токсичних ураженнях трійчастого нерва (наприклад, при ботулізмі) може виникати тривала судома жувальних м’язів або тризм. При цьому хворий не може говорити, жувати і ковтати через сильний стиск щелеп.

  Всі захворювання трійчастого нерва вимагають тривалого ретельного лікування, так як супроводжуються або сильними болями, або серйозними порушеннями рухів.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.