Трициклічні антидепресанти: не тільки від депресії

Трициклічні антидепресанти застосовуються для лікування депресії і деяких інших захворювань . Зазвичай дію антидепресантів на організм можна помітити через два-чотири тижні. Тривалість стандартного курсу прийому трициклічних антидепресантів — мінімум шість місяців, після чого спостерігається повноцінне придушення симптомів. Побічні ефекти від прийому трициклічних антидепресантів зазвичай незначні і швидко проходять. До кінця курсу лікування трициклічними антидепресантами дозування препаратів поступово зменшується в цілях попередження синдрому відміни.

Трициклічні антидепресанти застосовуються не тільки для придушення симптомів депресії, але і для лікування деяких інших розладів — у тому числі мігрені, панічних розладів, обсесивно-компульсивного розлади, регулярних головних болів, деяких видів болю. Трициклічні антидепресанти впливають на баланс деяких хімічних сполук у мозку (нейротрансмітерів).

Ефективність трициклічних антидепресантів

У п’яти-семи випадках з десяти при середній і важкій ступенях депресії поліпшення симптомів спостерігається вже через кілька днів після початку курсу лікування антидепресантами. Тим не менш, дію трициклічних антидепресантів на організм людини індивідуально. Згідно із загальним правилом, чим важче депресивний розлад, тим більше шанс того, що антидепресанти подіють.

У деяких випадках поліпшення стан пацієнта спостерігається вже через кілька днів після початку прийому антидепресантів, проте в загальному випадку для початку повноцінної дії препаратів необхідно в середньому два-чотири тижні. У деяких випадках люди припиняють прийом трициклічних антидепресантів через тиждень, оскільки не бачать помітних поліпшень. Тим не менше, лікарі рекомендують приймати рішення про відмову від трициклічних антидепресантів через три-чотири тижні. Якщо депресія супроводжується порушенням сну, трициклічні антидепресанти допомагають нормалізувати сон вже через тиждень.

Прийом деяких трициклічних антидепресантів рекомендується починати з невеликих доз, поступово збільшуючи кількість до повної дози. Якщо через три-чотири тижні після початку прийому препаратів стан пацієнта покращується, курс лікування трициклічними антидепресантами рекомендується продовжувати — для повного придушення симптомів депресії потрібна як мінімум шість місяців постійного прийому препаратів. Якщо припинити прийом антидепресантів занадто рано, симптоми депресії, як правило, швидко повертаються. У разі рецедівной депресії, симптоми якої повертаються регулярно, потрібно більш тривалий курс лікування.

При прийомі трициклічних антидепресантів дуже важливо дотримуватися рекомендовану дозу препарату і ні в якому разі не припиняти прийом антидепресантів різко — це може викликати появу симптомів так званого синдрому відміни. До кінця курсу лікування дозування трициклічних антидепресантів зазвичай поступово зменшується, що допомагає запобігти появі синдрому відміни. Рішення про зменшення дози препаратів і зупинці лікування приймає тільки лікар — ні в якому разі не можна знижувати дозування або припиняти лікування самостійно.

Види трициклічних антидепресантів

До групи трициклічних антидепресантів належать іміпрамін, амітриптилін, доксепін, міансерін, тразодон, лофепрамін. Кожен з цих препаратів випускається під різними торговими назвами.

«Ідеальних» трициклічних антидепресантів, однаково ефективно діють на кожну людину, не буває. На вибір конкретного препарату для лікування депресії в кожному окремому випадку впливають кілька чинників — вік пацієнта, можливі побічні ефекти, попередні курси лікування антидепресантами, інші медичні препарати, які приймає пацієнт, його стан здоров’я. Якщо трициклічні антидепресанти не допомагають придушити симптоми депресії, може бути рекомендований інший вид антидепресантів.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.