Трентал — протипоказання: чому слід ознайомитися з анотаціями?

Трентал — це препарат, який зазвичай добре переноситься хворими. Але він має ряд протипоказань і побічних ефектів, які слід мати на увазі при призначенні цього препарату. Можливі також передозування, які важко переносяться хворими. У зв’язку з цим, трентал продається в аптеці тільки за рецептами лікаря.

Як діє трентал

Трентал впливає на кровоносні судини, розширюючи їх просвіт. Крім того, він перешкоджає склеюванню (агрегації) тромбоцитів, що попереджає утворення тромбів. Трентал також сприяє відновленню нормальної форми еритроцитів і вони починають переносити більше кисню до клітин тканин.

Таке благотворний вплив на кровообіг дозволяє призначати трентал при багатьох захворюваннях, які супроводжуються порушеннями кровообігу. Перш за все це захворювання, пов’язані зі зміною судин на тлі атеросклерозу: порушення мозкового кровообігу, ішемічна хвороба серця, атеросклеротичні зміни судин кінцівок. Порушення кровообігу можуть також виникнути на тлі цукрового діабету, аутоімунних захворювань, вроджених судинних порушень, порушень іннервації судин.

Трентал може давати побічні ефекти, які проявляються в різкому зниженні артеріального тиску, тахікардії, болі в серці, безсонні, появі тривожності і страхів, головного болю, запаморочення і судоми. З боку шлунково-кишкового тракту можливі сухість у роті, зниження апетиту, біль у животі. Можливі загострення хронічних захворювань жовчовивідних шляхів і жовчного міхура і на їх фоні — порушення функції печінки.

Протипоказання

Протипоказаннями для призначення трентал є гострий інфаркт міокарда, так як різке розширення коронарних (що несуть кров до серцевого м’яза) судин може бути небезпечно при цьому захворюванні. Небезпечно і зниження артеріального тиску, яке може викликати трентал. Не застосовують трентал при вираженому атеросклерозі коронарних судин.

Не можна застосовувати трентал при порушеннях згортання крові, при кровотечах, в тому числі внутрішніх, крововиливах (крововилив в мозок, в сітківку ока), порфірії (вроджених порушеннях обміну, які супроводжуються світлобоязню), а також при підвищеній чутливості до компонентів цього препарату .

Якщо виникає необхідність призначити цей препарат жінці під час годування дитини грудьми, то рекомендується на час перервати лікування, так як трентал виділяється з грудним молоком.

Складніше з призначенням трентал вагітним жінкам. В інструкції до препарату чітко сказано, що препарат при вагітності протипоказаний, оскільки адекватних клінічних досліджень по впливу його на вагітних жінок і плід не проводилося. Тим не менш, на практиці трентал досить широко застосовується під час порушень кровообігу під час вагітності, зокрема при гестозах та порушеннях кровообігу в кровоносних судинах плаценти.

Внутрішньовенно крапельно цей препарат не вводять при порушеннях серцевого ритму, вираженому атеросклерозі коронарних або мозкових артерій і низькому артеріальному тиску.

У яких випадках слід дотримуватися обережності

C обережністю застосовується трентал при нестабільному артеріальному тиску і схильності до його різкого зниження, хронічній серцевій недостатності, виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки (в таблетках), безпосередньо після перенесених операцій, при порушеннях функції печінки і нирок (у цьому випадку дозування препарату підбирається індивідуально), у віці до 18 років (адекватні клінічні дослідження щодо ефективності та безпеки трентал при лікуванні дітей і підлітків не проводились).

Під час проведення курсу лікування потрібно стежити за рівнем артеріального тиску. Якщо хворий одночасно отримує лікарські препарати, що знижують артеріальний тиск, інсулін, таблетки для лікування цукрового діабету доза трентал повинна бути зменшена, оскільки дія цих препаратів взаємно посилюється. Якщо ж одночасно з тренталом хворому призначені препарати, що знижують згортання крові (антикоагулянти), то необхідний лабораторний контроль за показниками згортання крові.

Ризик розвитку кровотеч посилюється при одночасному призначенні трентал та нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП). Не варто поєднувати трентал з будь-якими лікарськими препаратами, що сприяють зниженню артеріального тиску.

Трентал — це препарат, який надає позитивний вплив на всю кровоносну систему, але він має ряд побічних ефектів і протипоказань, тому застосовується тільки за призначенням лікаря.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.