Трентал — попередить інфаркт міокарда

Трентал є лікарським препаратом, який поліпшує кровообіг в дрібних кровоносних судинах . У результаті поліпшується кровопостачання тканин і кровообіг в цілому без посилення навантаження на серце. Така дія дозволяє застосовувати трентал при самих різних захворюваннях.

Як діє

Трентал (діюча речовина — пентоксифілін) «заряджає» клітини гладкої мускулатури, еритроцитів і тромбоцитів додатковою енергією. В результаті розширюється просвіт дрібних кровоносних судин, що знімає напругу і застій у всій кровоносній системі і дозволяє безперешкодно подавати живильні речовини і кисень з потоком крові до тканин. Одночасно поліпшується якість еритроцитів і перенесення ними кисню до тканин. Трентал перешкоджає склеюванню тромбоцитів і утворенню тромбів.

Таким чином, поліпшується циркуляція крові у всій кровоносній системі без додаткового навантаження на серцевий м’яз і збільшення числа серцевих скорочень. Якщо трентал вводиться внутрішньовенно, то він сприяє також розвитку колатерального кровообігу — розростаються дрібні кровоносні судини, які несуть кров в обхід судини, прохідність якого порушена.

При яких захворюваннях призначають

Трентал призначають при захворюваннях, що супроводжуються порушенням прохідності кровоносних судин. Найчастіше такі порушення виникають на тлі атеросклерозу, коли в кровоносних судинах відкладаються атеросклеротичні бляшки і просвіт судин зменшується. Але можуть виникати порушення прохідності кровоносних судин і на тлі цукрового діабету, порушення іннервації судин, запальних процесів, спадкової патології і так далі. Особливо небезпечні такі порушення в області серця і головного мозку.

При ішемічній хворобі серця (ІХС) на тлі атеросклерозу порушується прохідність коронарних артерій, які живлять серцевий м’яз. Серцевий м’яз (міокард) — це орган, який працює без зупинки все життя, тому, якщо якась її частина не отримує чергову порцію кисню і поживних речовин протягом декількох хвилин, з’являється сильний біль в області серця (напад стенокардії). Потім, якщо прохідність судини не відновиться, частина міокарда відмирає — таке захворювання називається інфарктом міокарда.

Для профілактики інфаркту міокарда призначають трентал, під його дією кровоносні судини розширюються, еритроцити несуть з собою більше кисню, а тромбоцити не утворюють тромбів. Якщо в цьому випадку трентал призначається внутрішньовенно крапельно, то він сприяє утворенню колатералей — дрібних кровоносних судин, які понесуть кров до міокарду в обхід зміненої коронарній артерії.

Не менш важливо призначення трентал при порушенні кровообігу головного мозку. У цьому випадку атеросклеротичний процес і запустеваніе кровоносних судин можуть призвести до ішемічного інсульту чи інфаркту мозку, механізм розвитку якого точно такий же, як механізм розвитку інфаркту міокарда. Трентал в даному випадку допоможе попередити ішемічний інсульт.

Порушення прохідності кровоносних судин виникають і при цукровому діабеті, при цьому часто вражаються кровоносні судини ока і кінцівок, що може викликати втрату зору, гангрену стоп ніг і кистей рук.

Крім того, трентал призначається при приглухуватості судинного походження, трофічних виразках, імпотенції судинного походження, облітеруючому ендартеріїті та інших захворюваннях, що супроводжуються порушенням прохідності кровоносних судин, що несуть кров до тканин.

Протипоказання

Трентал протипоказаний безпосередньо після інфаркту міокарда, так як він може знизити артеріальний тиск, який при цьому захворюванні і так низьке. Не можна призначати трентал при масованому ураженні атеросклерозом коронарних артерій — якщо судини мають малий просвіт на всьому протязі, то трентал не допоможе і буде навіть сприяти посиленню нападів стенокардії.

Не можна застосовувати трентал при будь-якій кровотечі, в тому числі внутрішньому, наприклад, при геморагічному інсульті або при крововиливах у сітківку ока, який виникає через розриву кровоносної судини. У цьому випадку трентал збільшить тривалість кровотечі.

Не застосовують трентал при підвищеній чутливості до нього і до інших похідних ксантину (кофеїн, теофілін, теоброміну), при вагітності, годуванні дитини грудьми (трентал виділяється з жіночим молоком).

C обережністю трентал призначають при низькому артеріальному тиску (АТ), хронічної серцевої недостатності, виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки (таблетки), після нещодавно перенесених операцій, при порушеннях функції печінки і нирок, у віці до 18 років, а також хворим , які отримують лікарські препарати для зниження артеріального тиску.

Побічні ефекти

Можливі й побічні ефекти трентал, вони проявляються у вигляді головного болю, запаморочення, страхів, безсоння, судом, почервонінь особи у вигляді припливів, зниженого слиновиділення, порушення апетиту, запорів, загострень захворювань жовчовивідних шляхів і порушень на їх фоні функції печінки. Можливі також порушення зору, збільшення частоти серцевих скорочень, порушення серцевого ритму, зниження артеріального тиску, зменшення числа всіх клітин крові та зниження її згортаючих здібностей, кровоточивість, алергічні реакції.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.