Травми барабанної перетинки: це серйозно

Барабанна перетинка відокремлює зовнішнє вухо від середнього. Тонка, але досить щільна і еластична мембрана, непроникна для повітря і рідини, вона виконує не тільки захисну функцію, але і функцію звукопроведенія, будучи початковим ланкою, яка приймає механічні коливання повітря і передає за допомогою прикріплених до неї слухових кісточок, у внутрішнє вухо.

Діаметр барабанної перетинки у дорослої людини близько одного сантиметра, а товщина — десята частина міліметра. У дітей барабанна перетинка товща, діаметр її менше. Барабанна перетинка иннервируется гілками барабанного нерва, тому її пошкодження дуже болючі.

Клінічні прояви та діагностика

За способом впливу розрізняють прямі і непрямі травми.

Прямі травми виникають при безпосередньому впливі на барабанну перетинку.

Випадкові травми барабанної перетинки гострими предметами виникають при спробі витягнути самостійно сірчану пробку з вуха, або очистити зовнішній слуховий прохід зубочисткою, спицею або іншим невідповідним предметом. При отоскопії виявляють рвану точкову перфорацію, на тлі легкої гіперемії барабанної перетинки.

Баротравма викликається різницею тиску в навколишньому середовищі і в барабанної порожнини, що трапляється при польотах в літаках, особливо під час перевантажень у професійних льотчиків, при зануренні у водолазів. Баротравму можна отримати і в побутових умовах, наприклад, при ударі долонею в область вушної раковини різко створюється область підвищеного тиску, що призводить до травми барабанної перетинки. При поцілунку у вухо, навпаки, створюється область зниженого тиску, що так само може привести до пошкодження барабанної перетинки.

При вибухах та пострілах на близькій відстані виявляється поєднання баро-і акустичної травм, в основі яких лежить механізм миттєвого підвищення атмосферного тиску і різкого дії звуку високої частоти. Такі травми характерні для осіб, які перебувають у зоні воєнних дій. При отоскопії виявляється значна гіперемія барабанної перетинки, з вираженими крововиливами, часто з перфорацією неправильної, рваною форми.

При цьому пацієнт пред’являє скарги на запаморочення, нудоту, шум або дзвін у вухах.

Непряма травма барабанної перетинки спостерігається при переломах черепа, коли лінія перелому проходить через скроневу кістку. При цьому барабанна перетинка не витримує навантаження і рветься. При отоскопії виявляється лінійний розрив барабанної перетинки на тлі помірної гіперемії.

Гнійно-запальні захворювання середнього вуха так само, часто призводять до пошкодження барабанної перетинки. Барабанна порожнина середнього вуха невелика, при запаленні і вираженому набряку тканин вона втрачає повідомлення з зовнішнім середовищем, у зв’язку з чим запальний ексудат, накопичуючись в ній, не має природного відтоку, в результаті чого не витримує барабанна перетинка, розриваючись. При отоскопії виявляється перфорація барабанної перетинки, неправильної форми, її гіперемія і потовщення, на тлі значного, частіше гнійного, відокремлюваного.

Профілактика і лікування

Необхідно завжди пам’ятати про легку можливості отримання травми барабанної перетинки. Не можна вводити у зовнішній слуховий прохід гострі предмети. Потрібно уникати поцілунків і ударів в область вуха, а так само намагатися знаходитися далеко від можливих вибухів і стрілянини. При зануренні на глибину обов’язково дотримання відповідних інструкцій з техніки безпеки. Під час польоту в літаку можна використовувати жувальну гумку або цукерки, з метою більш частого відкриття слухової труби, що вирівнює різницю зовнішнього тиску і тиску в барабанній порожнині.

Пошкодження барабанної перетинки може викликати значне зниження слуху, тому при перших же симптомах слід звернутися до отоларинголога. До відвідин лікаря можна лише прийняти анальгетик і закрити зовнішній слуховий прохід пошкодженого вуха чистою ватою.

Лікування гострих травм найчастіше проводиться в умовах спеціалізованого стаціонару, із застосуванням комплексної терапії, спрямованої на якнайшвидше відновлення цілісності барабанної перетинки і профілактику ускладнень.

Світлана Шимкович

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.