Травматичний остеомієліт — важке ускладнення переломів

Остеомієліт — інфекційне запалення всіх частин кістки: безпосередньо кісткової тканини, кісткового мозку і окістя. Коли хвороботворні мікроорганізми заносяться током крові з віддалених осередків інфекції, то розвивається гематогенний остеомієліт. Травматичний остеомієліт виникає в тих випадках, коли мікроби проникають у кістку безпосередньо з рани.

Як відбувається формування травматичного остеомієліту

Травматичний остеомієліт розвивається при відкритих переломах кісток, операціях на них (у тому числі при накладенні скелетного витягнення або введенні спиці), вогнепальних пораненнях. Бактерії потрапляють у кістку відразу з ранового каналу.

Розвитку запального процесу сприяють пошкодження нервів і судин. М’які тканини, які знаходяться біля місця перелому, стають нежиттєздатними через дії самої травми і порушення кровопостачання. Коли вони відмирають, утворюється велика кількість гною. Продукти розпаду ушкоджених тканин викликають спазм артерій і додатково ушкоджують нервові волокна.

Омертвілі частини кістки, які позбулися харчування, називаються первинними секвестром. Вони піддаються гнилостному розкладанню, що посилює інтоксикацію. Пізніше запалення з м’яких тканин переходить на життєздатну кістку. Так формуються вторинні і третинні секвестри. Якщо в кістки є тріщини, то запальний процес поширюється по ним вище або нижче місця травми, іноді переходить на порожнину поруч розташованого суглоба.

У нормі при загоєнні перелому в місці порушення цілісності кістки утворюється кісткова мозоль. Але при остеомієліті ця структура або зовсім не формується, або розвивається дуже повільно і буває нестійкою. У першому випадку утворюються хибні суглоби, а у другому — виникають часті вторинні переломи.

Мікроорганізмами, які викликають травматичний остеомієліт, є гемолітичний стрептокок, стафілококи, синьогнійна паличка, кишкова паличка. Найчастіше запальний процес викликає не один вид бактерій, а їх поєднання.

Ознаки

В залежності від проявів захворювання виділяють кілька форм захворювання:

 • Вогнепальний остеомієліт. Він розвивається після погано проведеної хірургічної обробки ранового каналу. Всі прояви захворювання в перші тижні після поранення пов’язані з нагноєнням м’яких тканин, а кістка втягується в патологічний процес пізніше. Загальний стан хворого залежить від тяжкості ушкодження і поширеності запального процесу. Характерно підвищення температури, ознаки інтоксикації (слабкість, нездужання, головні болі) виражені в різному ступені. З’являються набряклість і почервоніння країв рани, з неї виділяється гнильне вміст, а ранова поверхня покрита брудно-сірим нальотом. Виражених болів в кістки зазвичай не буває. У більшості випадків вогнепальний остеомієліт приймає хронічний характер, але можуть виникнути ускладнення захворювання. До них відносяться гнильний розпад кісткового мозку, утворення гнійної порожнини навколо кісткових відламків, гиперостоз (розростання кістки).
 • Гострий травматичний остеомієліт. Він за своїми проявами в чому схожий на вогнепальний остеомієліт. У зоні пошкодження кістки формується глибока, велика рана, яка швидко нагноюються. Коли запалення поширюється на кістку, то людина починає відчувати болі за межами ранової поверхні. Виразність інтоксикації також може бути різною.
 • Хронічний остеомієліт. Він розвивається після будь-яких форм гострого остеомієліту. Самопочуття пацієнта поліпшується, болі стають менш вираженими. Іноді порушується рухливість поруч розташованих суглобів, спостерігається викривлення або укорочення кінцівки. Виділяють три ознаки, які характерні для хронічного остеомієліту: наявність свищів, кісткових секвестрів і рецидивуючий перебіг (періоди поліпшення переміняються загостреннями). Свищі — це канали, які з’єднують патологічні осередки в кістках і оточуючих їх тканинах із зовнішнім середовищем. Навколо секвестрів утворюється капсула — секвестральна коробка, яка містить омертвілі частини кістки і гній. Останній через Свищева ходи виділяється назовні.
 • Діагностика

  Тривало протікає нагноительной процес у рані і виражені ознаки інтоксикації дозволяють запідозрити гострий остеомієліт. Поява свищів — типова ознака переходу захворювання в хронічну форму.

  Основний метод діагностики остеомієліту — рентгенологічне дослідження. Перші ознаки визначаються тільки через місяць після початку захворювання. При хронічному остеомієліті цінну інформацію дає повторне проведення рентгенографії, яке потрібно виконувати через кожні три або чотири тижні.

  Лікування і профілактика

  Лікування остеомієліту повинно поєднувати консервативні та оперативні методи. Антибіотики призначаються в обов’язковому порядку. При цьому визначається чутливість хвороботворної мікрофлори до них, вибираються найбільш ефективні засоби.

  Хірургічне втручання — це основний метод лікування травматичного остеомієліту. Проводиться розтин гнійних затекло, видалення вільно лежачих уламків кістки і відмерлих тканин. Якщо в місці перелому кістка довго не зростається, то виконується економна резекція (часткове видалення) кісткових відламків. Після цього поверхні кістки зіставляють і фіксують гіпсовою пов’язкою. У багатьох випадках після операції накладають апарати зовнішньої фіксації, які дозволяють утримувати кістки в певному положенні і перешкоджають їх зміщення.

  Профілактика остеомієліту спрямована на те, щоб попередити появу гнійного запалення в місці перелому або вогнепального поранення. Своєчасне звернення до лікарів-фахівців, хірургічна обробка рани і іммобілізація (створення нерухомості) ушкодженої частини тіла значно зменшують ризик розвитку травматичного остеомієліту.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.