Товста плацента — чи існує небезпека для дитини?

Усі вагітні жінки знають, яку роль відіграє плацента для плода. Патологія формування і дозрівання плаценти може призвести до незворотних наслідків перебігу вагітності і розвитку дитини. Товста плацента — це скоріше народне визначення, часто свідчить про її передчасному дозріванні. Причин, що призводять до утворення товстої плаценти, безліч, а її товщина встановлюється на УЗД.

Плацента

Плацента (у перекладі з латині — коржик) являє собою тимчасовий орган, що розвивається одночасно з плодом із зародкових клітин. Розвиток плаценти закінчується близько 16 тижнів вагітності, після чого вона починає синтезувати гормони вагітності. У нормі плацента розташовується на передній або задній стінці матки. У її функції входить:

 • здійснення газообміну (кисень з материнської крові потрапляє в організм плода, а в зворотному напрямку виводиться вуглекислий газ);
 • доставка поживних речовин плоду і видалення продуктів його метаболізму;
 • імунологічна функція (проникнення антитіл матері до плоду);
 • секреція гормонів.
 • Медичні параметри плаценти

  У процесі вагітності плацента проходить чотири стадії розвитку, які називаються ступенями зрілості і визначаються по УЗД:

 • нульовий ступінь зрілості (формування) — плацента однорідної структури, в нормі до 30 тижнів;
 • перша ступінь зрілості (зростання) — у тканинах плаценти з’являються окремі ехогенності включення, з 27 до 34 тиждень;
 • другий ступінь зрілості (зрілість) — хориальной структура стає більш хвилястою, є множинні ехогенності включення, в нормі з 34 по 39 тиждень;
 • третій ступінь зрілості (старіння) — плацента стає часточковий, присутні множинні кальцифікати, в нормі після 37 тижнів.
 • Товщина плаценти за даними УЗД повинна відповідати терміну вагітності в тижнях. У разі її потовщення і появи третього ступеня зрілості говорять про передчасне дозріванні чи старінні плаценти.

  Причини виникнення товстої плаценти

  Причини, що призводять до потовщення плаценти, різні. Це можуть бути як вірусні (грип, ГРВІ), так і інфекційні захворювання (сифіліс, токсоплазмоз). Також у формуванні товстої плаценти відіграють роль: резус-конфліктна вагітність, цукровий діабет матері, важка анемія, загроза переривання вагітності, багатоплідна вагітність, низька або надлишкова маса тіла, гестоз та інші.

  Чим небезпечна товста плацента?

  Про передчасному старінні плаценти говорять, коли третій ступінь зрілості присутня в терміні до 37 тижнів. Через потовщення плаценти і появи в ній кальцификатов, вона не може повністю виконувати свої функції. Відповідно, плід недоодержує кисень і поживні речовини, що призводить до виникнення хронічної гіпоксії і його внутрішньоутробної затримки розвитку. Через вираженого набряку плаценти знижується і її гормональна функція, що проявляється загрозою переривання вагітності або передчасними пологами. У важких випадках передчасного дозрівання плаценти можлива антенатальна загибель плода і передчасне відшарування плаценти.

  У разі виявлення товстої плаценти лікар призначає додаткове обстеження, яке включає в себе:

 • кардіотокографія (визначення серцебиття плоду), проводиться один раз на два тижні;
 • УЗД плоду;
 • гормональні дослідження;
 • допплерометрію (вивчення кровотоку в системі мати-плацента-плід).
 • Лікування товстої плаценти

  Лікування передчасного дозрівання плаценти залежить від причини, що викликала її старіння. У легких випадках специфічного лікування не потрібно, справа обмежується уважним спостереженням за станом плаценти і плода. Якщо товста плацента з’явилася в результаті інфекції, проводять протизапальну терапію, якщо потовщення плаценти виникло внаслідок резус-конфлікту — лікування цього стану. Передчасне старіння плаценти через розвиток анемії вимагає проведення антианемічний терапії.

  Крім того, проводять комплекс заходів, спрямованих на лікування гіпоксії та внутрішньоутробної гіпотрофії плода: актовегін, антиагреганти (курантил, аспірин), вітамінотерапія.

  Ганна Созінова

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.