Тонзиліт — хронічне запалення піднебінних мигдалин

Тонзиліт — це запалення піднебінних мигдалин. Тонзиліт буває гострим і хронічним. Гострий тонзиліт часто називають ангіною. Мигдалини (їх іноді називають також гландами), що знаходяться по обидві сторони горла, є частиною імунної системи організму. Як і інші складові імунної системи, мигдалини містять клітини, які захоплюють і вбивають бактерії і віруси, що потрапляють в організм. Коли основне вогнище інфекції знаходиться всередині мигдалин, вони опухають, червоніють, запалюються, а також можуть покриватися білим нальотом.

Ангіна вельми поширена серед дітей та молодих людей, але може з’являтися в будь-якому віці. Характерними для цього захворювання є біль у горлі і утруднене ковтання.

Тонзиліт часто проходить самостійно, тобто без лікування, і звичайно не викликає ускладнень.

Як з’являється тонзиліт?

Будь то віруси або бактерії, інфекція передаються від людини до людини повітряно-крапельним шляхом, а також через контакти, наприклад, рукостискання.

Є багато різних вірусів і бактерій, які можуть викликати тонзиліт. Наприклад, вірус Епштейна-Барра, викликає інфекційний мононуклеоз, одним із симптомів якого є тонзиліт. Це захворювання часто зустрічається серед молодих людей там, де вони постійно контактують, наприклад, в гуртожитках.

Серед бактерій, що викликають біль у горлі, найпоширеніша — стрептокок групи А. Інкубаційний період (час між зараженням і початком хвороби) становить два-чотири дні, а іноді менше.

Які ознаки і симптоми тонзиліту?

 • Біль у горлі (іноді сильна), яка триває більше 48 годин і може бути пов’язана з утрудненням ковтання. Біль може віддаватися у вуха.
 • Горло червоне, мигдалики збільшені і покриті нальотом або білими крапками.
 • Можлива висока температура.
 • Збільшення лімфатичних вузлів під щелепою і на шиї.
 • Головний біль
 • Втрата голосу або зміни голосу.
 • Якщо хвороба викликана вірусною інфекцією, симптоми звичайно більш слабкі, їх часто відносять до застуди. Якщо причиною є коксаки-вірус, на мигдалинах і на небі з’являються бульбашки. Вони розриваються через кілька днів, що залишаються на їх місці кірки досить болючі.

  Якщо хвороба викликана стрептококом, мигдалини часто збільшуються, покриваються нальотом, а горло сильно болить. У пацієнта підвищується температура, з’являється неприємний запах з рота і в цілому погане самопочуття.

  Прояви досить різноманітні і складно сказати, просто оглянувши пацієнта, чи є інфекція бактеріальної (лікується антибіотиками) або вірусної (не лікується антибіотиками).

  Поради

 • Якщо біль у горлі продовжується більше декількох днів або біль дуже сильний, з утрудненнями ковтання, високою температурою, блювотою, слід звернутися до лікаря.
 • Теплі напої і льодяники, а також полоскання для горла можуть полегшити ковтання. В аптеці вам порадять відповідні препарати.
 • Пийте багато рідини. Зрозуміло, що вам не хочеться постійно ковтати, але через ангіни ви втрачаєте багато рідини, а зневоднення серйозно погіршує самопочуття.
 • Дуже важливо відпочивати і знаходитися в теплі.
 • Як лікар ставить діагноз?

  Лікар ставить діагноз, спираючись на симптоми і ознаки захворювання. Іноді може знадобитися мазок зі слизової горла і, можливо, аналіз крові, щоб уточнити причину захворювання.

  Які можуть бути ускладнення?

  Зазвичай захворювання горла, такі як ангіна, не викликають серйозних проблем і проходять приблизно за тиждень.

  Але все ж можливі наступні ускладнення.

 • Вторинна інфекція може вразити внутрішньо вухо або пазухи носа.
 • Якщо біль у горлі була викликана стрептококовою інфекцією, може виникнути висип (скарлатина).
 • Рідкісне ускладнення — абсцес горла, зазвичай з одного боку. Це може зажадати хірургічного втручання.
 • У дуже рідких випадках можуть виникнути ревматизм або хвороба нирок (гломерулонефрит).
 • Як лікують тонзиліт?

  У більшості випадків при вірусній інфекції досить прийому парацетамолу для зниження температури. Аспірин теж може бути корисним, але його не слід давати дітям до 16 років, крім як за рекомендацією лікаря.

  Пацієнтам з бактеріальним тонзилітом для лікування призначають пеніцилін або еритроміцин. Якщо вам прописують антибіотики, обов’язково пропити весь курс, інакше інфекція може бути не вилікувана до кінця.

  Антибіотики також рекомендуються для пацієнтів з пригніченим імунітетом, наприклад, що проходять хіміотерапію.

  Пацієнтам, які регулярно страждають від важких повторюваних тонзилітів, можуть запропонувати видалення мигдалин.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.