Тонус матки при вагітності: потрібна консультація гінеколога

загрузка...

Підвищений тонус матки при вагітності небажаний — це створює загрозу передчасного її переривання. Крім того, постійно стислі м’язи матки здавлюють кровоносні судини, які несуть до плоду живильні речовини і кисень, тому тривалий гіпертонус матки обов’язково відбивається на стані плода.

Механізми, що регулюють тонус матки при вагітності

Через тиждень після зачаття зародок впроваджується в слизову оболонку матки і ворсинки його оболонки починають секретувати новий гормон — хоріонічний гонадотропін людини (ХГЛ), головне завдання якого — стимулювати додаткову вироблення жіночого статевого гормону прогестерону. Прогестерон виробляється з другої половини менструального циклу тимчасової залозою внутрішньої секреції жовтим тілом, розташованим в яєчнику. Під впливом ХГЧ жовте тіло менструації розростається і перетворюється в жовте тіло вагітності, яке продукує набагато більше прогестерону.

Основне завдання прогестерону — придушити підвищену рухову активність і збудливість м’язів матки, тобто фізіологічний гіпертонус (підвищений тонус), і запобігти мимовільне переривання вагітності. Якщо прогестерону виробляється недостатньо, то тонус матки підвищується, це створює загрозу викидня.

Фізіологічний гіпертонус матки забезпечується тим, що в ній наростає кількість м’язових волокон і вміст речовин, які забезпечують її скорочення (кальцію, білка актоміозину та деяких інших біологічно активних речовин). Це йде підготовка організму до пологів. Але цей механізм буде потрібно ще не скоро, тому прогестерон не перешкоджає накопиченню цих речовин, але пригнічує їх активність.

Небезпека гіпертонусу матки ще й у тому, що при скороченні м’язів здавлюються кровоносні судини стінки матки, тому порушується харчування плоду. Це дуже небезпечно, особливо небезпечна нестача кисню для головного мозку плода — це може призвести до тяжких його поразкам і відставання дитини в нервово-психічному розвитку.

Причини порушення тонусу матки при вагітності

Найчастіше причиною підвищення тонусу матки на початку вагітності є недостатнє вироблення прогестерону. Прогестерон в перші дванадцять — шістнадцять тижнів вагітності утворюється в жовтому тілі вагітності, а потім, коли сформується плацента, вона бере на себе цю функцію.

Крім того, причиною гіпертонусу можуть бути стреси, високі нервово-психічні та фізичні навантаження, недосипання, неврози, запальні процеси жіночих статевих органів, пухлини матки (наприклад міома матки), ендометріоз (розростання тканини аналогічної тканини слизовій оболонці порожнини матки в м’язовому шарі матки), гострі і хронічні захворювання внутрішніх органів (серцево-судинної системи, нирок, печінки), шкідливі звички (тютюнопаління, зловживання спиртними напоями).

Ознаки підвищення тонусу матки

Ознакою підвищення тонусу матки часто є тягнучі болі в нижній частині живота і в попереково-крижовій області. Після двадцятого тижня вагітності при підвищенні тонусу матки можуть з’являтися різкі болі, схожі на сутички і відчуття скам’янілості матки. Особливістю болів є те, що їх можна зняти, прийнявши спазмолітичний засіб (наприклад, но-шпу).

Але іноді жінка може і не відчувати підвищеного тонусу матки. Його можна виявити, приклавши руку на живіт жінки, він стає твердим, створюється відчуття скам’янілості. Для того щоб всі зміни в організмі жінки були своєчасно помічені і проліковані, вона повинна щомісяця відвідувати акушера-гінеколога жіночої консультації. При підозрі на підвищений тонус матки жінку направляють на ультразвукове дослідження (УЗД), на якому чітко видно місця підвищеного скорочення м’язів матки. Гіпертонус особливо небезпечний в області прикріплення плаценти — це може викликати її передчасне відшарування.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.