Тонус матки — чому за ним потрібно слідкувати?

Тонус матки — це ступінь напруженості гладкої мускулатури маткової стінки . Тонус матки відіграє дуже важливу роль у забезпеченні нормальної пологової діяльності жінки, однак протягом вагітності підвищена скорочувальна активність маткової стінки небажана, оскільки може вплинути на стан плода і навіть призвести до переривання вагітності.

Справа в тому, що зайва напруга гладких волокон м’язової оболонки матки надає механічне тиск на кровоносні судини, які беруть участь у кровопостачанні плода. Здавлення судинного русла призводить до недостатнього забезпечення тканин зародка киснем і живильними речовинами. У результаті його розвиток погіршується, що створює передумови до виникнення розумових або фізичних вад майбутньої дитини. Крім того, при підвищеному тонусі матки може відбутися розрив плацентарних судин і відшарування плаценти від маткової стінки, а це однозначно призводить до загибелі плоду і мимовільного переривання вагітності. Ось чому при підвищеному тонусі матки необхідно вжити заходів для його зниження.

Що ж призводить до збільшення м’язової активності матки? Причиною цього можуть бути різні гормональні порушення. Так, збільшує тонус маткових стінок підвищений вміст в крові чоловічих статевих гормонів. Крім того, активність гладкої мускулатури матки пригнічує прогестерон, тому його зниження також може стати пусковим фактором у розвитку маточного гіпертонусу. До таких же наслідків може привести будь інфекційно-запальна патологія жіночої статевої сфери. До того ж ці захворювання здатні заподіяти анатомо-фізіологічні порушення з боку шийки матки, в результаті чого буде втрачена важлива функція механічної підтримки плоду, що розвивається. На тлі підвищеного тонусу матки подібні порушення беруть самий загрозливий характер для нормального перебігу вагітності.

Підвищений тонус матки може бути також наслідком інших патологічних процесів: пухлинних захворювань, вроджених аномалій розвитку матки, спроб проведення штучних абортів (особливо поза лікувальних установ) і так далі.

Однак нерідко підвищений тонус матки волею-неволею можуть спровокувати і самі жінки. Наприклад, надмірними переживаннями з приводу протікання вагітності і стану майбутнього немовляти. Нерідко ці травлення починаються ще задовго до самої вагітності. Занепокоєння милих жінок цілком зрозуміло і зрозуміле, але навіщо ж майже свідомо вганяти себе в ярмо постійного хронічного стресу? Адже тривоги і страхи не принесуть ніякої користі майбутній дитині, зате шкода може виявитися досить істотним!

Якими ж суб’єктивними відчуттями супроводжується підвищений тонус матки? Ці відчуття дуже схожі на симптоматику при менструальних виділеннях: ниючі болі внизу живота, відчуття важкості і розпирання. Нерідко больові відчуття іррадіюють у поперек. Якщо ви помітили подібні симптоми, необхідно вжити невідкладних заходів для купірування болів. Для досягнення цієї мети підійде будь-який лікарський препарат, дія якого спрямована на розслаблення гладкої мускулатури. Наприклад, но-шпа, папазол, папаверину гідрохлорид та інші. Ефективно знімають м’язові спазми препарати магнію. Це пов’язано з тим, що магній є антагоністом кальцію, без якого м’язова скорочувальна діяльність стає неможливою. Якщо ви пов’язуєте підвищення тонусу матки з нервовими переживаннями, спробуйте заспокоїтися, закривши очі і зробивши декілька повільних вдихів і видихів. Хорошим седативною дією володіють теплі ванни, в тому числі із заспокійливими ароматизованими солями.

Кращий засіб від підвищеного тонусу матки — це його профілактика. Це цілком можливо. По-перше, не потрібно допускати зайвих емоцій. По-друге, слід уникати фізичних навантажень. По-третє, повноцінно висипатися (спати потрібно не менше 10 годин). Крім того, бажано дотримувати певну дієту. Так, рекомендується споживати лише натуральні продукти з достатньою кількістю і збалансованим співвідношенням поживних речовин. Також потрібно відмовитися від перегляду телевізійних передач з негативним відтінком.

Якщо ж, незважаючи на всі вжиті заходи, хворобливі відчуття не проходять або спостерігаються кров’янисті виділення, слід терміново звернутися до лікаря!

Жигулі Андрій

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.