Токсоплазмоз: вагітні жінки проти кішок

Токсоплазмоз — це інфекція, яку викликають одноклітинні паразити виду Toxoplasma gondii . Зараження відбувається, як правило, при контакті з кішками, їх фекаліями, а також після вживання сирого або погано приготовленого м’яса. Носіями токсоплазмозу є мільйони людей у всьому світі, однак у більшості з них немає ніяких симптомів захворювання, так як здорова імунна система зазвичай не дає хворобі проявити себе.

Як відбувається зараження

Заразитися токсоплазмозом можна, наприклад, якщо ви працюєте в саду і потім торкаєтеся рота, не помивши перед цим руки; коли чистите котячий туалет; чіпаєте руками або їсте сире або недостатньо добре приготоване м’ясо, особливо птицю і баранину. Дуже рідко зараження відбувається при трансплантації органів або переливанні крові.

Якщо жінка заражається токсоплазмозом під час вагітності, вона може заразити і свого ненародженої дитини; наслідки цього для здоров’я малюка можуть бути катастрофічними.

Симптоми токсоплазмозу

Хоча часто люди, інфіковані токсоплазмозом, навіть не підозрюють про це, в деяких випадках хвороба може викликати такі симптоми, як запалення лімфатичних вузлів (найчастіше в шиї), м’язові болі і спазми, невелике підвищення температури тіла. Ці симптоми можуть зберігатися від декількох днів до декількох тижнів. У людей зі здоровою імунною системою інфекція проявляється лише один раз і залишається латентною протягом решти життя.

Серйозні проблеми зі здоров’ям, викликані токсоплазмозом, можуть виникнути у людей з ослабленою імунною системою, наприклад, у ВІЛ-інфікованих (не на ранніх етапах зараження), хворих на СНІД та іншими розладами імунної систем, а також у пацієнтів, які проходять хіміотерапію або недавно перенесли трансплантацію органів. У таких людей в будь-який момент може відбутися рецидив токсоплазмозу, причому інфекція може викликати дуже серйозні симптоми, аж до порушень роботи мозку.

Наприклад, окулярний токсоплазмоз може призвести до значного погіршення зору, болі в очах (особливо при яскравому світлі), почервоніння і свербіння очей, непроизвольному сльозотеча.

Профілактика токсоплазмозу

Щоб зменшити ризик зараження токсоплазмозом, завжди мийте руки після контакту з сирим м’ясом або овочами; ретельно мийте руки після роботи в саду (буде ще краще, якщо ви будете працювати в рукавичках — звичайно, руки потрібно мити і в цьому випадку); не їжте м’ясо, яке не пройшло ретельну теплову обробку; чистите туалет тільки в рукавичках, після цього вимийте як руки, так і рукавички і при можливості обробіть руки дезінфектором. Якщо ви вагітні і точно знаєте, що не заражені токсоплазмозом, буде краще, якщо ви попросите чистити котячий туалет когось іншого.

Діагностика

Для діагностики токсоплазмозу лікар вивчає результати аналізів крові. У разі, якщо інфекція виявляється у вагітної жінки, проводиться амніоцентез (пункція плідного міхура), щоб з’ясувати, чи заражений також і плід. Ризик зараження плода становить близько 20%. Інфікування плода в першій половині вагітності може призвести до дуже серйозних ускладнень, наприклад, вроджені порушення роботи мозку. Якщо це відбувається на більш пізніх термінах вагітності, дитина з’являється на світ без особливих симптомів, за винятком рідкісних випадків, коли на сітківці у дітей виявляються невеликі шрами. Симптоми інфекції можуть проявитися у таких дітей набагато пізніше, але вони, як правило, не небезпечні і швидко проходять без лікування. У деяких випадках для лікування токсоплазмозу виписують піриметамін (Daraprim) і сульфадіазин.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.