Токсикоманія — як повернути дитину до життя?

Серед усіх видів наркотичних пристрастей токсикоманія, на думку наркологів і психотерапевтів , належить до найбільш важкої їх різновиди. Це пояснюється, по-перше, широкою доступністю засобів, що роблять на мозок токсичну дію. Дійсно, речовини з ефектом токсичного сп’яніння не входять в перелік наркотиків, і, отже, не є незаконними для розповсюдження. З цієї ж причини їх придбання і зберігання не підлягає кримінальній відповідальності, на відміну від тих же наркотиків. По-друге, жертвами токсикоманії стають переважно діти молодшого шкільного, а іноді навіть дошкільного віку.

Враховуючи зростання токсикоманического «епідемії» серед дитячого контингенту, не дивно, що практично всі представники прогресивної громадськості висловлюють єдину думку про те, що вдихання хімічних речовин є серйозною загрозою для благополуччя всієї нації.

Що ж змушує дітей ставати на шлях токсикомана? Перш за все, це цікавість, гострота нових відчуттів і прагнення не відставати від однолітків. Ще несформована воля і слабкі можливості в оцінці ступеня ризику не дозволяють розважливо подумати про наслідки. До того ж страх перед глузуваннями з боку друзів, небажання показати себе «боягузом» і переконливі заклики з боку більш досвідчених «наставників» остаточно переконують зробити перший вдих токсичного препарату. Потрібно особливо підкреслити, що впоратися зі спокусою і протистояти сторонньому впливу дітям допоможе лише правильне батьківське слово. Простим категоричним «не можна» дитини не втримати. Це лише посилить його цікавість. Дітям необхідно пояснити всю небезпеку токсикоманії, потрібно навести конкретні або вигадані приклади.

Що ж відбувається в процесі розвитку токсичного ефекту? Перша реакція на введення токсинів — захисна. Організм всіма шляхами сигналізує про небезпеку: з’являється головний біль, запаморочення, посилюється тиск на віскі, виникає нудота, загальна слабкість, частішає пульс, з’являється сильне серцебиття та ін Така реакція виникає після другого — третього вдиху, і при надмірній вираженості змушує людину відмовитися від подальшого використання (і це на краще).

Після четвертого — п’ятого вдихання захисні прояви йдуть на другий план і незабаром згасають зовсім, натомість підвищується настрій, людина стає безтурботний і веселий, всі турботи і тривоги зникають, світ стає прекрасний, з’являється нестримне бажання сміятися та захоплюватися навколишньою дійсністю. Деякі на цій стадії зупиняються, однак більшість продовжує робити подальші «затягування», після яких свідомість затуманюється, виникає відчуття польоту або провалу під землю. Звуки стають химерними, з присутністю луни, причому далекі звуки здаються близькими і навпаки. Навколишня дійсність втрачає свою чіткість, однак «достукатися» до свідомості ще можна, чого не скажеш про наступній стадії, коли «розбуркати» токсикомана вже практично неможливо, свідомість майже повністю заглушено. При цьому виникають фантасмагоричні зорові галюцинації. Ці галюцинації змінюються в калейдоскопічною порядку і нагадують «мультики». Саме так їх і називають токсикомани, причому багато хто з них заради цих «мультиків» і беруть в руки лак, клей або який-небудь органічний розчинник. На цій же стадії відзначається нереальність усього, що відбувається. Так, навколишні предмети змінюють свої розміри і пропорції, непропорційним починає здаватися навіть власне тіло: руки «подовжуються», ноги «коротшають» або навпаки. Іноді токсикомани починають «бачити» своє тіло зсередини: серце, шлунок, мозок та ін Періодично замість приємних галюцинацій виникають неприємні або навіть агресивні і страшні. Через них, тікаючи від уявного чудовиська, діти можуть вистрибнути з вікна багатоповерхового будинку.

Такий вплив на мозок пояснюється схильністю нейротоксичних отрут накопичуватися в ліпідах головного мозку, що веде до поступового руйнування мозкових клітин і деградації особистості. З цієї причини, як вважають фахівці, позбавитися від токсикоманії іноді складніше, ніж від інших видів наркотичної залежності. До того ж токсичні речовини є плацдармом для переходу на інші види «маній» — алкоголізм і наркотичну звикання.

У такій ситуації повернути дитину до здорового способу життя може лише тривале перебування в стаціонарі і подальша підтримуюча терапевтична тактика. Однак тільки спільні зусилля лікарів, батьків і хворої дитини здатні вирвати його з чіпких лап токсикоманического пристрасті.

Жигулі Андрій

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.