Тиск при вагітності: підвищення і зниження однаково небезпечні

Зміна артеріального тиску при вагітності може просто викликати неприємні відчуття, а може бути ознакою важкого ускладнення — пізнього токсикозу вагітності. Сама жінка не зможе розібратися в цьому стані, саме тому всі вагітні жінки повинні регулярно відвідувати акушера-гінеколога і своєчасно обстежуватися.

Робота серцево-судинної системи жінки під час вагітності

При нормально протікає вагітності до роботи серцево-судинної системи пред’являються підвищені вимоги через збільшення об’єму циркулюючої крові, підвищення тонусу стінок дрібних кровоносних судин, збільшення об’єму матки та розвитку потужної системи матково-плацентарного кровообігу. Серце жінки поступово адаптується до навантаження, артеріальний тиск (АТ) змінюється незначно: у перші тижні воно дещо знижується, а через 16 тижнів з’являється невелика тенденція до його підвищення (на 5-10 мм рт.ст.). Для правильного судження про зміни АТ необхідно знати його вихідну величину, яка була до вагітності. Це необхідно тому, що серед вагітних зустрічаються жінки з вихідним зниженням АТ (гіпотонією), для яких нормальний АТ є підвищеним.

Зниження артеріального тиску у вагітної жінки

Знижений артеріальний тиск у перші 16 тижнів виникає майже завжди на фоні гормональної перебудови організму. Саме через це у жінки з’являються слабкість, нездужання, запаморочення, а іноді й непритомність. Блювота в перші дні вагітності часто пов’язана саме зі зниженим ПЕКЛО, а не з токсикозом першої половини вагітності, який з’являється пізніше. Неприємні відчуття посилюються при появі відчуття голоду, в задушливому приміщенні або при тривалому стоянні на ногах.

Невелике зниження АТ не шкодить вагітної, тим не менш, необхідно вжити заходів для попередження ускладнень — низький тиск може загрожувати дитині тим, що він буде недоодержувати живильні речовини і кисень, які надходять до нього з кров’ю матері. Жінка повинна стежити за режимом дня, нічний сон повинен тривати 8-9 годин, часті прогулянки на свіжому повітрі — поєднуватися з відпочинком. Необхідно також повноцінне харчування, посильні заняття лікувальною фізкультурою.

Але зниження артеріального тиску може бути і ознакою захворювання (цифри майже постійно нижче 90/60 мм рт.ст.), в такому випадку потрібно медикаментозне лікування, яке частіше проводиться в умовах відділення патології вагітних: тривале значне зниження артеріального тиску шкодить дитині.

Якщо артеріальний тиск знизився раптово (з’явилися запаморочення, нудота і т.д.), то необхідно прийняти горизонтальне положення, забезпечити доступ повітря (відчинити вікна, розстебнути тиснучу одяг), піднести до носа ватку з нашатирем (обережно, це потрібно робити на деякій відстані, щоб не обпекти слизову оболонку носа), дати випити близько 30 крапель кордіаміну (кордіамін підвищує АТ) або свіжозаварений (але не дуже міцний) чай або кава з цукром.

Підвищення артеріального тиску у вагітної жінки

Нормою вважається підвищення систолічного (першої цифри) тиску не більше, ніж на третину вихідного рівня. Діастолічний (друга цифра) тиск не повинен перевищувати 75-80 мм рт.ст.

Підвищення АТ у вагітної жінки може спостерігатися при гіпертонічній хворобі, при деяких захворюваннях нирок і при токсикозі другої половини вагітності (гестозі).

Про наявність у вагітної якогось захворювання, що сприяє підвищенню артеріального тиску, можна здогадатися, якщо АД підвищилося вже в перші чотири місяці вагітності, а в другій половині вагітності, якщо підвищення артеріального тиску не поєднується з іншими ознаками гестозу (набряками і появою білка в сечі). Такі жінки вимагають особливого спостереження і профілактичного лікування в умовах жіночої консультації.

Пізній токсикоз вагітності (гестоз)-це стан, що характеризується порушенням функцій життєво важливих органів і систем. Чистий гестоз виникає у здорової жінки. Якщо гестоз розвивається на тлі якого-небудь захворювання (гіпертонічної хвороби, хвороби нирок, ендокринної патології тощо), він називається поєднаним. Часто гестоз виникає при перевтомі, стресах, спадкової схильності, в дуже молодих жінок і у жінок після 40 років.

Гестоз підрозділяють на водянку вагітних, нефропатію вагітних, прееклампсію і еклампсію. Починається гестоз зі спазму дрібних (периферичних) кровоносних судин і випотівання з них рідини в тканини (набряки або водянка вагітних), в результаті чого зменшується об’єм циркулюючої крові, від нестачі харчування починають страждати внутрішні органи жінки. Це призводить до того, що організм починає компенсаторно виділяти речовини, що сприяють підвищенню АТ у великих кровоносних судинах, що призводить до підвищення артеріального тиску і ще більшого випотіванню рідини (нефропатія вагітних). При появі набряку тканини головного мозку з’являються; судоми і порушення свідомості (прееклампсія та еклампсія).

Початкові невиражені стадії водянки вагітних можуть лікуватися в амбулаторних умовах, інші стадії захворювання — тільки в умовах відділення патології вагітних пологового будинку.

Щоб не було сюрпризів, вагітній жінці краще придбати електронний тонометр і самої стежити за своїм АД, вимірюючи його кілька разів в день, записуючи свідчення і консультуючись з лікарем.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.