Типи сімейного виховання: різниця стилів

Існує безліч різних стилів сімейного виховання. Розуміння того, який стиль підходить саме вам, дозволить створити позитивну середу, що сприяє особистісному зростанню, емоційному та інтелектуальному розвитку дитини.

Найбільш поширені стилі сімейного виховання

Хорошого батька характеризують безліч якостей. Одне з таких якостей — послідовність. Щоб домогтися кращих результатів у вихованні, дотримуйтеся одного стилю виховання, заохочуйте досягнення дітей і карайте їх за порушення правил — це допоможе вашій дитині зрозуміти, яке місце він займає в будинку. Діти потребують люблячому керівництві; для душевного спокою і рівноваги їм потрібна структура з чотками причинно-наслідковими зв’язками. Чотири різних стилю виховання визначаються масштабами турботи та контролю, спрямованих на дитину. Ці два ключові чинники сформували чотири основні стилі виховання: ліберальний (потурати), авторитарний, авторитетний (демократичний) і індиферентний. Кожному з цих стилів властиві різні виховні цінності, методи, поведінку, а також баланс між вимогами та відповідною реакцією.

Стиль зближення

Хоча стиль зближення виник не вчора, в останні роки можна спостерігати сплеск інтересу до цього стилю виховання.

Стиль зближення (природне виховання) має на увазі повну залученість та активну участь батьків у повсякденному житті дитини. Багато батьків починають практикувати цей стиль виховання, коли дитина ще перебуває в утробі матері: співають йому пісні, читають книги вголос, слухають музику і «розмовляють» з ще не народженою дитиною на найсерйозніші теми. Коли малюк з’являється на світ, батьки воліють контактне виховання: вони намагаються не спускати його з рук, носять в слінгу, щоб зміцнити емоційний зв’язок між батьком і дитиною. Коли дитина дорослішає, батьки, практикуючі стиль зближення, направляють їх в позитивному напрямку і заохочують розвиток всіх сфер сприйняття. Багато батьків навіть відмовляються від загальної освіти і навчають дітей приватним чином, запрошуючи вчителів на будинок. Як правило, батьки-прихильники стилю зближення, ратують за захист навколишнього середовища, є вегетаріанцями і мають активну життєву позицію. У їхньому будинку переважають натуральні продукти, у тому числі в меню, і екологічно чисті іграшки.

Хоча специфічні методи виховання можуть відрізнятися, всі батьки, практикуючі стиль зближення, прагнуть створити для дитини сприятливе середовище, повну любові та позитивних емоцій.

Авторитетний (демократичний) стиль виховання

Авторитетний стиль — самий дисциплінований стиль виховання. Авторитетні батьки беруть на себе відповідальність за своїх дітей, їх поведінку і дії, поки діти не досягнуть емоційної зрілості. Авторитетних батьків деякі вважають занадто суворими, але насправді авторитетний тип виховання заохочує позитивну поведінку, так як вони застосовують помірну повністю обгрунтовану дисципліну.

Діти, виховані авторитетними батьками, в подальшому житті досягають найбільших успіхів, вони стають самостійними, відповідальними і впевненими в собі людьми. Завдяки турботі авторитетних батьків, їх увазі до життя і потребам дитини, він не тільки прагне їм догодити, але й отримує загальний напрямок для подальшого розвитку і особистісного зростання.

Авторитарний стиль виховання

Авторитарний стиль покладається на культивування в дитині страху і прагнення неухильно слідувати правилам. Авторитарні батьки намагаються з раннього віку прищепити дитині страх і дисципліну. Цей стиль виховання орієнтований на покарання, а не на заохочення. Він може негативно вплинути на самооцінку дитини і перешкоджає його повноцінному розвитку. Авторитарні батьки прагнуть контролювати всі сфери життя дитини. Діти з авторитарних сімей практично не мають прав і позбавлені свободи дій. Авторитарні батьки нерідко відправляють дітей вчитися в закриті навчальні заклади, наприклад, військові училища або школи-інтернати.

Якщо ви прагнете створити сприятливе середовище для розвитку дитини, рекомендує не використовувати цей стиль виховання. Найбільш сприятлива для розвитку дітей система, в якій існують чіткі правила, обмеження та цінності.

Ліберальний стиль виховання

Ліберальні батьки прагнуть дати своїм дітям усе найкраще, намагаються у всьому їм догодити. Батьки цього типу готові поступатися вимогам дитини з ранніх років і з готовністю потурають будь-яким його примх і примхам, не пред’являючи до нього практично ніяких вимог. Головною фігурою у відносинах «батьки — дитина» є дитина, а не батьки.

Ліберальні батьки, як правило, керуються благими намірами, але їх зусилля можуть призвести до прямо протилежних наслідків. Більшість з нас хоча б один раз зустрічалися з дітьми ліберальних батьків — вони безвідповідальні і інфантильні, вважають, що оточуючі їм зобов’язані, не люблять і не вміють працювати. Словом, це розпещені діти, характер яких сформувався під дією поєднання низького рівня очікувань і низького рівня дисципліни.

Індиферентний стиль виховання

На жаль, багато батьків практикують індиферентний стиль виховання, часто навіть не підозрюючи про це. Індиферентні батьки просто … індиферентні. Вони не беруть участі у житті дитини, не цікавляться його потребами. Діти в таких сім’ях, як правило, ростуть самотніми і замкненими, або ж агресивними і некерованими. Якщо ви усвідомили, що стали для своєї дитини чужою людиною, чи ви схильні до депресії і не можете приділяти йому належної уваги, зверніться за допомогою до професійного сімейного психолога і відвідайте кілька консультацій.

Діти, виховані індиферентними батьками, схильні до компенсує і антигромадської поведінки. Вони часто стають алкоголіками, наркоманами, гвалтівниками або злочинцями.

Як знайти золоту середину

Не кожен стиль виховання підходить для вашої родини і для вашої дитини. Може виявитися, що ваша дитина від природи дисциплінований, але для розвитку йому потрібно теплота і турбота. Або ж ваша дитина, навпаки, потребує дисципліни і чіткій структурі, йому потрібен порядок, щоб відчувати себе в безпеці. Перш ніж вибирати стиль виховання, батьки повинні зрозуміти, які цінності вони можуть і хочуть передати дитині, чого від нього чекають, і який у вашому уявленні повинна бути ідеальна сім’я.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.