Типи діабету — класифікація і діагностика

загрузка...

Існує два основних типи діабету — діабет першого і другого типу. Вони призводять до порушення обміну речовин в організмі і можуть з’явитися як у літніх, так і молодих людей.

Діабет 1 типу

Діабет першого типу також називається інсулінозалежний цукровий діабет. При такому діабеті підшлункова залоза піддається атаці імунної системи, і стає нездатна виробляти достатню кількість інсуліну. У більшості пацієнтів з діабетом першого типу виявляються аномальні антитіла, які і впливають на бета-клітини підшлункової залози, відповідальні за вироблення інсуліну. Причини цього не до кінця зрозумілі, але передбачається, що в розвитку цукрового діабету певну роль відіграє спадковість.

Вплив вірусних інфекцій (наприклад, епідемічного паротиту та вірусу Коксакі) або різних токсинів може стати тригером аномального відповіді імунної системи, в результаті якого руйнуються клітини підшлункової залози, що виробляють інсулін.

Діабет першого типу найбільш часто розвивається у молодих людей у віці до тридцяти років. Серед усіх хворих на діабет пацієнти з діабетом першого типу складають 10%.

Діабет 2 типу

Діабет другого типу називають також інсулінонезалежним цукровим діабетом. У пацієнтів з діабетом другого типу підшлункова залоза виробляє інсулін в обсягах, що не відповідають потребам організму — у багатьох випадках, більше необхідного. Однією з головних характеристик діабету другого типу є недостатня чутливість до інсуліну клітин організму. У результаті цього порушується контроль над рівнем глюкози, і глюконеогенез у печінці може продовжуватися, незважаючи на те, що рівень глюкози вже перевищує нормальний.

Хоча діабет другого типу залишається найбільш поширеним серед пацієнтів у віці старше тридцяти років, в даний час спостерігається збільшення числа хворих серед підлітків. За деякими даними зараз, вперше в історії людства, діабет другого типу став більш поширений серед дітей, ніж діабет першого типу. Головним чином це є результатом неправильного харчування, зайвої ваги і малорухливого способу життя.

Генетика відіграє певну роль у розвитку діабету другого типу, але велике значення мають і інші чинники ризику, найбільш серйозним з яких є ожиріння. За оцінками фахівців, ризик розвитку діабету подвоюється кожен раз, коли вага тіла збільшується на 20% — це вірно як для дорослих, так і для дітей.

Що стосується віку, то, незалежно від ваги тіла, після сорока років вірогідність захворіти діабетом другого типу істотно зростає. Найбільше число хворих знаходяться у віці від 65 до 74 років. Особливо великий ризик розвитку діабету у жінок, у яких під час вагітності спостерігався гестаційний діабет. Він розвивається в результаті гормональних змін у жінок, що мають генетичну схильність до гестационному діабету. Як правило, він проходить невдовзі після пологів, однак у 20-50% жінок, у чиєму анамнезі є це порушення, з часом розвивається діабет другого типу.

Вторинний діабет

Вторинним діабет називають стани, при яких рівень цукру в крові підвищується в результаті різних інших порушень. Наприклад, вторинний діабет може бути результатом хронічного панкреатиту, пошкодження або видалення підшлункової залози, гормональних порушень, і так далі.

Деякі медикаменти можуть послужити тригером латентного діабету — зокрема, стероїдні препарати (наприклад, преднізон) і ліки, які використовуються для лікування ВІЛ-інфікованих пацієнтів.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.