Тимолова проба: дослідження печінки

Тимолова (тімоловероналовая) проба — це біохімічний тест, який дозволяє оцінити здатність печінки синтезувати білки. Але співвідношення останніх у сироватці крові може змінюватись не тільки при різних захворюваннях печінки, але і при деяких інших станах.

Для чого потрібна тимолова проба

Більша частина білків плазми крові утворюється в клітинах печінки. Ці органічні речовини виконують безліч функцій:

 • Підтримують онкотичного тиск крові і забезпечують її постійний об’єм;
 • Беруть участь в процесі згортання крові;
 • Входять до складу однієї з буферних систем крові, тобто підтримують її pH на постійному рівні;
 • Переносять до тканин деякі речовини (холестерин, білірубін) і ліки (саліцилати, пеніцилін).
 • Існує п’ять фракцій білків сироватки крові: альбуміни,? 1 — глобуліни,? 2 — глобуліни,? — Глобуліни,? — Глобуліни. При зниженні функцій печінки, недостатньому харчуванні або при порушенні всмоктування білків в кишечнику зменшується кількість альбумінів. Підвищення вмісту глобулінів спостерігається найчастіше при захворюваннях печінки і сполучної тканини, гострих і хронічних інфекціях, деяких пухлинних процесах.

  Тимолова проба відноситься до коагуляційного пробам, тобто тестам на стійкість білків плазми крові. Якщо співвідношення основних білкових фракцій змінено, то при певних впливах вони можуть випадати в осад. Така реакція називається колоїдної нестійкістю. Тимолова проба допомагає виявити ці порушення ще до появи перших ознак захворювання.

  Як проводиться тимолова проба

  Кров для проведення тимолової проби здають вранці натщесерце. Мінімум за вісім годин до цього не можна приймати їжу. В цей же час можна пити тільки воду, вкрай не рекомендується вживати чай, каву або соки.

  До 6 мл веронал-медіналового буферного розчину (з кислотністю рівної 7,8) додають 0,1 мл сироватки крові пацієнта і насичений розчин тимолу. Цю суміш залишають на півгодини. Потім визначають ступінь помутніння розчину фотоколориметричним методом. Виразність помутніння може залежати не тільки від колоїдної стійкості білкових фракцій, але і від умов, в яких проводилася проба. До них відносяться характер буферного розчину, його кислотність, концентрація, температура розчину тимолу, а також ступінь його чистоти.

  Але сутність хімічних процесів, що відбуваються при проведенні проби, остаточно не з’ясована. Вважається, що проба стає позитивною в такій ситуації: коли кількостей альбумінів зменшується, а концентрація? — Глобулінів,? — Глобулінів і ліпопротеїдів, пов’язаних з? — Глобулінами, збільшується.

  Про що говорять результати

  У нормі результат тимолової проби знаходиться в межах від нуля до п’яти одиниць. При захворюваннях печінки ця проба має дуже велике значення. На ранніх стадіях вона стає позитивною, коли перші ознаки хвороби ще відсутні. Тому цей біохімічний тест важливий при діагностиці вірусних гепатитів, особливо в переджовтяничний період або для виявлення стертих або безжовтяничну форм захворювання. При гепатиті A тимолова проба буде значно підвищена.

  При токсичному гепатиті тимолова проба також буде позитивною. Це захворювання виникає при пошкодженні печінкової тканини в результаті впливу на неї різних токсичних речовин. Така форма гепатиту виникає при хронічному алкоголізмі, отруєннях сполуками металів або лікарськими засобами. Серед останніх особливе значення надається препаратам, які містять парацетамол (багато жарознижуючі ліки), гормонам, антидепресантів, антидіабетичні, протипухлинною, антигістамінних препаратів, сечогінних засобів (діуретиків), антибіотиків. Всі ці токсичні речовини здатні пошкоджувати здорові клітини печінки, через що цей орган перестає адекватно синтезувати білки.

  При такому важкому захворюванні, як цироз, нормальні печінкові клітини заміщаються сполучною тканиною. При цьому порушуються функції цього органу, в тому числі і білково-синтетична здатність. Тому тимолова проба буде позитивною.

  При механічній жовтяниці, яка розвивається через порушення відтоку жовчі (наприклад, при жовчнокам’яній хворобі), проба буде негативною. Але якщо цей стан існує довго і в патологічний процес втягується печінкова тканина, то вона стає позитивною.

  Позитивна тимолова проба не є безпосередньою ознакою ураження печінки. Багато ревматичні захворювання (дифузні захворювання сполучної тканини) можуть супроводжуватися цим феноменом. До них відносяться такі хвороби, як:

 • Системний червоний вовчак;
 • Системна склеродермія (захворювання, яке характеризується ураженням шкіри, опорно-рухового апарату, а також внутрішніх органів);
 • Дерматоміозит (системне ураження м’язів і шкіри);
 • Хвороба Шегрена (ураження слинних і слізних залоз);
 • Ревматоїдний артрит (запальне ураження суглобів, переважно дрібних);
 • Хвороба Бехтерева (запальне захворювання міжхребцевих суглобів, що призводить до їх зрощення);
 • гранулематоз Вегенера (поразка стінок дрібних і середніх судин із залученням у процес верхніх дихальних шляхів, легень, нирок і очей);
 • Вузликовий періартеріїт (системне запалення артерій дрібного і середнього діаметра);
 • Синдром Такаясу (ураження аорти і відходять від неї великих судин, що має запальний характер);
 • Хвороба Гудпасчера (захворювання, при якому уражаються капіляри в легенях і нирках);
 • Хвороба Хортона (запалення гілок сонної артерії);
 • Геморагічний васкуліт (системне запалення судин, яке проявляється дрібними крововиливами в шкіру, болями в суглобах, гломерулонефрит та ураженням травного тракту).
 • Тяжкі захворювання нирок зазвичай супроводжуються нефротичним синдромом. Він включає в себе протеїнурію (втрату із сечею більше п’яти грамів білка на добу), зниження вмісту альбумінів і підвищення кількості ліпопротеїдів у сироватці крові, набряки. Через це тимолова проба також буде позитивною.

  Підвищення цього показника також реєструється при малярії, мононуклеозі, захворюваннях травної системи (наприклад, при панкреатиті) і надмірному вживанні жирів з їжею.

  Незважаючи на те, що існують більш надійні методи для діагностики захворювань печінки, тимолова проба триває використовуватися. На ранніх стадіях хвороби разом з іншими методами дослідження вона може дати достатньо інформації про стан пацієнта.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.