Терапевтична стоматологія: лікування зубів

Терапевтична стоматологія була, є і буде найбільш затребуваною спеціальністю в стоматології. До стоматолога-терапевта ми йдемо, коли вперше починає боліти зуб, коли він зруйнувався, а також при різних захворюваннях ясен і інших околозубних тканин. Стоматолог-терапевт лікує зуби, але якщо виникає якась інша проблема, то він порадить, до якого спеціаліста краще звернутися.

Найбільш поширені захворювання зубів

Захворювання зубів завжди були найпоширенішими хворобами людини. Практично всі люди впродовж свого життя мали якесь захворювання зубів. Таке поширення стоматологічних захворювань викликає необхідність не тільки удосконалювання діагностики та лікування, але розробки профілактичних заходів, спрямованих на попередження хвороб зубів.

Найпоширенішим захворюванням зубів у всі часи був карієс. При руйнуванні твердих тканин зуба (карієсом, травмою) можливий розвиток запалення м’яких тканин зуба — пульпіту. Якщо запальний процес спускається далі, то розвивається періодонтит — запалення зв’язки, утримуючою зуб в комірці. Зустрічаються також захворювання, пов’язані з некаріозних уражень твердих тканин зуба — гіпоплазія емалі, клиновидний дефект, передчасне стирання зубів. Всі ці захворювання лікує стоматолог-терапевт.

Терапевтична стоматологія починається з діагностики

Так що ж робить стоматолог-терапевт? Відповідь проста: стоматолог-терапевт лікує зуби. Але все не так просто, як здається. Для того щоб правильно пролікувати зуб, потрібно спочатку встановити діагноз. Тому сучасна терапевтична стоматологія повинна мати добре обладнане діагностичне відділення.

Сьогодні для постановки правильного діагнозу використовуються різні фізичні та хімічні методи (тепло, холод, хімічні речовини) — їх може застосовувати сам стоматолог. Тут же, в кабінеті стоматолога можна перевірити чутливість м’яких тканин зуба за допомогою спеціальної апаратури (апарату для електроодонтодіагностики). Стоматолог-терапевт повинен мати можливість провести лабораторні дослідження, що підтверджують наявність запального процесу, рентген зуба і всієї щелепи. Сучасна стоматологічна клініка повинна розташовувати достатньою діагностичною базою.

Основним завданням терапевтичної стоматології є раннє виявлення карієсу, це значно полегшує лікування зубів. Сучасні методи та засоби діагностики, що застосовуються в терапевтичній стоматології, можуть виявити карієс ще в самій початковій стадії, коли на поверхні зуба з’являється не надто помітний ділянку більш світлою або більш темного забарвлення.

Ще одна серйозна проблема — знеболювання

Багато пацієнтів досі смертельно бояться йти до стоматолога через біль і терплять до останнього, коли зуб вже зовсім не зруйнується. Але в умовах добре оснащеної клініки стоматолог-терапевт може лікувати зуби зовсім безболісно. Для цього є сучасні лікарські препарати — анестетики, призначені для місцевого знеболювання. Якщо обсяг втручання невеликий, то анестетик накладають методом аплікації. При більш глибоких втручаннях у ясна робляться ін’єкції знеболюючого речовини. При правильному виборі методики ін’єкції пацієнт не відчуває взагалі ні якої болю.

Саме тому, що сьогодні все можна зробити швидко і безболісно, стоматології рекомендують не тягнути і не чекати, коли проблема стане дійсно серйозною. Вже при невеликій болю в зубі потрібно звертатися до лікаря.

Як лікує зуби стоматолог-терапевт

Сучасна терапевтична стоматологія розташовує методиками і необхідною апаратурою для швидкого і точного лікування зубів. Це дозволяє проводити лікування зубів протягом декількох днів.

Сьогодні лікування початкових стадій карієсу зубів у більшості випадків проводиться без бормашини, зуб просто покривається спеціальним складом, за допомогою якого тверді тканини зуба збагачуються фтором і кальцієм — це зупиняє руйнування зуба карієсом. Метод називається ремінералізацією емалі. Стоматолог-терапевт пояснює пацієнту, наскільки важливо відвідувати фахівця двічі на рік для виявлення карієсу в початкових стадіях. Це профілактична частина роботи стоматолога, яка є дуже важливою.

Якщо карієс проник глибше, але зруйнував ще тільки емаль, то зруйновані тверді тканини видаляють за допомогою бормашини (це не боляче, адже в твердих тканинах немає нервових закінчень), а потім поверхню шліфують і полірують. Якщо руйнування дійшло до дентину (другого, більш м’якого шару твердих тканин зуба), то порожнина максимально розширюють і пломбують.

При проникаючому в порожнину зуба карієсі часто розвивається запалення м’яких тканин (пульпіт) і зв’язки, утримуючою зуб у комірці (періодонтит). У цьому випадку запальний процес спочатку лікують і лише потім встановлюють пломбу. Іноді пульпу вилікувати не представляється можливим — в такому випадку її видаляють різними способами, а потім тільки пломбують зуб.

Встановлення пломби і реставрація частково зруйнованого зуба — це ціле мистецтво і робить це також стоматолог — терапевт за допомогою сучасних пломбувальних матеріалів, про всі достоїнства і недоліки яких він повинен розповісти пацієнту.

Сучасна терапевтична стоматологія може багато, але потрібно не забувати вчасно звертатися до лікаря.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.