Температура під час вагітності: коли ослаблений імунітет

Вагітність, незважаючи на те, що є одним з найщасливіших періодів у житті жінки, таїть безліч підводних каменів. Підвищення температури під час вагітності не є винятком. Майже всі майбутні матері відчували епізоди підвищення температури під час виношування дитини. Як правило, гіпертермія пов’язана з інфекційними або вірусними процесами, і є характерним симптомом простудних захворювань. Враховуючи ослаблений імунітет вагітної жінки, їй особливо важливо по можливості уникати контактів із зараженими людьми і займатися профілактикою ГРВІ та грипу. Але, тим не менш, температура температурі ворожнечу, і не завжди вона свідчить про інфікування.

Підвищена температура під час вагітності: норма

Температура тіла у вагітних жінок, як правило, така ж, як і у інших здорових людей, тобто не перевищує 37 градусів. Але у частини вагітних у першому триместрі спостерігається дещо підвищена температура (не вище 37,4 градусів). Такий підйом температури на ранніх термінах вагітності (на 0,0-1 градус) є варіантом норми, за умови, що відсутні додаткові ознаки (інтоксикація, нежить, кашель та інші). Підвищення температури в перші тижні вагітності пов’язано з посиленим виробленням і дією гормону вагітності — прогестерону на центр терморегуляції, що знаходиться в гіпоталамусі головного мозку. Під час вагітності імунітет жінки трохи ослаблений, що перешкоджає сприйняттю ембріона як чужорідного тіла і його відторгнення. Цим і пояснюється незначне підвищення температури.

Механізм розвитку гіпертермії

Гіпертермія (підвищена температура тіла) відіграє важливу роль у боротьбі з інфекціями і є захисним механізмом. За рахунок підвищеної температури прискорюються всі біохімічні процеси в організмі, посилюється виведення шкідливих агентів (продукти розпаду пошкоджених клітин тканин), підвищується потовиділення, частішає сечовипускання, а імунна система починає виробляти антитіла. Всі ці процеси спрямовані на дезінтоксикацію організму під час хвороби. Крім того, висока температура тіла викликає загибель мікроорганізмів.

Вплив високої температури на вагітність

Незважаючи на те, що підвищення температури тіла під час інфікування вагітної являє собою захисну реакцію, гіпертермія може негативно вплинути на розвиток і ріст плода. Слід враховувати не тільки рівень температури, але і тривалість лихоманки і її причину. Доведена, що підвищення температури тіла до 38 градусів не представляє ризику для плода. Небезпека виникає при цифрах вище 38 градусів, яка тримається протягом двох-трьох і більше днів, особливо на ранніх термінах вагітності. У перші дванадцять тижнів вагітності відбувається закладка всіх органів і систем майбутньої дитини. Висока температура тіла жінки може порушити ці процеси, що призведе до незворотних наслідків. Гіпертермія, що з’явилася в перші чотири тижні, викликає порушення закладки нервової трубки, що чревато вадами розвитку головного і спинного мозку. У наступні тижні можливе формування інших аномалій розвитку (розщеплення верхньої губи і піднебіння, вади розвитку щелепи і / або очних яблук).

Крім того, внаслідок дії високої температури порушується синтез білка, що призводить до утворення тромбів в судинах ембріона і плаценти. Це загрожує загибеллю плоду і мимовільним викиднем. У більш пізні терміни вагітності внаслідок гіпертермії у плода розвивається гостра гіпоксія, фетоплацентарна недостатність, а в плаценті формуються множинні тромби і інфаркти. Лихоманка в пізні терміни вагітності підвищує ризик передчасних пологів, інфікування або антенатальної загибелі плоду.

Способи зниження температури

У боротьбі з високою температурою під час вагітності перевагу слід віддавати народним методам лікування. Хворий показано рясно тепле пиття (журавлинний і брусничний морси, молоко з методом, відвари ромашки і шавлії). Добре знижує температуру чай з малиною. Не втрачає актуальності розтирання тіла горілкою чи 3% оцтом. Прийом гарячих ванн і ванн для ніг під час вагітності протипоказаний.

З лікарських засобів вагітним дозволяється тільки парацетамол, але не частіше чотирьох разів на добу. Прийом аспірину в першому триместрі вагітності надає тератогенну дію, а в пізні терміни збільшує ризик кровотечі в пологах і післяпологовому періоді.

Ганна Созінова

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.