Тахікардія у дітей: діагностика та лікування

Тахікардія — це підвищення частоти серцевого ритму понад сто ударів в хвилину у дорослих. У дітей нормальна частота серцевих скорочень залежить від віку. Тим не менш, навіть малюки грудничкового періоду схильні тахікардії.

Визначення тахікардії у дітей в залежності від віку варіюється таким чином:

 • Вік 1-2 дні: 123-159 ударів на хвилину;
 • Вік 3-6 днів: 129-166 ударів на хвилину;
 • Вік 1-3 тижні: 107-182 ударів на хвилину;
 • Вік 1-2 місяці: 121-179 ударів на хвилину;
 • Вік 3-5 місяців: 106-186 ударів на хвилину;
 • Вік 6-11 місяців: 109-169 ударів на хвилину;
 • Вік 1-2 роки: 89-151 ударів на хвилину;
 • Вік 3-4 роки: 73-137 ударів на хвилину;
 • Вік 5-7 років: 65-133 ударів на хвилину;
 • Вік 8-11 років: 62-130 ударів на хвилину;
 • Вік 12-15 років: 60-119 ударів на хвилину.
 • Патофізіологія

  Іннервація серця відбувається головним чином за допомогою блукаючого нерва і симпатичного ганглія. Больові відчуття проходять через аферентні волокна, пов’язані з симпатичними гангліями. Більшість пацієнтів не відчувають нормальне серцебиття. Деякі діти можуть скаржитися на прискорене серцебиття, відчуття шуму у вухах або закладання вух.

  Тахікардія — це стан, що характеризується збільшенням частоти серцевих скорочень, тобто прискореним серцебиттям. Цей стан пов’язаний з порушеннями провідності електричних сигналів, під дією яких відбувається скорочення стінок шлуночків серця. У деяких дітей тахікардія вроджена, і її можна діагностувати ще в утробі матері.

  Види тахікардії у дітей

  Розрізняють два основних види тахікардії.

 • У дітей найбільш поширена надшлуночкова тахікардія. Цей вид тахікардії характеризується аномально швидким скороченням верхньої та нижньої камер серця. Надшлуночкова тахікардія зазвичай не представляє загрози для життя і навіть може пройти без медичного втручання у деяких маленьких дітей.
 • Другий вид тахікардії — шлуночкова тахікардія. Вона виникає, коли нижні відділення серця, або шлуночки, занадто швидко прокачують кров. Шлуночкова тахікардія рідко зустрічаються у дітей, і при відсутності лікування може бути небезпечною для життя.
 • Симптоми

  Симптоми тахікардії у дітей аналогічні симптомам у дорослих. У дітей може виникати біль у грудях, прискорене серцебиття, непритомність, запаморочення, задишка, пітливість, нудота, слабкість або блідість. У немовлят з тахікардія прискорене дихання, вони неспокійні і примхливі. Ще один симптом тахікардії у новонароджених — підвищена сонливість. Тахікардію важко діагностувати у дітей молодшого віку і немовлят, оскільки вони ще не можуть описати свої відчуття. Крім того, деякі з цих симптомів, такі як задишка і запаморочення, характерні і для інших захворювань, таких як бронхіальна астма.

  Лікування

  Лікування тахікардії залежить від віку дитини, тяжкості захворювання і виду тахікардії. Надшлуночкову тахікардію, як правило, лікують ліками або, якщо дитина достатньо доросла, рефлекторним впливом на блукаючий нерв і продуванням середнього вуха за методом Вальсальви (закривають ніс і рот і намагаються видихнути). Для лікування дітей з шлуночковою тахікардією може знадобитися хірургічне втручання або інші більш інвазивні втручання, наприклад, радіочастотна абляція: в серці вводять катетер, який передає радіосигнали, що нагрівають і руйнують серцеві тканини, викликають аномалії в ритмі. У більшості випадків після процедури серце починає функціонувати нормально. Однак деяким пацієнтам все ще може знадобитися медикаментозне лікування.

  Прогноз

  Прогноз для дітей з будь-яким видом тахікардії, як правило, сприятливий. Більшість з них можуть вести нормальний спосіб життя, ніяк не обмежуючи свою активність. У дітей старшого віку, тахікардія, швидше за все, збережеться на все життя, тому їм доведеться приймати ліки, наприклад, бета-блокатори. Крім того, дитина повинна стежити за підтримкою здорового ваги і регулярно займатися спортом, тому що надмірна вага дає навантаження на серце і сприяє розвитку різних захворювань. Крім того, підліткам, у яких діагностована тахікардія, варто обмежити споживання кофеїну, відмовитися від сигарет і алкоголю, а також легких наркотиків, так як всі вони посилюють симптоми тахікардії.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.