Тахікардія плода: виявлення на ранніх стадіях

Тахікардія плода — це аномальне збільшення частоти серцебиття плоду і визначається як частота серцевих скорочень вище 160-180 ударів на хвилину. Як правило, при тахікардії плода частота серцевих скорочень становить 170-220 ударів за хвилину (при тахіаритмії відзначаються більш часті скорочення).

Перший випадок тахікардії плода зареєстрований С. Хайманом в 1930 році. Сьогодні оціночний показник поширеності знаходиться на позначці 0,4-1 вагітностей. У більшості випадків вогнищем аномальних електричних імпульсів є передсердя. Тахікардія плоду може варіюватися від простої синусової тахікардії до різних тахіаритмій. Тахікардія плоду може бути викликана багатьма захворюваннями, як матері, так і дитини: у матері — гіпертиреоз і прийом деяких лікарських препаратів; у плода — внутрішньоутробна інфекція, внутрішньоутробна гіпоксія, анемія плоду, хромосомні аномалії (синдром Патау або трисомія 13 (хромосомні захворювання людини, яке характеризується наявністю в клітинах додаткової хромосоми 13) і синдром Тернера).

Рекомендовані дослідження:

 • радіографічного дослідження
 • ультразвукове дослідження
 • ехокардіографія плода
 • доплерівського дослідження в М-режимі найкраще підходить для аналізу стану плода. Бажано, щоб лінія відбору проб перетинала стінки передсердь і шлуночків, що дозволить провести одночасну оцінку скорочення як шлуночків, так і передсердь. При ультразвуковому дослідженні плода допплерівський метод використовується для виявлення руху, в основному червоних кров’яних клітин (еритроцитів). Так може бути виявлено рух крові в серце і інших судинних утвореннях.

  Ультразвукове дослідження може також показати дефекти і ускладнення розвитку плоду, наприклад, ознаки водянки плода.

  Лікування і прогноз

  У більшості випадків довгостроковий прогноз при діагностованої синусової тахікардії плоду, як правило, сприятливий, ненормальний серцевий ритм стабілізується протягом першого року життя. Для лікування (якщо воно буде потрібно) здійснюють трансплацентарне введення антиаритмічних препаратів.

  Диференціальна діагностика

 • Надшлуночкова реципрокні тахікардії плода
 • Найбільш поширеним видом тахікардії плода є надшлуночкова реципрокні тахікардії. Вчені довели, що перехідні атріовентрикулярні зв’язку нормальні на ранніх стадіях розвитку плоду, але відзначили, що збереження цих зв’язків на пізніх термінах вагітності може сприяти розвитку реципрокной тахікардії. Наявність у плода екстрасистолії передсердь (що спостерігається в 1-2% вагітностей) може призвести до розвитку надшлуночкової (суправентрикулярної) тахікардії, яка, як правило, виникає на 24-32 тижні вагітності. Якщо суправентрикулярна тахікардія переходить на синусовий ритм, серцебиття повинне повернутися в норму для гестаційного віку (при відсутності лікарської терапії). Якщо тахікардія плоду поєднується з брадикардією, може виникнути підозра на синдром подовженого QT інтервалу або наявність запальних станів. У цьому випадку вибір антиаритмічних препаратів може бути утруднений, так як необхідно уникати препаратів, які подовжують інтервал QT. Загалом, кращий показник тахікардії — це епізодично або постійно змінена передсердно-шлуночкова або шлуночково-передсердна провідність, виявлена за допомогою ехокардіографії. Якщо під час епізоду тахікардії є перешкоди передсердно-шлуночкової або шлуночково-передсердної провідності, надшлуночкову реципрокну тахікардію виключають і розглядають інші форми тахікардії.

 • Тріпотіння передсердь
 • Тріпотіння передсердь спостерігається приблизно в 30% випадків тахіаритмія плода. У більшості плодів, у яких діагностовано пренатальне тріпотіння передсердь, є додаткова атріовентрикулярна зв’язок, що може призвести до розвитку атріовентрикулярної реципрокной суправентрикулярної тахікардії внутрішньоутробно або постнатально. Передсердних ритм при тріпотінні передсердь, як правило, становить менше 400 ударів на хвилину, і зазвичай носить регулярний характер і поєднується змінної атріовентрикулярною блокадою. Передсердних ритм при інших формах передсердних тахікардій або носить нерегулярний характер (хаотична передсердна тахікардія), або тримається на рівні 180-240 ударів в хвилину (передсердна ектопічна тахікардія).

  Інші форми тахікардії плода

  Передсердно ектопічна тахікардія — одна з форм первинної передсердної тахікардії. Ектопічні вогнища можуть локалізуватися в будь-яких відділах передсердь, але частіше виявляються у вушку чи бічній стінці правого передсердя, в області впадання легеневих вен. Передсердна ектопічна тахікардія обумовлена наявністю вогнища автоматичної або тригерної активності поза межами вузла. У цьому стані атріовентрикулярної вузол пасивно активований. Атріовентрикулярний вузол також пасивний при хаотичної передсердної тахікардії, узлой ектопічної тахікардії і шлуночкової тахікардії. Вузлова і шлуночкової тахікардія рідко, але все частіше виявляються в період внутрішньоутробного розвитку.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.