Тахікардія — організм на межі?

Тахікардія — це частота серцевих скорочень, що перевищує норму. У здорової дорослої людини, що знаходиться в стані спокою, частота серцевих скорочень становить від 60 до 100 ударів на хвилину. Організм контролює частоту серцевих скорочень, посилаючи електричні сигнали в тканині серця. Тахікардія розвивається, коли через якихось аномалій електричні сигнали стають занадто частими.

У деяких випадках у тахікардії немає особливих симптомів і ускладнень. Однак вона може серйозно порушити нормальну роботу серця, підвищити ризик інсульту, раптової зупинки серця і смерті.

Коли серце б’ється занадто часто, порушується циркуляція крові і, як наслідок, органи і тканини організму не отримують кисень у достатній кількості. Це, в свою чергу, може викликати появу таким симптомів тахікардії, як запаморочення, задишка, прискорений пульс, пальпітації, болі в грудях і непритомність.

Якщо тахікардія протікає безсимптомно, виявити її можна лише після медичного огляду або за допомогою електрокардіограми.

Фактори, які можуть викликати тахікардію

 • Пошкодження серцевого м’яза в результаті хвороб серця
 • Вроджені електричні аномалії
 • Високий артеріальний тиск
 • Куріння
 • Лихоманка
 • Зловживання алкоголем
 • Зловживання кофєїнсодержащих напоїв
 • Прийом певним медикаментів
 • Зловживання забороненими наркотичними засобами, що володіють збудливим дією, наприклад, кокаїном
 • Порушення балансу електролітів, мінеральних субстанцій, які забезпечують нормальну провідність електричних сигналів
 • Підвищена активність щитовидної залози (гіпертиреоз)
 • Досить часто встановити точну причину тахікардії не представляється можливим.

  Будова серця і механізм розвитку тахікардії

  Серце складається з чотирьох камер — двох верхніх (передсердя) і двох нижніх (шлуночки). Серцевий ритм контролюється природним кардіостимулятором — синусовим вузлом, який розташований в правій верхній камері. З синусового вузла надходять електричні імпульси, з яких в нормі починається кожен удар серця. Звідти імпульс надходить у передсердя, викликаючи скорочення м’язів передсердя, за рахунок чого кров закачується в шлуночки. Електричний імпульс, між тим, потрапляє в антріовентрікулярний вузол (АВ-вузол) — в нормі це єдиний шлях, по якому імпульс може потрапити з передсердь у шлуночки.

  Перш ніж потрапити в шлуночки, електричний імпульс сповільнюється в АВ-вузлі. Так утворюється невелика затримка, під час якої шлуночки можуть наповнитися кров’ю. Коли імпульс, нарешті, досягає м’язів шлуночків, вони скорочуються, і кров надходить у легені або в інші частини тіла.

  Типи тахікардії

  Миготлива аритмія — це збільшення частоти серцевого ритму, викликане хаотичними електричними імпульсами в передсердях. У такому ж хаотичному порядку імпульси надходять в АВ-вузол, викликаючи нерегулярні і дуже часті скорочення шлуночків. Миготлива аритмія може бути тимчасовою, але в деяких випадках вона не проходить без ретельного лікування. Як правило, це порушення пов’язане зі структурними аномаліями серця і супутніми захворюваннями, наприклад, порок серця і підвищений кров’яний тиск. Це може бути викликано і такими чинниками, як гіпертиреоз, порушення роботи серцевого клапана і зловживання алкоголем.

  Тріпотіння передсердь — це дуже швидкі скорочення передсердь. М’язи скорочуються з великою швидкістю і при цьому слабко, через що і шлуночки можуть почати скорочуватися частіше звичайного. Епізодичне тріпотіння передсердь може пройти без лікування. Часто в одного і того ж людини спостерігається як миготлива аритмія, так і тріпотіння передсердь. Але найчастіше тахікардія виникає при різних ураженнях серцево-судинної системи. Це може бути ревматизм, міокардит, вади серця, інфаркт міокарда і так далі.

  Види

  Розрізняють синусову тахікардію, обумовлену підвищенням активності нервового синусового вузла (головного джерела електричних імпульсів, що формують серцевий ритм у нормі), і ектопічну (джерело ритму розташований поза синусового вузла в передсердях або шлуночках) тахікардію. Ектопічна тахікардія зазвичай протікає у вигляді нападів (пароксизмів) і називається пароксизмальною тахікардією. Якщо джерело ектопічеського ритму знаходиться в області передсердя, то така тахікардія називається надшлуночкової, а якщо в області шлуночка — шлуночкової.

  Ускладнення

  Ускладнення тахікардії розрізняються за ступенем тяжкості в залежності від таких факторів, як тип тахікардії, частота ударів в хвилину і тривалість нападу, а також наявності інших хвороб серця. Тахікардяі може мати такі ускладнення:

 • Утворення тромбів (кров’яних згустків), які можуть викликати інсульт або серцевий напад;
 • Нездатність серця перекачувати достатню кількість крові (серцева недостатність);
 • Часті непритомність;
 • Раптова смерть, але, як правило, відбувається тільки при шлуночкової тахікардії або фібриляції шлуночків.
 • Коли слід звернутися до лікаря
 • Кілька захворювань можуть викликати прискорене серцебиття і симптоми тахікардії, тому дуже важливо своєчасно поставити точний діагноз і отримати відповідне лікування. Зверніться до лікаря, якщо відчуваєте будь-які симптоми тахікардії.
 • Якщо у вас слабке, утруднене дихання або біль у грудній клітці, яка триває декілька хвилин, якомога швидше зверніться за невідкладною допомогою.
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.