Тайцзи: допомога при артриті

Рухи в гімнастиці тайцзи м’які, граціозні і таємничі. Це безпечний спосіб полегшити біль при артриті і досягти душевної рівноваги, розвинути в собі силу і гнучкість. Тайцзи є одним з багатьох альтернативних методів лікування артриту, здатним зняти біль і приймати менше знеболюючих засобів.

Кожен день, рано вранці у великих і маленьких містах Китаю, а також у парках, лікарнях і будинках культури США люди займаються тайцзи. Вважається, що ця стародавня традиція виникла в середньовічному Китаї. Метою її було оздоровлення ченців, які занадто багато часу проводили без руху в змозі медіації, і у яких внаслідок цього погіршувався фізичне здоров’я.

«Цзі» — на китайською мовою означає «енергія» В якості цілющої практики тайцзи стимулює рух внутрішньої анергії, яка тече по тілу подібно крові, пояснює Кейт Моррілл, дипломований інструктор тайцзи з Атланти, США. Більшу частину свого робочого часу Моррілл проводить заняття з тайцзи для людей хворих на артрит і часто незнайомих з цією гімнастикою. Люди, які відвідують заняття, кажуть, що вже через 5,10, 15 хвилин після початку практики біль починає йти.

Практично всі великі організації охорони здоров’я — включаючи Фонд боротьби з артритом — рекомендують заняття тайцзи, тому що ця гімнастика допомагає досягти гармонії розуму і тіла. Через свого м’якого впливу тайцзи особливо корисна для людей, хворих на артрит. Але перед тим, як почати практикувати цю гімнастику, як і перед початком будь-яких інших фізичних вправ, необхідно проконсультуватися зі своїм лікарем. Якщо ніяких протипоказань немає, можна приступати до занять.

Рухи тайцзи бадьорять і роблять суглоби більш рухливими, розвивають гнучкість і рівновагу. Практика спрямована на розслаблення: увага сконцентрована на диханні, приходить внутрішній спокій і безтурботність, мозок звільняється від думок, а тіло розслабляється. Саме тому тайцзи часто називають «медитацією в русі». Коли людина концентрує свою увагу на подиху і рухах тіла, він відволікається від усіх своїх турбот і переживань.

Такі щоденні справи, як обробіток саду й прибирання вдома, і навіть прості дії, що виконуються, щоб, наприклад, сісти у ванну і вилізти з неї, виконувати простіше, якщо у вас гнучкі й сильні м’язи, і коли вам легко зберігати рівновагу і тримати тіло в правильному положенні.

Як проходить заняття по тайцзи

Рухи тайцзи наповнені природним символізмом: «Вітер, що несе листя лотоса», «змахнути пил проти вітру», «Білий журавель розправляє крила» і так далі.

Однак руху гімнастики дуже ефективні на практиці. Пацієнти з артритом колін майже не згинають коліна під час ходьби, тому хода у них часто жорстка. Деякі вправи тайцзи спрямовані на повернення колін гнучкості.

Наприклад, у вправі «Руки як хмари» необхідно сконцентрувати свою увагу на руках, які рухаються немов хмари, що пливуть по повітрю. Але за кожним помахом рук має слідувати повільне коливання всього тіла. Рухи стегон направляють все інше тіло — одна нога при цьому згинається, а інша витягується. Потім рух перетікає на іншу частину тіла. Руки в плечових суглобах обертаються: це зміцнює м’язи плечового пояса, руки при цьому повністю витягнуті. Вага тіла переміщається з однієї сторони на іншу, і корпус тіла злегка повертається таким чином, щоб придбати гнучкість в талії, а також зміцнити і зробити більш гнучкими бічні м’язи тіла. Ця вправа триває близько двох хвилин; заняття триває одну годину, і за цей час виконується близько 20 серій вправ.

Але людям, хворим артритом, не варто навчатися тайцзи за допомогою самовчителів на відеокасетах і DVD-дисках. Краще відвідувати групові заняття, які веде досвідчений інструктор. Якщо у людини артрит лівого коліна з сильними болями, він не зможе виконувати деякі вправи, з якими справляється пацієнт з легким ступенем артриту. Обов’язок кожного інструктора — міняти складність вправи, робити його якомога більш безпечним і безболісним для кожного займається … і вибирати ті вправи, які займаються найбільше необхідні.

Крім того, при групових заняттях виникає своєрідний дух товариства. Зазвичай люди, хворі артритом, рідко «виходять у світ», але заняття тайцзи в групі дають їм усвідомлення того, що людей, що знаходяться в подібній ситуації, чимало, при цьому зав’язуються дружні відносини, пацієнти підтримують і допомагають один одному. Наприклад, одна людина може робити покупки, а його друг, стан якого більш важкий, може залишатися вдома і готувати.

Як стати на вісім років молодше

Є легенда, в якій говориться, що якщо медитувати і практикувати тайцзи 100 днів поспіль, можна помолодіти на вісім років.

Хоча багато руху тайцзи відбулися з бойових мистецтв, їх метою є оздоровлення. У ході практики поліпшується координація, розвивається сила, вміння тримати рівновагу, гнучкість, робота органів дихання, травлення, приходить внутрішня гармонія і поліпшується загальне самопочуття.

Тайцзи та інші практики, що припускають концентрацію уваги на своєму внутрішньому стані, підтримують тонус м’язів, силу і гнучкість, зачіпаючи і духовні аспекти, такі як усвідомлення свого внутрішнього світу. Людина концентрує увагу на теперішньому моменті і абстрагується від болю.

Вплив тайцзи можна пояснити логічно. Особливу увагу ця практика приділяє обертальним рухам, розгортаючи тіло то в один, то в інший бік, розробляючи м’язи, які не використовуються при ходьбі, розвиваючи цілі м’язові групи, які в звичайному житті не використовуються. Зміцнення підтримуючих м’язів — обертаючих м’язів стегна — допоможе уникнути падінь.

Повільні, добре контрольовані рухи дають людям похилого віку почуття безпеки під час занять тайцзи. Крім того, вони вчаться спиратися тільки на одну ногу — і керувати цим рухом — тобто виконувати те, що в звичайному житті доводиться робити нечасто. Це важливо, тому що чим старше ми стаємо, тим більше невпевненими і обмеженими стають наші рухи. Це залишає деякі м’язи нашого тіла без тренування. Якщо людина повільно зміцнює свої м’язи і вчиться тримати баланс, він починає більше довіряти собі.

Про що говорять результати досліджень

Результати одного дослідження, опубліковані в 1997 році, говорять про те, що у літніх людей, що відвідали п’ятнадцять занять тайцзи і практикували цю гімнастику по 15 хвилин двічі на день, ризик падіння істотно знижувався. Через деякий час був проведений ще ряд досліджень, які підтвердили позитивний вплив гімнастики на фізичний стан літніх людей.

Протягом шести місяців проводилося дослідження, в якому брала участь група літніх людей, що відвідували заняття тайцзи. Учасники дослідження повідомляли про те, що вони перестали відчувати скутість в рухах і можуть виконувати щоденні дії, що вимагають помірної або достатньо інтенсивного навантаження, наприклад, прогулюватися, підніматися вгору, нахилятися, піднімати тяжкості. Також учасники дослідження повідомляли, що якість їхнього життя в цілому покращився: зменшилися больові відчуття, покращився психічне і фізичне здоров’я, з’явилося почуття незалежності.

Інше дослідження, в якому також брали участь літні люди, хворі артритом, показало, після 12-тижневого курсу тайцзи пацієнтам стало набагато легше пересуватися, а біль у ногах значно зменшилася. В результаті ще одного дослідження вдалося з’ясувати, що у людей, хворих на артрит, після 12-тижневого курсу тайцзи, зміцнюються м’язи черевного преса, а також розвивається здатність тримати рівновагу.

Аналіз чотирьох досліджень гімнастики тайцзи показав, що при ревматоїдному артриті ця практика не може в значній мірі зменшити біль і прояви хвороби. Але вона істотно збільшує свободу рухів в суглобах ніг і щиколоток. Виявилося, що ті, у кого результати були найкращими, найчастіше відвідували заняття тайцзи і отримували від практики набагато більше задоволення, ніж ті, хто виконував класичні фізичні вправи.

Будь-який рух сприяє змазування суглобів, викликаючи переміщення синовіальної рідини, яка, в свою чергу, знижує больові відчуття. Тайцзи — не панацея, але це частина мозаїки. Перевагою гімнастики тайцзи є м’якість рухів, тому навіть люди з сильною ступенем розвитку артриту можуть виконувати її. Крім того, ця гімнастика зміцнює суглоби на функціональному рівні … а м’язи зміцнюються природним шляхом.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Краса й особиста гігієна. Додайте в закладки постійне посилання.