Тай чі — гімнастика для тіла і розуму

При згадці про бойові мистецтва людина зазвичай думає про активні рухах, ударах і жорсткому фізичному контакті, а не про повільних, ритмічних, медитативних рухах, які сприяють релаксації і внутрішньому спокою. Але саме так можна описати руху, яким навчають майстри тай чи.

Історія

Китайське бойове мистецтво тай чи зародилося багато століть назад; воно походить від практики цигун — стародавнього мистецтва, який навчає різним методам регулювання процесів організму. За деякими даними, тай чи вже 2500 років, однак точний вік цього мистецтва встановити важко. Завдання тай чи — самозахист і досягнення внутрішнього спокою та рівноваги. Люди, які вивчають тай чи, кажуть, що найкращі майстри цього бойового мистецтва можуть відбити практично будь-яку атаку так, що ні сам атакуючий, ні глядачі в наслідку не можуть сказати, як саме це було зроблено. В їхніх рухах використовується внутрішня енергія; щоб направити її, підготовленим людям потрібні мінімальні, практично непомітні рухи. При високому рівні підготовки людина може використовувати невеликий обсяг внутрішньої енергії, щоб нейтралізувати велику (у звичайному розумінні) зовнішню силу нападаючого.

Ци

У традиційній китайській медицині людина розглядається як мініатюрна версія Всесвіту і, як і Всесвіт, складається з постійної взаємодії п’яти елементів — металу, води, вогню, дерева, і землі. Вважається, що ці п’ять елементів проходять через всі органи людини, як п’ять частин універсальної енергії ци, яка і є життєвою силою всього світу. Усередині тіла людини вона переміщується по певних каналах — меридіанах. Людина здорова, коли енергія безперешкодно рухається по меридіанах; цигун і тай чи навчають, в числі іншого, регулювати потоки життєвої енергії у власному організмі.

У Китаї вірять, що тай чи допомагає уповільнити старіння і продовжити життя, підвищити гнучкість м’язів і зв’язок, зробити їх сильніше; йому приписують здатність запобігати і лікувати хвороби серця, високий кров’яний тиск, артрит, порушення травлення, шкірні захворювання, депресію, рак, і багато інших порушень. На жаль, поки не було проведено достатньо досліджень, які дозволили б підтвердити або спростувати наявність у тай чи цих властивостей з наукової точки зору. Тим не менш, вже є висновки деяких учених, що вивчали дію тай чи.

Рівновага

Лікарі вивчали дію тай чи на літніх людей, зокрема, на їх здатність підтримувати рівновагу і уникати падіння. Ця область дослідження має особливе значення, оскільки травми, пов’язані з простими падіннями, нерідко призводять до серйозних ускладнень у літніх людей, і навіть до смерті. Одна з найсерйозніших таких травм — перелом шийки стегна; у половини пацієнтів похилого віку, яких госпіталізують з такою травмою, ніколи не відновлюється колишній рівень рухливості.

Оскільки в тай чи практикуються повільні рухи з перенесенням ваги тіла з однієї ноги на іншу, а також координація рухів ніг з рухами корпусу, можна припустити, що це значно покращує здатність зберігати рівновагу і запобігає падіння. Це було показано експериментально.

В ході одного дослідження порівнювали стан групи чоловіків старше 65 років, які протягом більше десяти років практикували тай чи (і не займалися іншими видами спорту) з групою їхніх ровесників, які вели переважно сидячий спосіб життя і ніколи не займалися тай чи. У першої групи були значно кращі показники при тестуванні вестибулярного апарату, гнучкості та функції серцево-судинної системи, ніж у другої групи. Під час іншого дослідження, в якому брали участь двадцять два чоловіки і жінки у віці від 22 до 76 років з легкими формами порушення рівноваги, було встановлено, що вісім тижнів заняття тай чи значно покращують роботу вестибулярного апарату.

Страх падіння і підвищення впевненості в собі

В іншому дослідженні вчені виявили, що заняття тай чи зменшили страх падіння (і, як наслідок, травми), з 56% до 31% у великій групі людей старше 70 років. Впевненість у власній здатності зберегти рівновагу і загальна впевненість у собі може бути приємним додатковим ефектом тай чи, який приносить велику користь в плані як фізичного, так і психологічного здоров’я.

Сила і витривалість

Було встановлено, що заняття тай чи три рази на тиждень по одній годині, протягом дванадцяти тижнів, у людей старше 60 років значно збільшують м’язову силу, гнучкість і витривалість. Більш того, тай чи покращує постачання різних тканин і органів киснем. Ця особливість робить тай чи корисним для людей будь-якого віку, так як в силу особливостей сучасного способу життя люди часто відчувають нестачу кисню.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Краса й особиста гігієна. Додайте в закладки постійне посилання.