Свинячий грип: нова глобальна загроза або панікуйте на здоров’я?

Свинячий грип, або H1N1 типу А став об’єктом уваги світових ЗМІ в 2009 році. Це захворювання, яким, незважаючи на назву, людина заражається від людини. Цей тип грипу був спочатку названий свинячим тому, що вірус, який його викликає, дійсно, мутував з вірусу, який переносили свині. Насправді це вірус-реассортантом — він представляє собою суміш генів свинячого, пташиного і людського вірусу грипу. Деякі вчені все ще сперечаються про те, як його слід називати, однак більшості він вже знайомий як А/H1N1, або свинячий грип.

Віруси свинячого грипу зазвичай поширюються серед свиней, і вони не схожі на віруси грипу людини. Випадки зараження людини свинячим грипом були нечастими, і ті відбувалися переважно з тими людьми, хто безпосередньо контактував зі свинями — наприклад, з працівниками ферм. Однак у 2009 році вірус свинячого грипу змінився таким чином, що став передаватися від людини до людини — по суті, він став вірусом грипу людини. Щоб відрізняти цей вірус від інших вірусів H1N1, його стали називати вірусом H1N1 2009 року і навіть пандемічним H1N1.

Один з найважливіших моментів для виникнення спалаху захворювання 2009 року наступив між 1990 і 1993 роками. Тоді відбулася потрійна рекомбінація північноамериканського вірусу свинячого грипу H1N1, вірусу грипу людини H3N2 і пташиного грипу H1N1, в результаті якої з’явився штам свинячого вірусу H1N2. У 2009 H1N2 разом зі штамом євроазіатського свинячого грипу H1N1 утворили новий штам вірусу людини, який викликав паніку і став однією з головних тем року.

У багатьох людей є щонайменше частковий імунітет від сезонних вірусів грипу, тому що вони або хворіли їм, або вакцинувалися від нього. Ці віруси щорічно мутують, тому кожен рік потрібні вдосконалені щеплення. Поширення свинячого грипу почалося так стрімко, тому що він прийшов до людини з іншої еволюційної гілки (тобто він відноситься до іншого виду вірусів) і звичайні сезонні щеплення і виробився імунітет від нього не захищають.

Симптоми

Симптоми свинячого грипу схожі на симптоми звичайного грипу. Серед них жар, кашель, біль у горлі, ломота в тілі, головний біль, озноб, млявість. У багатьох хворих свинячим грипом також спостерігаються пронос і блювота. Ці симптоми можуть супроводжувати багато захворювань, однак в сезон грипу з великою ймовірністю вказують на грип.

Як і звичайний сезонний грип, свинячий грип може викликати неврологічні симптоми у дітей. Це трапляється порівняно рідко, але може призвести до смерті пацієнта. Такі симптоми включають в себе судоми або зміни рівня свідомості (що характеризуються сплутаністю мислення, раптовими поведінковими змінами).

Групи ризику

Хоча заразитися свинячим грипом може кожен, є чинники, які пов’язані з підвищеним ризиком зараження:

 • Вагітність (у вагітних жінок ймовірність захворювання на свинячий грип і розвитку важких ускладнень в 6 разів вище, ніж у решти)
 • Вік до 2 років
 • Астма
 • Хронічна обструктивна хвороба легень (ХОЗЛ) та інші легеневі захворювання
 • Серцево-судинні захворювання (за винятком підвищеного кров’яного тиску)
 • Хвороби нирок
 • Хвороби печінки
 • Хвороби крові, включаючи серповидноклітинної анемії
 • Неврологічні розлади
 • Нервово-м’язові розлади
 • Захворювання, пов’язані з порушенням обміну речовин, включаючи діабет
 • Пригнічена імунна система (це спостерігається, наприклад, у ВІЛ-інфікованих або у людей, які проходять хіміотерапію, радіотерапію, а також приймають препарати, які запобігають відторгнення трансплантатів)
 • Проживання в будинку престарілих або тривале лікування в лікарні
 • Вік старше 65 (літні люди заражаються свинячим грипом відносно рідко, але у них це захворювання протікає, як правило, важко і з серйозними ускладненнями.
 • Незважаючи на це, свинячий грип частіше, ніж звичайні віруси грипу, викликає дуже серйозні ускладнення у дорослих і в цілому здорових людей. Кількість смертельних випадків серед хворих перевищує цей показник у тих, що заразилися вірусами грипу людини.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.